Головне перестати використовувати їжу як механізм подолання стресу
Трапляється, і не зрідка, що коли нам сумно чи тривожно, ми починаємо більше їсти. Налягаємо на солодке або жирне, перекушуємо вночі, – знайома історія? Дійсно, подолання стресу шляхом його так званого заїдання доволі поширене явище. Але це точно не корисно. І ось як відвадити себе від холодильника й кондитерських відділків супермаркетів.
Емоційне харчування, як його називають психологи, є доволі поширеним явищем і належить до харчової поведінки. Як правило це означає – їсти більше, а потяг до їжі виникає у відповідь на складні емоції.
Дослідження показують, що приблизно 20% людей регулярно приймають емоційну їжу під час тривоги, причому більше це поширено серед підлітків і жінок, пише ScienceAlert. Споживана в такому стані їжа – це часто фаст-фуд та інші напівфабрикати з енергетичною щільністю та бідними поживними речовинами.
Стрес і сильні переживання здатні посилювати апетит. Фізіологічний вплив стресу та сильних емоцій, наприклад, може впливати на такі гормони, як кортизол, інсулін і глюкоза, що також може підвищити апетит. Підвищують ймовірність емоційного переїдання також:
Ознаки потенційного розладу харчової поведінки можуть включати:
Коливання в харчуванні – це нормально. Та якщо ви виявите, що ваш спосіб харчування у відповідь на важкі емоції вам не підходить, ви можете зробити кілька речей. Почніть з того, що їжте менше, але частіше і висипайтеся. Далі спробуйте зрозуміти, що саме вас турбує – це може бути відчуття ізоляції, безсилля чи ревнощі, а не щось настільки широке, як сум.
Помітивши якусь емоцію, ви можете викликати цікавість до того, що вона означає, що ви відчуваєте у своєму розумі та тілі, як думаєте та поводитеся у відповідь. Це дозволить вам побачити, чому виникає той чи інший імпульс, що спонукає зазирати в холодильник чи в буфет. Натомість просто спробуйте отримувати задоволення від їжі, не тільки смакові, але й естетичні.
Цікаво, що як тільки ви почнете розуміти, які саме поклики до їжі є більш імпульсивними та спровокованими емоціями, вам стане простіше контролювати їх і ситуацію загалом. А це повертає самоповагу та допомагає подолати депресію. Тривожність росте там, де люди втрачають контроль над ситуацією. Отже, слід розірвати замкнене коло, в якому ви їсте тим більше чим більше тривожитесь, і тим більше вганяєте себе в ще гірший стан.
Одним словом, повернення контролю над своїми харчовими звичками та пов’язаним з ними образом тіла зменшить психологічний дистрес, переконують психологи. Також корисними є підтримка друзів і родини, доступ до онлайн-ресурсів а, у деяких випадках, звернення до кваліфікованого спеціаліста – психолога або психотерапевта. Це особливо важливо для людей з синдромом дефіциту уваги з гіперактивністю (СДУГ), обсесивно-компульсивним розладом (ОКР), аутизмом, тривожно-депресивним розладом, біполярним розладом, дислексією тощо.
Однією з небезпек, які можуть виникнути у відповідь на емоційне харчування, є спокуса сісти на дієту. Але це не вихід, переконані психологи.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.