Яке сьогодні, 7 жовтня, свято: Всесвітній день бавовни та День лисих і вільних

В цей день народилися український співак Василь Бондарчук та австралійський кінорежисер Ендрю Домінік - свята, церковні та народні традиції

Яке сьогодні, 7 жовтня, свято: Всесвітній день бавовни та День лисих і вільних
А ще 7 жовтня Міжнародний день лікаря та Тиждень захисту тварин

У понеділок, 7 жовтня, православна церква шанує пам'ять мучеників Сергія і ВакхаІменини сьогодні святкують Дем'ян, Йосип, Леонтій, Марк, Микола, Сергій, Юліан, Пелагея. А які ще свята відзначають цього дня у світі - розповідаємо у матеріалі. У давні часи цього дня проводили обряд для благополуччя в родині.

7 жовтня - яке сьогодні свято в різних країнах

Всесвітній день бавовни нагадує про безпрецедентну важливість бавовни у світовій економіці, її роль у сталому розвитку та вплив на незліченну кількість життів
Всесвітній день бавовни нагадує про безпрецедентну важливість бавовни у світовій економіці, її роль у сталому розвитку та вплив на незліченну кількість життів

Всесвітній день бавовни відзначають 7 жовтня. Це подія, яка підкреслює значення бавовни та її позитивний вплив на економіку, суспільство та навколишнє середовище, вшановує вплив найважливішого у світі натурального волокна. У цей день зацікавлені сторони світової бавовняної спільноти збираються, щоб обговорити багатогранні переваги бавовни. Мова йде про безлічі переваг, які люди отримують від виробництва бавовни, теми охоплюють питання сталого розвитку, жінок у бавовняній галузі, партнерства з брендами та багато іншого.

Ідея Всесвітнього дня бавовни виникла у 2019 році, коли чотири країни-виробники бавовни в Африці на південь від Сахари - Бенін, Буркіна-Фасо, Чад і Малі, разом відомі як “Бавовняна четвірка”, запропонували Всесвітній торговій організації відзначати цей день. Два роки поспіль цей день слугував можливістю поділитися знаннями та продемонструвати діяльність, пов’язану з бавовною.

Організація Об’єднаних Націй визнає важливість бавовни в економічному розвитку, міжнародній торгівлі та боротьбі з бідністю. Тема третього офіційного Всесвітнього дня бавовни ООН - "Зробити бавовну справедливою і стійкою для всіх: від ферми до моди". Ця тема підкреслює вирішальну роль бавовняного сектору та важливість сталого економічного зростання, інклюзивного розвитку та гідної праці для всіх.

Офіційна тема Всесвітнього дня бавовни - "Бавовна на благо". Відображаючи її глобальну привабливість, логотип перекладено багатьма мовами, зокрема англійською, арабською, маратхі, іспанською, французькою, португальською, тамільською, гуджараті, пенджабі, телугу, хінді тощо. Бавовна - це більше, ніж просто товар, вона є джерелом засобів до існування для мільйонів людей по всьому світу, особливо в країнах, що розвиваються, та найменш розвинених країнах. 

Почесна й важлива праця лікарів заслуговує на подяку й визнання щодня, а не лише під час свят офіційних чи неофіційних. Кожна країна має свій національний День лікаря чи медичного працівника, які відзначаються в різні дати
Почесна й важлива праця лікарів заслуговує на подяку й визнання щодня, а не лише під час свят офіційних чи неофіційних. Кожна країна має свій національний День лікаря чи медичного працівника, які відзначаються в різні дати

Професія лікаря існує десятки тисяч років - за цей довгий період суть її залишилася незмінною і по-справжньому безцінною, гуманною та милосердною. Важливе значення лікарів як авторитетних спеціалістів добре розуміє кожен, адже багатьом доводилося переживати ситуацію, коли власне життя чи життя близьких людей залежало лише від лікарського професіоналізму. У всі історичні епохи лікарів дуже поважали,  не є винятком і наш час. Зараз у світі існує чимало святкових днів, присвячених вшануванню роботи лікарів, і одним з них є Міжнародний день лікаря, який відзначається щороку в перший понеділок жовтня, в багатьох країнах. Ця подія не є офіційною, скоріше за все, популярність цього свята - це результат всенародної вдячності лікарям та потужної сили соцмереж.

Ініціаторами встановлення Міжнародного дня лікаря стали "Всесвітня організація охорони здоров’я" та Міжнародна медична гуманітарна організація "Лікарі без кордонів". Таку інформацію подають більшість медіаресурсів, але першоджерела не знайшлося.

В минулому столітті на території Франції було знайдено наскельні малюнки первісних людей, які зображують тогочасних цілителів у процесі лікування. Радіовуглецевий аналіз визначив вік цих малюнків - близько 27 тисяч років, і натепер вони є найдавнішим матеріальним свідченням про  лікарську діяльність.

Без лікарів у тому чи іншому вигляді не обходилася жодна з відомих нам цивілізацій. Наприклад, у Месопотамії цілителі поділялися на два види - перші лікували травми та хвороби на емпіричному рівні, тобто спираючись на досвід та спостереження, а другі практикували зцілення людей від хвороб, керуючись містичними уявленнями. Цікаво, що стоматологією та акушерством займалися обидва типи лікарів.

Найвідоміший лікар Давнього Єгипту Імхотеп мав прогресивні погляди, бо вважав людські хвороби не карою  богів, а природним явищем. В Єгипті лікарями могли бути й жінки - цілителька, на ім'я Меріт Птах якийсь час була головним лікарем при дворі фараона. Відомо, що у своїй практиці вона використовувала лікарські рослини та магічні ритуали.

Лікарі в Давній Греції приділяли більше уваги причинно-наслідковому зв’язку, симптомам хвороб та різним методам лікування. Легендарний Гіппократ спершу займався математикою та ботанікою, а згодом захопився дослідженням людського тіла і зрештою заклав фундамент сучасної медицини. Він став автором перших медичних книг - збірка "Corpus Hippocraticum" містить описи симптомів та способів лікування десятків недуг.

В Україні більше звикли святкувати День медичного працівника, який щороку відзначається в липні. Та це не означає, що в перший понеділок жовтня наші лікарі не отримують привітань від пацієнтів, друзів, родичів та колег. Знати, що їхню працю цінують, для спеціалістів з медицини дуже важливо, тому це свято - гарна нагода подякувати їм за професіоналізм та чуйність.

День лисих і вільних – це свято прийняття і гордості, свято толерантності ті різноманітності, спрямоване на подолання стигми, пов’язаної з облисінням
День лисих і вільних - це свято прийняття і гордості, свято толерантності ті різноманітності, спрямоване на подолання стигми, пов’язаної з облисінням

День лисих і вільних - це унікальне свято, яке відзначається щороку і присвячене прийняттю та вшануванню лисини, незалежно від того, чи є вона добровільною, чи наслідком природної втрати волосся. Цей день дає можливість людям пишатися своїм зовнішнім виглядом і відкинути будь-який суспільний тиск або стигматизацію, пов’язану з лисиною.

Історія Дня лисих та вільних переплітається з еволюцією суспільного сприйняття облисіння. Гоління голови та бороди можна простежити ще з кам’яного віку, коли перші люди використовували загострені мушлі та пінцети, щоб голитися або висмикувати волосся. У Стародавньому Римі та Єгипті гоління голови було поширеним серед жерців і простого люду через надзвичайно спекотний клімат, а єгиптяни розробили інструменти для гоління, виготовлені із золота та міді.

Наприкінці 1950-х років гоління налисо стало модним трендом, лисі чоловіки сприймалися як більш мужні, впевнені, сильні та дисципліновані. Знаменитості, політики, музиканти та спортивні зірки прийняли лисий вигляд, що ще більше популяризувало тренд у 1990-х роках завдяки таким постатям, як Майкл Джордан, Евандер Холіфілд та Брюс Вілліс.

День лисих і вільних був ініційований засновниками компанії Wellcat Herbs Томасом Роєм і Рут Роєм, щоб заохотити чоловіків і жінок голити голови і пишатися своїм зовнішнім виглядом, хоча точна дата першого святкування невідома.

День Лисих та Вільних є важливим, оскільки він слугує маяком підтримки і прийняття для тих, хто страждає від облисіння через природні причини або медичне лікування, наприклад, для онкохворих, які проходять променеву та хіміотерапію. Цей день має на меті підвищити самооцінку й показати, що облисіння не є чимось, чого слід соромитися. Він просуває ідею, що люди з поголеними головами виглядають більш привабливими та впевненими в собі, підкреслюючи характер, а не фізичну зовнішність.

Архітектура показує, як люди бачать навколишній світ, а також самих себе
Архітектура показує, як люди бачать навколишній світ, а також самих себе

Всесвітній день архітектора та архітектури відзначається з 1985 року у перший понеділок жовтня. Основне призначення архітектури - створення фізичного середовища для проживання людей. Однак архітектура виходить за рамки створених будівельних об’єктів. Вона є невіддільною частиною нашої культури. 

Стиль кожного будинку визначається його цінністю для суспільства та матеріалами, з яких він побудований. Також має значення клімат регіону. Архітектура впливає не лише на суспільство у цілому, але й на конкретну особистість. Планування простору та дизайн приміщень певним чином впливає на настрій, продуктивність і навіть здоров’я мешканців будинку. Дослідження підтверджують, що робота у добре спланованому приміщенні приносить кращий результат, ніж у незручному офісі. Бетонні ландшафти та однотипні будинки, позбавлені найменшого натяку на уяву, викликають стрес.

Зважаючи на це, роль архітекторів у суспільстві важко переоцінити. У їх роботі наука поєднується з творчістю. Проєктування будинку вимагає врахування багатьох чинників, починаючи від соціологічних та закінчуючи психологічними.

Свято має на меті навчити людей любити тварин, ставитися до них з повагою
Свято має на меті навчити людей любити тварин, ставитися до них з повагою

Тиждень захисту тварин проводять щорічно упродовж першого повного тижня жовтня. Комітет IVSA (SCAW) - засновник свята - допомагає охочим організовувати заходи та транслювати їх через соціальні мережі задля просування цієї ініціативи. 

Більшість тварин приносять користь людям. Тому, зберігаючи їх, людина робить вклад у збереження самого людства. На жаль, існує багато видів, які знаходяться на межі вимирання. Такі заходи, як Тиждень захисту тварин, допомагають звернути на це увагу.

7 жовтня - яке сьогодні церковне свято

7 жовтня - дуже щаслива дата для весілля і вінчання. Укладений цього дня шлюб буде щасливим і довговічним
7 жовтня - дуже щаслива дата для весілля і вінчання. Укладений цього дня шлюб буде щасливим і довговічним

Сьогодні, 7 жовтня, православна церква вшановує пам'ять мучеників Сергія і Вакха. Святих імператор Максиміан (284-305) призначив на високі посади у війську, не знаючи про те, що вони християни. Недоброзичливці донесли Максиміану, що два його воєначальники не шанують язичницьких богів, а це вважалося державним злочином. Імператор, бажаючи упевнитися в справедливості доносу, наказав Сергію і Вакху принести жертву ідолам, але вони відповіли, що шанують Бога Єдиного і тільки Йому поклоняються.

Максиміан наказав зняти з мучеників знаки їхнього військового сану, зодягнути в жіночий одяг і водити містом із залізними обручами на шиї, на посміховисько народу. Потім знову закликав Сергія і Вакха до себе і дружньо радив не спокушатися християнськими байками і звернутися до богів римських. Але святі були непохитні. Тоді імператор наказав відіслати їх до правителя східної частини Сирії Антіоха, лютого ненависника християн. Антіох отримав цю посаду за допомогою Сергія і Вакха.

"Отці й благодійники мої!" - сказав він святим, - "будьте милостиві не тільки до себе, а й до мене: я не хотів би піддавати вас мукам". Святі мученики відповіли, що для них життя - Христос, а смерть за Нього - придбання. Розгніваний Антіох наказав бити Вакха бичами без милосердя, і святий мученик відійшов до Господа. Сергія взули в залізні чоботи з набитими в них цвяхами і відвели на суд в інше місто, де він був усічений мечем.

У свято 7 жовтня існував обряд для благополуччя в родині. Для цього рано вранці після пробудження спочатку годували домашню худобу, потім давали їсти наймолодшим членам родини. І тільки після цього дорослі снідали самі. Наймолодшій дитині довіряли розпалити піч - вірили, що після цього в хаті до весни тепло буде.

Хто народився 7 жовтня

7 жовтня 1967 р. - Ендрю Домінік - австралійський кінорежисер і сценарист, відомий насамперед завдяки вестерну "Як боягузливий Роберт Форд убив Джессі Джеймса", кримінальному фільму "Пограбування казино" і псевдобіографічній психологічній драмі "Блондинка".

Ендрю Домінік
Ендрю Домінік

7 жовтня 1979 р. - Аарон Ешмор - канадський актор, найвідоміший завдяки ролям Джиммі Олсена в серіалі "Таємниці Смолвіля", Стіва Джинкса в телесеріалі "Сховище 13" і Джона Джакобі в серіалі "Кіллджойс".

Аарон Ешмор
Аарон Ешмор

7 жовтня 1979 р. - Шон Ешмор - канадський актор, відомий широкому загалу за роллю Людини льоду в серії фільмів "Люди Ікс".

Шон Ешмор
Шон Ешмор

7 жовтня 1984 р. - Василь Сергійович Бондарчук - український співак. У 2007 році зайняв третє місце на національному відборі на пісенний конкурс Євробачення.

Василь Сергійович Бондарчук
Василь Сергійович Бондарчук

7 жовтня 1986 р. - Голланд Марі Роден - американська актриса, відома за роллю Лідії Мартін у телесеріалі "Вовченя".

Голланд Марі Роден
Голланд Марі Роден

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube