Загадка найрідкіснішого каменю на Землі: існує лише в одному екземплярі

Читать на русском

До його складу входять рідкісний метал тантал, а також вісмут та сурма

Читать на русском
Наука, коштовності, мінерал, унікальний камінь
Мінерал названо на честь геолога Ча Ту.

До його складу входять рідкісний метал тантал, а також вісмут та сурма

Земля - доволі велика планета. Тож, якщо геологи видобувають певний мінерал в одній точці, є висока ймовірність, що вони зроблять це ще десь. Але, як виявилось, таке правило працює не завжди. У світі існує мінерал, який взагалі є тільки в одному екземплярі. 

Міжнародна мінералогічна асоціація (IMA) визнала існування на землі 6 тисяч мінералів. Причому деколи абсолютно різний їхній хімічний склад призводить до однакових результатів. Навіть якщо мінерал утворився лише один раз, зразки можуть бути легко розбиті та розсіяні на великій території, пише IFLScience.

Отже, це дещо дивно, якщо будь-який мінерал відомий лише з одного зразка. Проте мінерал, про який піде мова - унікальний тим, що він - один. Це стосується кристала - чатуїту (kyawthuite) - єдиного в світі дорогоцінного каменя з околиць М’янми. 

М’янма - земля унікальних каменів 

Зразок чатуїту був знайдений у руслі струмка мисливцями за сапфірами та затверджений IMA у 2015 році як унікальний мінерал. Його науковий опис опублікували в 2017 році. Він зберігається в Музеї природної історії округу Лос-Анджелес. Насправді майже ідентична синтетична сполука вже була відома, але вона все ж дещо відрізнялась. 

Довідка. Чатуїт - прозорий червонувато-оранжевий камінь, що важить 0,3 грама. До його складу входять рідкісний метал тантал, а також більш поширені вісмут та сурма (вісмуту в земній корі більше, ніж золота, а сурми більше, ніж срібла). Унікальність цього каменю як хімічної сполуки полягає в методі, за допомогою якого він утворився.  

Вісмут є настільки важким елементом, що щільність чатуїту більш ніж у вісім разів перевищує щільність води. Й вдвічі більше, ніж у рубінів, на які він трохи схожий.  База даних мінералів Каліфорнійського технологічного інституту описує структуру каменю як шахматну дошку зі сполук. Це єдиний визнаний оксид вісмуту та сурми, названий на честь геолога Ча Ту.

В цьому регіоні видобувають длрогоцінне каміння.
В цьому регіоні доволі широко видобувають дорогоцінне каміння.

Цікаво, що М’янма також є джерелом другого найрідкіснішого мінералу - пейнстоуна, дорогоцінного каменю, який має лише кілька зразків. Вчені пояснюють причини виникнення унікальних дорогоцінних каменів саме в колишній Бірмі фактором тиску й тепла, через зіткнення Індії з Азією.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.