Звалиться на Землю до 18 січня: загибель космічного корабля місії Peregrine має обійтися без жертв

Творці провального корабля, тим не менш, назвали місію успішною.

Космос, вчені, NASA, Peregrin
Місія Peregrine проіснувала в космосі впродовж 10 днів.

Місія Peregrine виявилася невдалою, до Місяця вона не дістанеться. Натомість очікується, що корабель впаде на Землю. За анонсом, це може статись вже до четверга, 18 січня. Приречений космічний корабель, швидше за все, згорить у верхніх шарах атмосфери нашої планети, не досягнувши її поверхні.

Посадковий модуль Peregrine від приватної компанії Astrobotic, створений на замовлення NASA, мав доставити на Місяць корисні вантажі та людські останки для космічного поховання, а ще сувеніри. Посадковий модуль перевозив корисні вантажі від меморіальних космічних компаній, які містили людські останки та ДНК (зокрема творця франшизи "Зоряний шлях"). 

Посадковий модуль Peregrine був створений приватною піттсбурзькою космічною компанією Astrobotic Technology і запущений у космос на новій ракеті United Launch Alliances Vulcan Centaur. Місія стартувала зі станції космічних сил 8 січня, тобто в польоті вона проіснувала всього 10 днів. 

Після успішного старту з мису Канаверал у Флориді тиждень тому, у корабля стався фатальний витік палива вже під час польоту довкола земної орбіти, пише LIVEScience.

Що сталося в космосі 

Опинившись у космосі, посадковий модуль мав слідувати за складною орбітальною траєкторією, яка направила би його до Місяця. Якби все пішло за планом, там він міг би приземлитися наприкінці лютого. Peregrine став би першим комерційним апаратом для посадки на Місяць і першим космічним кораблем США, який досяг поверхні Місяця з часів місії "Аполлон-17" у 1972 році.

Приблизно через шість годин після запуску Astrobotic оголосила, що посадковий модуль, який успішно відокремився від ракети, зіткнувся з кількома аномаліями, серед яких - критичний витік палива. Після марного пошуку рішень компанія визнала, що посадковий модуль ніколи не досягне поверхні Місяця.

Курс зіткнення - Земля 

В суботу, 13 січня, Astrobotic написали на X (раніше Twitter), що посадковий модуль знаходиться на курсі зіткнення із Землею. Пізніше виявилося, що космічним кораблем все ще можна трохи маневрувати, тобто цієї долі можна уникнути. Проте після консультацій з NASA та урядом США Astrobotic у неділю, 14 січня, оголосила, що дозволить "Сапсану" впасти у верхні шари атмосфери Землі.

Astrobotic точно не розкрила, коли і де посадковий модуль увійде в атмосферу Землі, але зазначила, що місія буде завершена до четверга.

"Ми вважаємо, що повторне входження Peregrine (в атмосферу Землі) НЕ становить загрозу безпеці, адже космічний корабель згорить в її атмосфері", - написали розробники.

При цьому в минулому відомі випадки, коли частини інших приречених космічних кораблів досягали поверхні Землі та стикалися з нею.

Космічне сміття

Astrobotic вирішила розбити посадковий модуль, щоб запобігти залишкам надзвичайно руйнівного космічного сміття в росторі між Землею та орбітою Місяця. Однак спіраль посадкового модуля все ще може спричинити деякі екологічні проблеми.

У жовтні минулого року вчені виявили, що космічне сміття, яке згорає в атмосфері Землі, спричиняє високий рівень забруднення металами. Останні ж впливають на наше небо поки що незрозумілим нам чином.

Місія зібрала дані з орбіти Землі 

Незважаючи на повний і майже миттєвий провал подорожі Peregrine на Місяць, Astrobotic все ще вважає місію успішною. Частково тому, що обладнання на посадковому модулі змогло зібрати деякі дані з орбіти Землі. Та головним чином тому, що це допоможе компанії уникнути подібних помилок в майбутньому.

"Ця місія вже багато чому навчила нас і вселила в мене велику впевненість, що наша наступна місія на Місяць здійснить м’яку посадку", - сказав у заяві генеральний директор Astrobotic Джон Торнтон.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube