Боремося зі спекою стародавнім методом з Азії: підсолений чай із дивною добавкою

Читать на русском

Коли краще влітку пити холодні напої, а коли - гарячі.

Читать на русском
Здоров'я, лікар Комаровський, корисні поради, медицина, спека, літо, гарячі напої
Як тепло працює на нас у спеку: умови, обставини, правила поведінки.

Коли краще влітку пити холодні напої, а коли - гарячі.

Сезон літньої спеки має свої правила, дотримуючись яких з високою вірогідністю ви збережете здоров'я та уникнете сонячного чи теплового удару. Крім того, що варто прикривати голову панамкою, носити вільний одяг з натуральних тканин та пити побільше води, слід правильно вживати рідину.

Виявляється, поширена в Україні традиція вживання в літню спеку саме холодних напоїв - не завжди найбільш вдала. В багатьох спекотних країнах люди за високих температур навпаки п'ють гарячі напої, що, з точки зору популярного в Україні лікаря Євгена Комаровського, більш правильно, - і ось чому. Проте, є умови. 

Так, в країнах сходу традиційно п'ють підсолений чай зі шматочками жиру, що знижує апетит. Це дозволяє в спеку менше їсти, а отже не перегріватись. А в нещодавно проведеному експерименті велосипедистам пропонували гарячу й холодну воду. Ті, які пили гарячу - втарачали більше тепла. А отже, висновок звідси нібито простий: якщо не хочете, щоб було жарко - пийте теплі чи гарячі напої. Проте, не все так просто, зазначив лікар. 

На рівні організму це працює наступним чином. Коли за високих температур ви починаєте вживати гарячі напої, організм вмикає "засоби" від перегріву - активує потові залози й активніше виводить рідину. Однак, людина втрачає тепло тільки за умови, коли піт випаровується. Але якщо на вас літній одяг, він швидше за все всотується в тканину. Різниця, як зазначає лікар Комаровський, є.

Якщо ви займаєтесь спортом на свіжому повітрі і маєте ділянки відкритої шкіри - піт випаровуватиметься. В такій ситуації стимуляції потовиділення може бути ефективною, пояснив медик. Однак, якщо поряд з вами немає руху повітря, якщо на вас - одяг, якщо ви плаваєте чи знаходитесь в тропіках, де вологість сягає 100% (а не в Середній Азії, де сухо), гарячі напої не рекомендовані. В цих випадках пити гаряче не варто. Краще пити холодні чи їсти морозиво, наполягає лікар. 

Те саме стосується відвідин бані чи сауни. Якщо повітря там вологе, пити гаряче не слід. Якщо ж - сухий, пийте гаряче, стимулюючи потовиділення. Проте в будь-якому випадку, випивши гарячий чай, не виходьте на сонце. Натомість посидьте там, де є кондиціонер чи на свіжому повітрі, радить лікар. Це особливо актуально для людей похилого віку. 

Симптоми перегріву:

  • блідість шкіри,
  • сухість слизових,
  • спрага,
  • головний біль,
  • підвищення температури тіла. 

В цьому випадку гарячі напої - протипоказані.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.