Через Грінпіс помруть десятки тисяч дітей: вчені скриплять зубами від злості

Міжнародна екологічна організація домоглася заборони на вирощування генетично модифікованого продукту на Філіппінах

рис Філіппіни
Вчені вважають, що наслідки цього рішення будуть катастрофічними.

У той час як на Заході люди легко можуть отримувати необхідні вітаміни та мінерали з їжі – для цього достатньо лише підкоригувати раціон, у країнах, що розивиаються, однією з причин дитячої смертності є дефіцит вітаміну А. За оцінками ВООЗ, щорічно з цієї причини вмирає близько 100 тисяч дітей у всьому світі. 

Вся справа в тому, що цей вітамін потрібен для нормального росту та розвитку, підтримки імунної функції та боротьби з інфекціями зору, здоров'я шкіри та слизових оболонок дихальних шляхів, що важливо для запобігання респіраторним захворюванням. 

Заборона на вирощування генно-модифікованого золотого рису, який був покликаний заповнити нестачу вітаміну А в раціоні філіппінців, поставив під загрозу десятки тисяч дитячих життів, повідомляє The Guardian.

В одній чашці - 50% денної норми вітаміну А

Вчені вже назвали це рішення катастрофою і категорично не погоджуються з тим, що в золотому рисі є хоч якась небезпека. Проте апеляційний суд Філіппін скасував дозвіл, виданий країні 2021 року на вирощування рису з високим вмістом бета-каротину.

Гарний колір рису надав бета-каротин.
Гарний колір рису надав бета-каротин.

Як відомо, бета-каротин перетворюється людським організмом на вітамін А. І золотий рис міг би вирішити проблему нестачі цього вітаміну в раціоні філіппінців, у якому, мабуть, мало жирної риби, яловичої печінки, жовтка та молочних продуктів. Проте багато рису - за статистикою, дорослий житель країни з'їдає його на рік близько 120 кг. І за даними 2021 року лише дві з десяти філіппінських сімей отримували достатньо вітаміну А зі свого раціону. Тож не дивно, що Філіппіни стали першою країною у світі, де схвалили вирощування золотого рису для подальшого комерційного використання. Адже в одній чашці рису міститься така кількість бета-каротину, яка забезпечує 50% добової потреби у вітаміні А у дітей.

Щоправда, і тоді Грінпіс виступала проти цього генно-модифікованого продукту. Екологічна організація заявляла, що на ньому зароблять лише корпорації, а не прості селяни, що населення звикло до білого рису і не захоче їсти жовтий, що витрачені на розробку золотого рису гроші потрібно було використовувати на створення продовольчих програм для країн, що розвиваються.

Їжте добавки, вирощуйте моркву

Наразі аргументом для суду стала заява Грінпіс, ​​що безпека золотого рису не доведена, до того ж, під загрозою нібито опинилися фермери.  

“Вони стурбовані тим, що якщо їх органічні або сімейні сорти рису, які вирощувалися протягом поколінь, будуть змішані з генетично модифікованим рисом, це може підірвати їхню сертифікацію, знизити їхню ринкову привабливість і зрештою поставити під загрозу їхні кошти до існування”, - цитує главу Грінпіс Філіппін Вільгельміну Пелегріну The Guardian.

Фермери активно чинили опір вирощуванню золотого рису і знайшли підтримку в особі екологів.
Фермери активно чинили опір вирощуванню золотого рису і знайшли підтримку в особі екологів.

А проблему дефіциту вітаміну А в організації пропонують вирішувати за допомогою харчових добавок та вирощуванні культур, багатих на цей вітамін. 

Цікаво, що золотий рис виведений генетиками не вчора, а 30 років тому. Пітер Бейєр, професор клітинної біології Фрайбурзького університету  Пітер Бейєр та його швейцарський колега Інго Потрікус з Інституту наук про рослини розпочали роботу ще у 90-х, використовуючи нову технологію генетичних маніпуляцій. Вони вставили гени в ДНК звичайного рису, щоб створити варіант, який міг би виробляти бета-каротин. І все вийшло, тож безпеку золотого рису як харчового продукту визнали регулюючі органи США, Канади, Австралії, Нової Зеландії.

«Золотий рис був першою створеною трансгенною культурою, яка принесла користь людям, а не компаніям чи фермерам, проте його використання було заблоковане від самого початку, — сказав Інго Потрікус. — Я надзвичайно стурбований рішенням філіппінського суду не лише через його вплив на використання золотого рису, а й через його вплив на вирощування інших трансгенних культур».

Уряд Філіппін оскаржуватиме рішення суду і, як вважають експерти, його буде скасовано. Але репутація золотого рису вже зіпсована. Так що Індія і Бангладеш, які теж збиралися дозволити його, можуть і передумати - хоча ситуація з дефіцитом вітаміну А у них не краща, ніж у Філіппін.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube