Жорстокі відеоігри з насильством повністю виправдані вченими. Експеримент вирішили продовжити

Всупереч поширеній думці, ігри-стрілялки не роблять людей більш агресивними.

Ігри, стрес, гормони, здоров'я, вчені
Жорстокі відеоігри знижують рівень кортозилу - гормону стресу у гравців.

Ігроманів - вистачає. Вистачає і тих, хто тримається думки, що жорстокі відеоігри підвищують агресію гравців. Проте одне з останніх досліджень показало, що це не так. Виявляється, ігри навіть можуть бути корисними. Дослідження показали, що зв’язок між вмістом відеоігор і насильством набагато складніший.

Гра в відеоігри з елементами насилля не робить людей більш агресивними, але може знизити рівень гормонів стресу в деяких гравців. Здається, зв’язок між вмістом відеоігор і поведінкою гравців дійсно дещо складніший, ніж часто припускають, йдеться в публікації IFLScience.

Історія питання

Ідея про те, що відеоігри роблять людей більш жорстокими, була суперечливою протягом багатьох років. У публічній сфері випадкові акти насильства іноді пояснювали тим фактом, що гравці багато грали в ігри відповідного характеру. Так, у 2019 році, після серії шкільних перестрілок у США, багато коментаторів звинуватили відеоігри у підштовхуванні до насильства.

Докторант Люксембурзького університету зізнався, що сам є геймером, який з дитинства захоплюється віртуальними світами. Він пояснив, що ті завжди здавалися йому "веселими". Невідповідність між дослідженнями відеоігор і насильства зацікавила його. Таким чином, він вирішив самостійно дослідити ефекти насильства у відеоіграх.

Хід експерименту

Дослідник набрав 54 учасників чоловічої статі за допомогою університетських списків розсилки, соціальних мереж і рекламних плакатів. Кожен учасник мав зіграти призначений йому уривок відеогри Uncharted 4: A Thief’s End протягом 25 хвилин.

До і після гри учасникам виміряли рівень кортизолу - гормону стресу - й тестостерону за допомогою зразків слини. Учасники також заповнювали анкети для визначення своїх особистісних рис, серед яких:

  • нарцисизм,
  • психопатія,
  • садизм,
  • макіавеллізм.

Нарешті, учасники пройшли тест неявної асоціації, щоб виміряти свої агресивні тенденції.

Результати здивували 

Всупереч очікуванням, результати не виявили значних змін рівнів тестостерону в обох групах. Крім того, учасники, які грали в насильницьку частину гри, насправді мали нижчий рівень кортизолу після неї. Це свідчить про те, що насильницький вміст, можливо, справді розслабив гравців, а не посилив стрес.

Із цього дослідження звичайна людина повинна зробити висновок, що немає чіткої картини, що насильницькі відеоігри шкідливі для гравців, вважають науковці. Буцімто вони не обов’язково підвищують агресію, та навіть можуть мати позитивний розслаблюючий ефект для учасників.

"Нас здивувало те, що жорстокі відеоігри не мали ніякого впливу на агресію, навіть беручи до уваги особистісні риси гравців. Та вони давали корисні фізіологічні ефекти", - резюмував вчений.

Цей висновок є важливим, але дослідження все ще має свої обмеження. По-перше, результати не обов’язково можна узагальнити для інших ігор. По-друге, дослідження зосереджено виключно на учасниках чоловічої статі. У майбутніх дослідженнях потрібно буде розглянути ці обмеження, як і фактор звикання до зняття стресу саме в такий спосіб та наслідки цього звикання.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube