Яке сьогодні, 6 жовтня, свято: День вчителя та День територіальної оборони України

В цей день народилися американські актриси Елізабет Шу та Олівія Тірлбі - свята, церковні та народні традиції

Яке сьогодні, 6 жовтня, свято: День вчителя та День територіальної оборони України
А ще 6 жовтня День Божевільного Капелюшника та Всесвітня неділя причастя

У неділю, 6 жовтня, в Україні відзначають День територіальної оборони, а православна церква шанує пам'ять святого ФомыІменини сьогодні святкують Іван, Макар, Фома, Ян. А які ще свята відзначають цього дня у світі - розповідаємо у матеріалі. У давні часи вважалося, що у свято 6 жовтня починається справжня погодна осінь.

6 жовтня - яке сьогодні свято в різних країнах

Переможне завершення цієї війни та збереження територіальної цілісності України є одними з найважливіших пріоритетів державної політики
Переможне завершення цієї війни та збереження територіальної цілісності України є одними з найважливіших пріоритетів державної політики

День територіальної оборони України запровадив президент Володимир Зеленський - він відзначається кожної першої неділі жовтня. Офіційною підставою заснування свята став Указ №417/2020 "Про День територіальної оборони України". У 2017 році міністр оборони України розробив проект вдосконалення організації територіальної оборони. Реорганізація передбачала формування бригад територіальної оборони в усіх областях, що розпочалася у 2018 році. Кожна область України має щонайменше одну бригаду, а прикордонні області - більше однієї.

Ця подія була започаткована в Україні, щоб підкреслити важливість забезпечення національної обороноздатності та територіальної цілісності України, особливо враховуючи війну на сході України, що триває з 2014 року.

В  Україні свято має широке визнання - святкується не тільки вчителями, але й учнями, студентами та їхніми батьками
В Україні свято має широке визнання - святкується не тільки вчителями, але й учнями, студентами та їхніми батьками

Офіційно це професійне свято називається: "День працівників освіти" чи "День освітянина". Це свято педагогів усіх професій, рангів та рівнів, що займаються вихованням та навчанням людей, організацією дитячої діяльності та дитячих структур, управлінням в системі освіти. День вчителя відзначається в першу неділю жовтня. Але неофіційно його відзначають в першу п’ятницю, щоб учні могли привітати своїх викладачів, вчителів, вихователів. 

В незалежній Україні день освітянина офіційно почали відзначати в 1994 році після того, як 11 вересня було видано Указ Президента України "Про День працівників освіти". Та ще задовго до цього дня працівники педагогічної сфери отримували почесті та вшановування як у світі, так і в самій Україні.

5 жовтня - офіційна дата Міжнародного дня вчителя. Саме цього дня в далекому 1966 році, в Парижі відбулася Спеціальна міжурядова конференція, на якій були розглянуті питання щодо статусу вчителів. На конференції було прийнято важливий документ, який увібрав до себе перелік постанов про підвищення статусу педагогів в інтересах якісної освіти. Вперше Всесвітній день вчителя відзначався 5 жовтня 1994 року. До цього святкування приєдналося понад 100 країн по всьому світу. Всесвітній день вчителя зарахований до системи міжнародних днів Організації Об’єднаних Націй (ООН).

На території колишнього СРСР, до складу якого входила Україна, День вчителя був заснований у вересні 1965 року, проте святкувати його розпочали після 1 жовтня 1980 року, після затвердження Указу Президії ВР СРСР "Про святкові та пам’ятні дати". Свято відзначалося в першу неділю жовтня. В цей день школярі Радянського Союзу, зокрема України, приходили до школи в урочистому вбранні: хлопчики - у білих сорочках, дівчатка - у білих фартухах та з великими білими бантами. Ці дні згадуються цікавими урочистими заходами та привітаннями вихователів дитячих садочків, вчителів шкіл, викладачів різних навчальних закладів.

Мета свята – довести, що не потрібно боятися здаватися в очах інших смішними
Мета свята - довести, що не потрібно боятися здаватися в очах інших смішними

Щороку 6 жовтня у всьому світі відзначають День Божевільного Капелюшника, яскравого персонажа відомої казки Льюїса Керролла "Аліса в країні чудес". Саме в цей день у 1986 році група програмістів з міста Боулдер, що у штаті Колорадо, вирішила відзначити незвичайну подію, здійснюючи незрозумілі абсурдні вчинки з циліндрами на головах. Надихнули їх на безглуздя ілюстрації до казки у виконанні Джона Тенніела, на яких було зображено Капелюшника в головному уборі циліндричної форми з загадковими числами 10 та 6. Імовірніше, вони означали ціну капелюха: 10 шилінгів, 6 пенсів. Та колеги вирішили її використати для визначення дати святкування: 6 число, 10 місяць. За 2 роки, завдяки місцевій пресі, ідею підтримали усі мешканці Боулдера. А згодом святкування з успіхом поширилось по всім Сполученим Штатам та навіть за їх межами.

Ця подія - чудова можливість відволіктись на мить від одноманітної повсякденності та трішки вийти за її рамки. Багатьом такі дивацтва допомагають уникнути пригніченості та депресії, подивитися на життя з іншого ракурсу.

6 жовтня - яке сьогодні церковне свято

Неділя Всесвітнього Причастя – це глибокий досвід поклоніння і час для того, щоб дізнатися більше про таку різноманітну спільноту вірян
Неділя Всесвітнього Причастя - це глибокий досвід поклоніння і час для того, щоб дізнатися більше про таку різноманітну спільноту вірян

Всесвітня неділя причастя - це унікальне свято, яке відзначається кількома християнськими конфесіями в першу неділю жовтня кожного року. Це день, який сприяє християнській єдності та екуменічній співпраці, зосереджуючись на дотриманні Євхаристії, і служить нагадуванням про взаємозв’язок усіх громад у Тілі Христовому.

Екуменізм - ідеологія та рух за співпрацю та взаєморозуміння між християнами різних конфесій. Екуменічний рух ставить перед собою завдання: краще пізнати всі Церкви і їхнє вчення, звертаючи увагу на об’єднувальні елементи утворити основу спільного практичного діяння, прямуючи до єдності, яку проповідував Христос.

Всесвітня Неділя Причастя була започаткована в 1933 році Х’ю Томсоном Керром, який служив у пресвітеріанській церкві Шейдісайд. Традиція була задумана як спроба об’єднати церкви в служінні християнської єдності, надаючи як натхнення, так і інформацію та підкреслюючи важливість Церкви Ісуса Христа. Вона була прийнята Пресвітеріанською Церквою США в 1936 році і згодом поширилася на інші деномінації. До 1940 року Федеральна рада церков на чолі з Джессі Мореном Бадером схвалила і почала просувати його в християнських церквах по всьому світу.

Всесвітня Неділя Причастя пропонує громадам особливу можливість пережити Святе Причастя в контексті глобальної спільноти вірян. Це день, коли християни в кожній культурі ламають хліб і п’ють чашу, щоб згадати та затвердити Христа як Главу Церкви, визнаючи, що вони є частиною всього тіла віруючих. Святкування може відбуватися у величному соборі, глинобитній хатині, просто неба на вершині пагорба, в домі зборів або вітрині магазину, причому християни святкують літургію причастя стільки разів, скільки існує громад.

У Всесвітню Неділю Причастя Об’єднані Методисти, разом з іншими деномінаціями та віруючими по всьому світу, беруть участь у причасті, щоб визнати свою єдність в Ісусі Христі. Цей універсальний та інклюзивний зв’язок лежить в основі спеціальних пожертвувань на Всесвітню Неділю Причастя, які підтримують студентів різних рас та етнічних груп у досягненні їхніх освітніх цілей та перетворенні спільнот. Ці пожертви надають стипендії та гранти, продовжуючи надавати стипендії, гранти, наставництво та тренінги для розвитку лідерства

У це народне свято підбивали підсумки господарського року і дивилися, наскільки заповнені комори, льохи і комори
У це народне свято підбивали підсумки господарського року і дивилися, наскільки заповнені комори, льохи та комори

Сьогодні, 6 жовтня, православна церква вшановує пам'ять святого Фоми. Фома був родом із галілейського міста Панеади, простим рибалкою. Одного разу йому довелося почути проповідь Христа, після якої він вирішив кинути свій промисел і відправитися слідом за Ісусом. За вчителем Фома слідував невідступно і став одним із 12 наближених учнів.

Саме цього апостола прозвали Фома Невіруючий. Згідно з Євангеліє, коли Христос воскрес, то апостола не було серед присутніх. Після ж Фома не повірив розповідям і сказав, що має сам побачити рани від цвяхів на тілі Ісуса - лише тоді повірить у його воскресіння. Коли апостоли зібралися в будинку Фоми, їм явився Господь - і Фома переконався в наявності ран на Його тілі. Тоді Ісус сказав: "Ти повірив, бо побачив Мене; блаженні ті, що не бачили, і увірували".

Після цього Фома став ще більш ревним у вірі й обійшов із проповідями великі території, розповідаючи про Христа. Святий заснував церкви в Палестині, Парфії, Месопотамії, Ефіопії та Індії. Помер апостол Фома в Індії: там він потрапив до в'язниці за те, що навернув до віри сина правителя міста Меліапора і його дружину. Мощі святого перебувають в Індії, Угорщині, Італії та на Афоні.

Господині в народне свято 6 жовтня готували страви із сезонних овочів - ріпи, редьки, гарбуза, картоплі, капусти. Особливо популярними в жовтні в українців були деруни та голубці. На зиму заготовляли квашену капусту в дубових бочках. При квашенні додавали ягоди брусниці.

Хто народився 6 жовтня

6 жовтня 1963 р. - Елізабет Шу - американська актриса. Здобула популярність завдяки ролям у фільмах "Хлопець-каратист", "Лінк", "Пригоди няні, що приходить", "Назад у майбутнє 2", "Назад у майбутнє 3", "Залишаючи Лас-Вегас", "Святий", "Невидимка".

Елізабет Шу
Елізабет Шу

6 жовтня 1973 р. - Йоан Гріффіт - валлійський актор. Найбільшу популярність здобув як виконавець ролі морського офіцера Хорнблоуера в однойменному багатосерійному телефільмі. Також зіграв у фільмах: "Фантастична четвірка", "Вайлд", "Таємниця Мунакра", "Фантастична четвірка: Вторгнення Срібного серфера", "Титанік", "Дивовижна легкість", "Король Артур", "Світлячки в саду", "Санктум".

Йоан Гріффіт
Йоан Гріффіт

6 жовтня 1986 р. - Олівія Джо Тірлбі - американська актриса. Знялася у фільмі "Суддя Дредд", а також зіграла роль Хіро Браун у серіалі "Y. Останній чоловік".

Олівія Джо Тірлбі
Олівія Джо Тірлбі

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube