Навіщо пити електроліти: бум у соцмережах змушує відповісти

Чи треба відновлювати їхній рівень з порошку

Електроліти, мережа, дієтична добавка, спорт, корисні поради, здоров'я
То що це таке – дивовижна добавка чи непотрібні витрати?

Нині, здається, всі, від професійних спортсменів до звичайних юзерів YouTube, співають дифірамби суперзволожуючим мінеральним добавкам. Називаються вони електролітами. Інформатор розбирався з їхніми перевагами та недоліками.

Електроліти – що це і для чого

Почнемо з основ. Електроліти – це мінерали, що несуть електричний заряд, коли вони розчинені в певних рідинах. Організм людини покладається на натрій, калій, хлорид, кальцій, магній і фосфат. З них наше тіло самостійно виробляє бікарбонат, так йому досить легко задовольнити потреби у фосфатах і кальції з того, що ми їмо. Хлорид натрію – або кухонна сіль – покриває ще дві основи. Отже, електроліти, які найчастіше містяться в напоях і харчових добавках, – це калій, магній, натрій. Що стосується того, навіщо вони нам потрібні, то список великий, пише The Guardian.

Електроліти:

  • підтримують рівень рідини,
  • забезпечують роботу серця, нервів та нирок,
  • гарантує рухливість м'язів і кісток,
  • регулюють артеріальний тиск,
  • сприяють травленню. 

Електроліти – з води й продуктів   

Дотримання здорової дієти з використанням різноманітних продуктів, включаючи фрукти, овочі, молочні продукти та високоякісний білок, може допомогти більшості людей задовольнити свої потреби в електролітах, кажуть дієтологи. Існують також продукти, які не вважаються зволожуючими, але є природним і збалансованим джерелом електролітів, наприклад, йогурт, що є чудовим джерелом калію та магнію.

Крім того, варто вживати:

  • зелені листові овочі,
  • горіхи,
  • насіння,
  • темний шоколад,
  • цільнозернові продукти,
  • банани,
  • авокадо,
  • кокос,
  • мінеральна вода.

Водночас, коли виробник харчових продуктів або добавок каже, що його продукт містить більше електролітів, ніж у конкурентів, це не дуже корисний показник, застерігають експерти. 

Отже, якщо ви вже їсте фрукти, горіхи, листову зелень і білок щодня, п’єте багато води та не надто пітнієте, ви можете жити далі, не надто турбуючись про додаткові електроліти. Якщо ж ви сильно пітнієте, про електроліти варто подумати, навіть якщо це означає лише мінеральну воду. І якщо ви перебуваєте в стані стресу, не можете зосередитися чи заснути, електроліти є одним із найдешевших заходів для здоров’я і найшвидше дадуть ефект. 

Кому потрібні електроліти з порошку

Вага і склад тіла відіграють важливу роль. М’язи зберігають більше води, ніж жир. Той, хто має менше жиру та більше м’язів, матиме в тілі більше води. Якщо у вас мало м'язів, додаткові електроліти з порошку можуть допомогти залишатися гідратованим протягом дня. Коли людина старіє, її м’язова маса має тенденцію до зменшення, тоді як жиру може ставати більше, що веде до зменшення кількості води й збільшує ризик нестачі електролітів. 

Проте в більшості з нас їх достатньо, заспокоюють фахівці. Однак, якщо ви маєте стрес, поганий сон і м’язові судоми, вам не завадить магній. 

Що впливає на рівень електролітів

Основний спосіб втрати електролітів – через рідини організму, тому для здорових людей найбільший ризик становить діарея та надмірне вживання алкоголю чи кави. Також на рівень електролітів в організмі можуть впливати стрес та спорт.

Важливо, скільки рідини ви втрачаєте – і що в ній міститься. Якщо ви берете участь у марафоні в жарких або вологих умовах і п’єте багато води, може виникнути певний ризик гіпонатріємії, коли ця вода вимиває натрій. Проте звичайним відвідувачам спортзалу хвилюватись не варто, кажуть лікарі. При цьому, якщо ви потієте, і ваша футболка або спортивний одяг стає трохи білим чи хрустким, коли висихає, це ознака того, що ви втрачаєте багато електролітів. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube