Чи можна об'їстися морською капустою в гонитві за стрункою фігурою: наслідки передозування

Морські водорості є важливим компонентом середземноморської та японської дієт

Морські водорості, морська капуста, користь, здоров'я, продукти, їжа, дієта
Проте з морськими водоростями не все так однозначно

В будь-якому великому супермаркеті у відділі овочей чи серед засолок можна знайти упаковки з темно-зеленими морськими водоростями. По правді сказати, люди, які включають їх до свого раціону в гонитві за стрункою фігурою чи користю для здоров'я зустрічаються куди частіше, ніж ті, хто справді обожнює їхній солонувато-йодовий присмак. 

І дійсно, в українському суспільстві існує стійке переконання щодо нечуваної користі морської трави. Мовляв, і худнути допомагає, і щоденний об'єм необхідних макро та мікроелементів поповнює. В окремих випадках доходить до того, що морська капуста стає центральним продуктом дієт, замінюючи огірки чи склянку кефіру. Але чи так вона корисна насправді, і чи безпечно вживати її та інші водорості в необмежених кількостях. Інформатор знає відповідь на це питання. 

Про небезпеку 

Попри те, що морські водорості вважаються здоровою їжею, їхнє надмірне споживання може бути потенційно небезпечним.

Надлишок йоду

Морські водорості мають унікальну здатність поглинати концентровану кількість йоду з океану. Тож, споживаючи водорості, дуже легко ними, що називається, об'їстися. Тобто за короткий термін накопичити більше йоду, ніж того вимагає організм. Це може призвести до розладів роботи щитоподібної залози. 

Симптоми надлишку йоду часто такі ж, як і симптоми його нестачі: нестабільний тиск, набряки, коливання ваги тощо. За таких симптомів варто зменшити споживання продуктів, багатих йодом, і звернутися до лікаря.

Крім того, морські водорості розчиняються у воді, а це означає, що їхнє приготування та обробка впливає на вміст йоду. Наприклад, якщо ламінарію кип’ятити протягом 15 хвилин, вона може втратити до 99% вмісту йоду.

Важкі метали 

Морські водорості можуть поглинати та зберігати мінерали в концентрованих кількостях. Це становить ризик для здоров’я, оскільки морські водорості можуть містити велику кількість токсичних важких металів, таких як кадмій, ртуть і свинець.

У більшості країн вміст важких металів у морських водоростях зазвичай нижчий від максимально допустимої концентрації. Недавнє дослідження проаналізувало концентрацію 20 металів у 8 різних морських водоростях з Азії та Європи. Виявилось, що вміст кадмію, алюмінію та свинцю в 4 грамах водоростей не становить серйозної небезпеки для здоров’я. При постійному споживанні водоростей така ймовірна небезпека все ж існує. 

Ламінарія або морська капуста містить багато йоду!
Ламінарія або морська капуста містить багато йоду!

Про користь 

Йод і тирозин

Переваги морських рослин науково підтверджені, по-перше, вони містять багато йоду (у цьому випадку перевага та недолік - два в одному). Найбільше його якраз у морській капусті, яка насправді зветься - ламінарія. Ось таблиця вмісту йоду в найпопулярніших водоростях: 

  • морська капуста - 3,5 грами або чайна ложка містить йоду в 59 разів більше за добову норму,
  • норі - вміст йоду становить 37 мкг на грам, це 25% від добової норми,
  • вакаме - 139 мкг на грам, це 93% від добової норми,
  • комбу - 2523 мкг на грам, це 1682% від добової норми.

У морських водоростях також є амінокислота тирозин, яка разом із йодом використовується для виробництва двох ключових гормонів, що допомагають вашій щитовидній залозі виконувати свою роботу належним чином.

Вітаміни й мінерали

Морські водорості містять:

  • вітаміни A, C, E і K,
  • фолієву кислоту,
  • цинк,
  • натрій,
  • кальцій,
  • магній,
  • білки,
  • амінокислоти - в спіруліні та хлорелі.

Сушені зелені та фіолетові водорості містять значну кількість вітаміну B12. Одне дослідження показало, що 2,4 мкг або 100% добової норми вітаміну B12 міститься лише в 4 грамах водоростей норі.

Морські водорості допомагають підтримати здорове серце, але є й небезепки!
Морські водорості допомагають підтримати здорове серце, але є й небезпека!

Антиоксиданти 

Антиоксиданти роблять нестабільні речовини в організмі - вільні радикали - менш реактивними. Багато досліджень зосереджено на конкретному каротиноїді під назвою фукоксантин. Він міститься в бурих водоростях, таких як вакаме, і має в 13,5 раза більшу антиоксидантну здатність, ніж вітамін Е. Доведено, що фукоксантин захищає клітинні мембрани краще, ніж вітамін А. Вживати його радять з жиром.

Крім того, фукоксантин допомагає покращити контроль рівня цукру в крові, що важливо для людей з загрозою розвитку діабету 2 типу.

Клітковина: мінус вага

Морські водорості містять 25-75% клітковини, що більше, ніж у фруктах та овочах. Виявлено, що сульфітовані полісахариди, які містяться в морських водоростях, прискорюють ріст дружніх кишкових бактерій. Вони також можуть збільшити виробництво коротколанцюгових жирних кислот, які забезпечують підтримку та живлення клітин кишечника.

А також, клітковина у морських водоростях не містить калорій і може уповільнити спорожнення шлунку. Це сприяє довшому відчуттю ситості та відтермінуванню повернення голоду. Саме тому морські водорості сприяють схудненню. 

Здорове серце

Морські водорості знижують рівень холестерину в крові. В одному 8-тижневому дослідженні щурів з високим рівнем холестерину годували продуктами з високим вмістом жиру з додаванням 10% водоростей. Науковці виявили, що у щурів на 40% знизився рівень загального холестерину, на 36% - поганого холестерину і на 31% - тригліцеридів.

Замість висновку: їжте органічні морські водорості, що, як правило, містять меншу кількість важких металів, регулярно, але у невеликих кількостях. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube