Через 30 років у МОЗ попередили про непотрібність схваленого ним методу лікування

Баротерапія, що застосовується в лікування безлічі хвороб, насправді не має доведеної ефективності

барокамера дайвінг
Якщо після пірнання швидко піднятися на поверхню, баротерапія буде мати лікувальний ефект.

Серед звичних засобів лікування, виявляється, є й такі, що потрібно негайно “звільнити”. Наразі цей бездоказовий список поповнив такий популярний метод реабілітації як баротерапія - застосування газових сумішей з підвищеним чи зниженим тиском кисню. Хоча доказова ефективність барокамери обмежується впливом лише на декілька хвороб, повідомляє прес-служба МОЗ.

Хочеш вухо лікуй, а хочеш - аутизм

Поширення методу баротерапії в Україні було запроваджено наказом Мінздраву ще у 1993 році. З того часу їм широко користувалися й досі продовжують у приватних клініках, реабілітаційних центрах та, звісно, санаторіях. Адже сфера його використання у нас дуже широка - від захворювань центральної нервової системи до синдрому хронічної втоми. Що тільки не лікують у барокамерах: ішемічну хворобу, наслідки інсульту, проблеми з судинами, діабетичну стопу, отити, гінекологічні запалення, проблеми з суставами, остеохондроз, виразкову хворобу шлунку, дитячий аутизм, захворювання кишківника - список вражаючий. Звісно, після усіляких операцій баротерапія теж мала допомагати реабілітації пацієнтів.

І ось минуло 30 років і виявилося, що чи не єдине доказове застосування баротерапії — це використання у випадку кесонної хвороби, анаеробної гангрени або у разі отруєння чадним газом.

З отруєнням газом усе зрозуміло, анаеробна чи газова гангрена - це важке ускладнення після поранення, що викликається анаеробними бактеріями. А ось кесонна хвороба виникає внаслідок швидкого переходу із середовища з підвищеним атмосферним тиском повітря у середовище з нижчим тиском. Це може трапитися після пірнання на значну глибину зі швидким підійманням на поверхню або під час польоту в розгерметизованому літаку на великій висоті. Прямо скажімо, не те щоб дуже поширені хвороби.

Через 30 років з баротерапією вирішили бути обережними.
Через 30 років з баротерапією вирішили бути обережними.

Простіше досягти побічних реакцій, ніж лікувального ефекту

Сама барокамера - це капсула, що герметично закривається, тиск усередині вище за атмосферний. Лікувальний вплив на організм обумовлений насиченням його стовідсотковим киснем, який має різну щільність - це може бути підвищений чи знижений атмосферний тиск. 

Як зазначають у МОЗ, важається, що підвищення атмосферного тиску зумовлює розширення артеріол, посилення кровообігу та сприяє покращенню збагаченню клітин киснем. Натомість зниження тиску в барокамері застосовують для зменшення впливу на організм людини газових бульбашок і надлишку розчиненого газу.  

Через 30 років медиків застерігають бути обережними у процесі відновлення пацієнтів та не використовувати баротерапію не за призначенням. Адже ефективності можна й не досягти, а ось побічних реакцій - дуже просто. Як мінімум через те, що така процедура не підходить людям, які погано переносять зміни тиску, мають порушення кровообігу або гіпертонічну хворобу. А таких, звісно, набагато більше, ніж дайверів або тих, хто отруївся чадним газом.

Але МОЗ застерігає, а барокамери працюють - наразі в медичних центрах середня вартість однієї процедури складає в середньому тисячу гривень, в санаторіях можна полежати в капсулі дешевше - 400-600 гривень. Наш улюблений набір обіцянок - покращити психоемоційний стан, підвищити працездатність та стимулювати захисні сили організму - магічним чином діє на пацієнтів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube