Як, на думку психологів, правильно підтримати людину
Через війну для українців сьогодні як ніколи важливо розуміти, як саме вони можуть підтримати одне одного, хай навіть на словах. Адже деякі слова більше ранять, ніж допомагають. Психологи переконують, що фраза "На все воля Божа" або "На все свої причини" лише погіршує самопочуття. Серед інших не надто вдалих, банальних чи в моменті недоречних фраз:
Автор книги про горе Девід Кесслер, часто чув фразу про Божу волю, коли вісім років тому втратив сина. За словами чоловіка, це змусило його тоді почуватися дуже ізольованим, повідомляє NYTimes.
Психологи й соціологи стверджують, що інші люди почуваються незручно й схильні ніяковіти, коли мають справу з чужим горем. Більшість не розуміють, як поводитись і що говорити, тому згадують банальності та афоризми. Натомість горе потребує проживання, а той, хто спостерігає його зі сторони, може лише вислухати.
Пережити втрату близької людини – це універсальний досвід. Горе – це не лише психологічний досвід. Це також може впливати на фізіологію організму. Те, як ми відчуваємо біль і боремося з нею, може значно відрізнятися від людини до людини. Психотерапевти кажуть, що горе – це не проблема, яку потрібно вирішити, а процес, який потрібно пережити, у якій би формі воно не трапилось.
Коли хтось, хто намагається вас втішити, випадково погіршує ситуацію, ваша найкраща відповідь залежатиме від ваших стосунків з цією людиною й від того, як ви себе почуваєте. Можна просто відповісти: дякую, але я бачу ситуацію інакше.
Якщо ж ви намагаєтесь втішити когось, то просто спитайте, чим ви можете допомогти чи бути корисні. Ви також можете сказати, що шкодуєте про те, що трапилось (якщо це відверто) або щось на зразок того, що ви завжди на відстані телефонного дзвінка – і можете поговорити в будь-який час. А ще ви можете поділитися спогадом про близьку людину, яку втратили.
Виявляється, ми можемо багато чого навчитися у тварин. В новому дослідженні вивчали, наскільки задоволені люди, які втратили близьких, своєю соціальною підтримкою. Вчені виявили, що найвищу оцінку отримали не терапевти, соціальні працівники, родина, друзі чи духовні лідери.
Найбільше людей втішали їхні домашні тварини. Знайти правильну фразу не так важливо, як бути присутнім і залишатися поруч. Інколи нам не варто обтяжувати одне одного словами.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.