Насильно милий будеш: є методи змусити себе відчути щастя

Наведені нижче стратегії, підтверджені дослідженнями, допоможуть вам відчути смак до життя, попри власні розчарування та біль

Психологія, щастя, емоції, корисні поради, психічне здоров'я
Кожен може навчитися посилювати свою чутливість до винагороди

Ми всі стикалися з цим: бажання відійти й уникнути досвіду, якого ми не знаємо. Ми пропускаємо день народження й скасовуємо обід. Вони просто не варті зусиль. І тоді, швидше за все, почуваємося ще гірше, ніж до тогоПсихологи називають це чутливістю до винагороди. А прості кроки можуть допомогти вам підвищити бажання шукати позитивні емоції та насолоджуватися життям, радить американська психологиня та асистентка клінічного професора психіатрії в публікації NYTimes.

Відсутність задоволення, що виникає в людей з тривогою й депресією, називається ангедонією. Наведені нижче стратегії, підтверджені дослідженнями, допоможуть вам відчути смак до життя, попри власні розчарування та біль. 

Оточіть себе приводами для радості

Більшості з нас потрібно не лише зменшити біль, але й збільшити радість. Насправді поліпшення позитивних емоцій є навіть важливішим, ніж стримування депресії. Це показало дослідження 2023 року. Інше дослідження 2024 року давало людям із тривогою регулярні підказки на смартфоні щодо планування приємних занять. Через тиждень вони продемонстрували значно покращене почуття оптимізму.

Вправа для підвищення чутливості до винагороди:

Почніть із планування одного заняття на день, яке зробить вас щасливими або дасть відчуття успіху. Це зменшить шанси відкласти позитивний досвід. Будьте реалістами: пригостіть себе улюбленою закускою, прочитайте кілька сторінок класного роману чи перегляньте цікавого блогера на YouTube.

Після того, як ви насолодитеся цим щоденним моментом, закрийте очі та перекажіть вголос у теперішньому часі, де і коли ви відчували найбільшу радість. Знайомтеся з деталями та фізичними відчуттями - все це може здатися банальним, але не замовчуйте деталі.

Ідея полягає не просто в тому, щоб згадати, що ви відчували, а в тому, щоб посилити та знову пережити це. Процес ідентифікації та занурення в позитивні емоції психологи називають смакуванням. Цей процес зміцнює вашу пам’ять про них і підвищує вашу мотивацію шукати їх у майбутньому. Смакування також допомагає протистояти схильності зосереджуватися на негативних аспектах та запам’ятовувати їх.

Виховуйте позитивне мислення

Розширюйте свій словниковий запас радості: багатьом із нас важко позначити свої позитивні емоції ширше, ніж добре чи чудово. Але дослідження показують, що пошук більшої кількості слів для опису цих почуттів може посилити їх. Спробуйте бути якомога більш точним. Підказка - використовуючи такі слова:

  • спокійний,
  • веселий,
  • класний,
  • радісний,
  • позитивний,
  • вабний,
  • піднесений,
  • захоплений,
  • натхненний,
  • надихаючий,
  • переконливий,
  • світлий.

Поділіться найкращими моментами з близькими! Може виникнути спокуса висловитися, адже трансляція того, що зробило вас щасливішим, може змусити вас почуватися краще. Тож, не соромтеся, поширте це щастя на іншу людину, це зміцнить ваш зв'язок.

Знайдіть скарб на споді

З практикою можна помітити позитиви, приховані в речах, які ми спочатку можемо вважати негативними. Наприклад, якщо ви запросили колег зібратися, а прийшла лише одна людина, ви легко можете розцінити це як невдачу. Але позитив може полягати в тому, що ви пізнаєте цю людину краще і, вірогідно, подружитесь.

Також використання уяви й образів може стимулювати мотивацію та підготувати вас до більш бадьорого досвіду. Дозвольте собі відчувати себе щасливим - просто так. Розслабтеся. Занепокоєння може змусити вас відчути, що ви готові відповісти на загрози, але, постійно готуючись до катастрофи, ми втрачаємо щастя, яке стоїть перед нами прямо зараз.

Правда в тому, що іноді нам потрібно поводитися як щасливі люди, якщо ми дійсно хочемо бути щасливими, і це головний секрет, кажуть психотерапевти.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube