Чи завжди по п'яні ми говоримо правду: тепер це точно відомо

Всі чули це прислів'я: що у п'яного на язиці, те у тверезого на думці

Випивка, алкоголь, правда, чесність, прсихологія
Та чи дійсно люди напідпитку схильні говорити правду

Вважається, що людина під дією алкоголю говорить те, що думає. Всім відоме прислів'я: що у п'яного на язиці, те у тверезого на думці. Проте з цим можна посперечатися. Вживання алкоголю може змінити мозок таким чином, що люди частіше висловлюють свою думку, але наслідки не завжди однозначні, пише LiveScience.

Алкоголь має репутацію так званої сироватки правди. Старе латинське прислів’я In vino veritas, що означає "Правда у вині", лише одне з низки висловлювань, які увічнюють ідею, що алкоголь - це свого роду сироватка правди. Фразу приписують Плінію Старшому, римському вченому, історику та воїну, хоча подібні афоризми можна простежити ще далі, до Стародавньої Греції. Але чи справді випивка змушує людей говорити правду, чи вони починають більше фантазувати. Вчені вирішили це перевірити. 

І правда, і фантазії, й дурниці...

Алкоголь  дійсно збільшує ймовірність того, що ми говоримо все, що думаємо. У деяких випадках це може бути правдою. В інших випадках це може бути те, що ви вважаєте правдою в стані алкогольного сп’яніння. Протверезівши, ви думатимете й відчуватимете інакше. Навіть пам'ять працюватиме інакше. 

Тому ймовірність того, що хтось висловить свою думку після кількох чарок, однозначно вища. Але також є ймовірність, що сказане напідпитку не відповідатиме дійсності, коли люди протверезіють. Попри те, що широкий пошук в Інтернеті не дав жодних прямих результатів дослідження того, як алкоголь впливає на чесність, дослідження про вплив алкоголю на особистість, емоції та пізнання допомагають підтвердити цю ідею.

Так, дослідження 2017 року описало, як особистість учасників змінилася після вживання алкоголю. Сторонні спостерігачі відзначили, що найбільшою зміною особистості учасників після випивки було те, що вони стали набагато відкритішими з оточуючими. Вони більше спілкувалися й, вірогідно, більше розповідали про себе. 

Алкоголь посилює емоції. Тому люди більше сміються, якщо проводять час в хорошій компанії, і можуть більше плакати після пива, якщо їхні справи - сумні. Також з одного боку п'яні люди говорять те, що спадає їм на думку прямо зараз, а з іншого, їхні думки й емоції викривленні, а отже сприймати сказане серйозно - найчастіше не можна.

Алкоголь = імпульсивність

Те саме стосується і всієї поведінки загалом. Напідпитку її складніше контролювати. Якщо вам спаде на думку подзвонити колишнім, у тверезому стані ви, скоріше за все, не зробите цього. Алкоголь остаточно знімає цю заборону. Те саме стосується й агресії чи азартних ігор. Отже, алкоголь може призвести до того, що поведінка стає більш екстремальною.

Ці ефекти виникають через здатність алкоголю викликати розгальмування, що означає, що людина, швидше за все, буде діяти за своїми імпульсами. Це відбувається, бо алкоголь гасить сигнали в префронтальній корі, області мозку, що регулює поведінку та контролює імпульси.

Щобільше, алкоголь пригнічує мигдалеподібне тіло, структуру глибоко в мозку, що викликає відчуття страху та тривоги. Коли людина твереза, мигдалеподібне тіло зазвичай посилає попереджувальні сигнали, які можуть завадити їй говорити чи робити речі, які можуть призвести до неприємностей, але ці сигнали затихають після кількох келихів.

Люди сп'яну можуть говорити якісь речі, які не розповіли б у тверезому стані. Але також вони говорять і те, про що шкодують вже вранці. А отже, вплив алкоголю на розум просто надто складний, щоб мати чорно-білий вплив на чесність. Алкоголь не є сироваткою правди, це точно. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube