ТОПТЕМА:

Як розпізнати енергетичного вампіра серед своїх знайомих: майже завжди це жінка

Є лише один спосіб позбутися таких людей

Психологія, корисні поради, друзі, розмови, демотивація, депресія
Енергетичні вампіри думають лише про себе, навіть якщо вдають, що слухають і чують вас

Трапляється, що деякі "друзі" змушують нас почуватися виснаженими й демотивованими щоразу, коли зустрічаємось. Приклад Еллі. Вона дивувалася, чому завжди почувається спустошеною після спілкування з друзями. Потім дівчина помітила, що вони постійно скаржаться на свою роботу або партнерів, не роблячи жодних кроків, щоб щось змінити. Вони не хотіли чути про Еллі, про зміни, які вона вносила у своє життя, про новий бізнес, який вона почала. І вони безумовно не хотіли чути про те, що все йде добре. «Ти майже відчувала, що не можеш вписатися в їхню компанію, якщо не будеш скаржитися на щось», пише The Guardian.

Вірогідно, у вашому житті є один із цих персонажів: можливо, старий шкільний друг чи колега по роботі, через якого ви постійно почуваєтесь гірше, ніж до зустрічі з ним. У психології ці люди відомі як "емоційні вампіри" за їхню здатність висмоктувати задоволення від соціальної взаємодії, а разом з нею і вашу енергію. Ось деякі ознаки того, що ви потрапили в чиїсь лапи або що самі ним стали, та як краще врегулювати такі стосунки.

Як правило, емоційними вампірами стають люди, які увесь час потребують уваги або ті, хто демонструє менталітет жертви, відмовляючись вірити, що все, що з ними відбувається, є їхньою провиною. Насправді вони не хочуть рішень чи порад – вони просто хочуть розвантажитися. Ці люди абсолютно зациклені на собі та майже ніколи не здатні до справжньої емпатії й співпереживання. Карла Менлі, клінічна психологиня з Каліфорнії, каже, що така поведінка свідчить про брак емоційного інтелекту.

"Емоційні вампіри не звертають жодної уваги на ваш власний стан. Вони дбають лише про власний апетит, власні потреби", – каже вона.

Будь-які спроби змінити тему розмови зустрінуться як ворожість. Ключовим моментом є те, що така поведінка є постійною, навіть хронічною. У здорових дружніх стосунках є відчуття емоційного балансу – та це не про вампірів. Однак, психологи пояснили, що вампіри не "присмоктуються" просто так – щоб це сталося, ми мусимо їм це дозволити. 

Приклад Бет. Вона хотіла підтримати знайому під час першої вагітності. Дівчина боролася зі своєю сім'єю і не спілкувалася з батьком своєї дитини, і Бет думала, що може допомогти. Але щоразу, коли вони розмовляли, Бет почувалася спустошеною, пригніченою і безпорадною. «Я почала розуміти, що я повторюватиму одне й те саме знову і знову, і вона ніколи не дослухається до моїх порад і не стане мене слухати».

Коли знайома почала розповідати про свої дитячі травми, Бет відчула, що та перейшла межу. «Справа була не в травмі як такій, а в тому, що вона «випльовувала» інформацію, навіть не слухаючи її по-справжньому», - каже вона. «Наступного разу, коли вона зателефонувала, я сказала їй, що в мене всього 15 хвилин, а потім придумала привід, щоб ми не розмовляли».

Якщо людина жодним чином не прислухається до того, що саме ви говорите, і не робить ніяких висновків – перед вами вампір. Психологи кажуть, що це особливо часто зустрічається у жінок. Емоційні вампіри також можуть увійти в наше життя у вигляді колег по роботі чи батьків. Шкільна дружба є ще одним полем для маніпуляцій у вампірів.

"Тільки тому, що ця дружба є спадщиною, це не означає, що ви не маєте права вибирати, яку форму вона матиме. Можна зберегти стосунки і все одно вжити заходів, щоб захистити себе", – кажуть спеціалісти.

Якщо у вашому колі спілкування є надто драматичні люди, або ж ті, хто завжди тягне ковдру на себе, не йдіть на каву в компанії з цією людиною – вечір матиме всі шанси перетворитись на шоу задля цієї людини – свято марнославства чи драма втішання. Крім того, визнання того, що один конкретний друг не схильний вислуховувати, може полегшити ваше розчарування чи страждання, коли він говорить лише про себе.

Вам не обов’язково повністю розривати стосунки. Просто створіть емоційно трохи більшу дистанцію. Зрештою, це нормально – захищати свій спокій. І, чесно кажучи, коли мова йде про емоційних вампірів, оскільки вони більш егоцентричні, вони можуть цього не помітити. Експерти погоджуються, що емоційні вампіри, як правило, рухаються далі, коли одне джерело енергії припиняє "постачання". 

Також варто бути більш відвертим і обережно попередити друга про те, як його поведінка впливає на вас. Це може бути незручна, але продуктивна розмова. Підготовленість до складних розмов із близькими для нас людьми важлива не лише для наших стосунків, але й для розуміння того, ким ми в них є. Особливо у випадку з родиною чи близькими друзями, адже одна з функцій цих стосунків – згладжувати шорсткості одне одного. Тож, не бійтеся говорити прямо.

Ще один спосіб дати вампіру зрозуміти, що ви не його донор – сказати щось на кшталт: слухай, ти не робиш висновків з моїх порад, то навіщо я буду витрачати на це свій час! З великою ймовірністю, після цього вампір переключиться на когось іншого. Що ж до тих, хто дивиться в дзеркало і ставить собі питання, чи не вампір він сам, маємо гарну новину. Якщо ви про це запитуєте, то вочевидь, що ні. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube