Дослідження встановило співвідношення між фізичними вправами та зниженням важкості похмілля
Нове дослідження показує, що фізичні вправи можуть бути найкращими ліками після вечірнього вживання алкоголю. Хоча існує багато передбачуваних "ліків" від похмілля – від жирного сніданку до теплого душу чи пиття розсолу – нещодавня наукова стаття зазначає, що регулярні фізичні вправи можуть стати ключем до полегшення цих жахливих ранків, пише ScienceAlert.
При цьому більшість із нас проходили через це: ніч веселощів перетворюється на ранок жалю до себе – разом із стукаючим головним болем, нудотою та втомою. Так, у новому дослідженні взяли участь 1676 студентів, які хоча б раз пережили похмілля за останні три місяці.
Всі учасники виконували принаймні 30 хвилин помірної фізичної активності на тиждень. Вони заповнили онлайн-анкети, в яких оцінювали свої моделі споживання алкоголю, рівень фізичної активності та частоту й тяжкість симптомів похмілля.
Рівні активності оцінювали шляхом розрахунку їхньої інтенсивності щодо кількості годин. Результати показали значний зв'язок між фізичною активністю та симптомами похмілля. Не дивно, що люди, які вживали більше алкоголю, відчували похмілля частіше і сильніше.
Але ці симптоми були зменшені в людей, які інтенсивно займалися спортивними навантаженнями, наприклад, бігом. Це говорить про те, що більш високий рівень фізичних вправ може зменшити похмілля. Так дослідження встановило співвідношення між фізичними вправами та зниженням важкості похмілля. Ось кілька механізмів, що можуть допомогти пояснити, чому фізична активність може пом’якшити симптоми похмілля.
Похмілля часто викликає фізичний біль: головний біль і біль у м’язах, через кілька факторів. Алкоголь призводить до зневоднення, що впливає на роботу кровоносних судин і зменшує рівень рідини навколо мозку. Це може викликати головний біль.
Крім того, алкоголь сприяє запаленню в організмі, що призводить до вивільнення молекул імунної системи, які називаються цитокінами та можуть викликати біль у м’язах. Крім того, алкоголь порушує сон, що може підвищити чутливість до болю наступного дня.
Але фізичні вправи викликають викид ендорфінів – гормонів, що виробляє мозок. Вони служать природними болезаспокійливими. Регулярні фізичні вправи можуть навіть підвищити вихідний рівень ендорфінів. Це потенційно може призвести до зниження відчуття болю та дискомфорту під час похмілля.
Похмілля, як правило, супроводжується поганою якістю сну. Алкоголь зменшує швидкий сон, котрий допомагає мозку відпочити та відновитися. Вживання алкоголю також може змусити вас частіше прокидатися протягом ночі, аби сходити в туалет.
Але регулярні фізичні вправи пов’язані з покращенням режиму сну, адже допомагають регулювати циркадний ритм. Загалом фізична активність може покращити тривалість та якість сну та зменшити кількість прокидань протягом ночі. Це, в свою чергу, може допомогти вам краще виспатися після вживання алкоголю, що покращить загальне відновлення після похмілля.
Регулярна фізична активність сприяє кращому обміну речовин та ефективній переробці алкоголю. Хоча печінка в основному метаболізує алкоголь, хороша швидкість метаболізму може допомогти ефективніше вивести алкоголь та його побічні продукти з організму.
Вправи також покращують кровообіг, що допомагає вимивати ацетальдегід. Це токсична хімічна речовина, яка виділяється алкоголем, коли організм його метаболізує. Ацетальдегід істотно сприяє появі симптомів похмілля.
Алкоголь викликає запальну реакцію – захисний механізм організму, який працює проти шкідливих патогенів і речовин, що може посилити симптоми похмілля. Він вивільняє хімічні речовини – цитокіни, які сприяють запаленню, а це допомагає боротися з інфекціями й травмами.
Але фізичні вправи мають протизапальні властивості. Це означає, що ті, хто регулярно займається спортом, можуть відчувати менше дискомфорту, пов’язаного із запаленням під час похмілля.
Важливо пояснити, що хоча фізичні вправи можуть допомогти зробити похмілля більш терпимим, це не ліки. Найефективніший спосіб запобігти похміллю – пити в помірних кількостях або взагалі відмовитися від алкоголю. Але для тих, хто хоче деколи побалувати себе зігріваючими напоями, щоденна пробіжка може зробити похмілля менш виснажливим.
Також важливо розрізняти переваги постійних фізичних вправ і бажання тренуватися під час похмілля. Останнє може тільки погіршити ваш стан, оскільки організм і без того зневоднений і знаходиться в стані стресу. Замість цього спробуйте під час похмілля займатися м’якою діяльністю, яка не потребує великих зусиль – наприклад, прогулянкою чи йогою. Це підніме настрій!
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.