Тальк записали в канцерогени, що викликають рак: ВООЗ попереджає про небезпеку
Над тальком, який куди тільки не додають, продовжують згущуються хмари. Зв'язок цього мінералу із підвищеним ризиком онкології призвів до того, що Агентство боротьби з раком Всесвітньої організації охорони здоров'я надало йому тривожну класифікацію - "ймовірно канцерогенна" для людини речовина. Всі знають тальк у ролі дитячої присипки, але куди сильніше він впливає як інгредієнт для виробництва різної продукції, повідомляє ScienceAlert.
До України тальк імпортується із Європи, Пакистану, США, торгують ним компанії, що займаються постачанням промислової хімічної сировини. Продається він зазвичай оптом, а ціна залежить від курсу долара. Упаковки можуть бути різної ваги - і по 25, і по 500 кг, середня ціна за 1 кг – близько 40 гривень.
Сфера застосування цього мінералу у виробництві надзвичайно широка. Тальк використовується для виготовлення:
Іншими словами, простіше уявити, де тальку немає, і все завдяки значній кількості його зручних властивостей - м'якість і жирність, ковзання та прилипання, водовідштовхувальні особливості, легке подрібнення та поділ, поглинання вологи та запахів, нерозчинність у воді.
Але головна біда тальку в тому, що у ньому можуть бути домішки азбесту, і ось він абсолютно точно, без приписки "ймовірно", є небезпечним канцерогеном.
Звичайно, виробники і косметики, яка практично вся містить тальк, і власне дитячої присипки клянуться, що їхній тальк проходить очищення та перевірку, а тому чистий та безпечний. Проте у Великій Британії зростає кількість випадків мезотеліоми у жінок - рідкісної та агресивної форми раку, що вражає оболонку легень, серця та черевної порожнини. І причина її - вплив азбесту, домішки якого виявляються в косметиці.
З іншого боку, численні дослідження щоразу демонструють зростання захворюваності на рак яєчників у жінок, які використовують тальк для обробки статевих органів. Щоправда, чи винен у цьому сам тальк, чи в ньому були домішки азбесту, які спровокували онкологію - встановити не вдалося.
Ймовірно, тому Агентство боротьби з раком визначило тальк у категорію "ймовірно канцерогенних", що саме по собі ніби й не доказ провини.
На цьому наполягають його опоненти з Міжнародного агентства з вивчення раку (МАІР), яке наголосило, на якій підставі був звинувачений тальк.
Зрештою, немає незаперечних доказів того, що використання тальку призводить до підвищення ризику раку, повідомили у МАІР.
Але ж американський фармацевтичний гігант Johnson & Johnson, чиї покупці звинувачували його у тому, що дитяча присипка та інші продукти з тальком містять азбест, погодився виплатити потерпілим гроші. З 2018 року проти компанії було подано 54 тисячі позовів, і тепер вона виплатить 700 мільйонів доларів за введення споживачів в оману щодо безпеки своєї пудри на основі тальку. Щоправда, провину свою, як і раніше, не визнає.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.