Вчені просвердлять вулкан в Ісландії, щоб створити реактор необмеженої енергії

Читать на русском

Щоб зрозуміти, що це дуже складне та небезпечне завдання, не потрібно бути експертом з вулканології

Читать на русском
Магма та схематичний малюнок
Дослідники запустили проект із буріння магматичної камери

Щоб зрозуміти, що це дуже складне та небезпечне завдання, не потрібно бути експертом з вулканології

Ісландські вчені вперше в історії людства мають намір пробурити отвір на схилі вулкана. У процесі роботи техніка взаємодіятиме з дуже високими температурами, і може статися все, що завгодно. Але у разі успіху наукова спільнота дізнається багато чого цікавого про властивості вулканічної магми, а також зможе розкрити причини виникнення вивержень.

Компанія, яка взяла на себе цю найскладнішу місію, розповідає про свої плани вже не перший рік. Кілька років тому початок робіт було заплановано на 2024 рік, але нещодавно дату було перенесено ще на пару років, пише Sciencealert. Команда вважає, що це дослідження може надати перший прямий погляд на океани розплавленої породи, що обертаються за кілометри під поверхнею Землі. Крім того, результати проекту можуть буквально здійснити революцію в геотермальній енергії, причому потенційно її можна буде використовувати у будь-якій точці земної кулі з неймовірною ефективністю. Якщо цей проект матиме успіх, він, по суті, може відкрити джерело "необмеженої енергії".

Це контрольоване порушення магматичної камери здійснюється організацією Krafla Magma Testbed (KMT), названою на честь вулканічної кальдери Крафла на північному сході Ісландії. У статті 2018 року представники компанії говорили, що пробурена свердловина на вулканічній улоговині Крабла має стати чимось на кшталт космічних телескопів та антарктичних станцій - місцем, де можна буде вивчати маловідоме середовище.

Як може виглядати місце проведення бурових робіт
Як може виглядати місце проведення бурових робіт

Ця робота ґрунтується на попередніх спробах початку століття пробурити свердловину поблизу одного з магматичних вогнищ Крафла. На той раз метою було лише наблизитися до камери та вивчити варіанти використання геотермальної енергії. Однак камера виявилася не так глибоко, як очікувалося: проект випадково прорвався в магматичне сховище, що зрештою запобігло подальшим спробам буріння, оскільки нестерпна спека (450°C) зруйнувала свердловину. Але цей досвід показав, що розтин магматичної камери не призводить до виверження вулкана. Наразі вчені намагаються знову це повторити.

"Можливість проникнути в земну кору і взяти зразки магми дала б нам величезні знання", - сказав Грему Лоутону з New Scientist Х'ялті Палл Інгольфссон з Гоміньдану. "Ми сподіваємося, що зможемо провести прямий вимір принаймні температури, чого раніше ніколи не робилося".

Спочатку передбачалося, що буріння свердловини розпочнеться у 2024 році. Проте, нещодавно стало відомо, що дату було перенесено на 2026 рік. Перенесення пов'язане з тим, що інженерам необхідно виконати багато завдань, найголовнішими з яких є розробка свердлів та датчиків, які можуть витримати роботу в умовах екстремальної спеки, тиску та кислотності цих камер.

В результаті наукових праць вчені зможуть з'ясувати, як формується континентальна кора. А також допомогти експертам передбачити, коли відбудуться виверження таких вулканів.

Очікується, що буріння другої свердловини розпочнеться у 2028 році. Планується використати надгарячу воду, що зберігається під надвисоким тиском, для приводу турбін, що працюють на тому, що вже дала нам природа.

"Можливості безмежні", - сказав Інгольфссон Лоутону. "Єдине, що нам потрібно зробити, це навчитися приручати цього монстра".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.