Як правильно вішати туалетний папір: відповідь знайшли у 140-річних записках його винахідника

Читать на русском

Багаторічна дискусія за участю вчених, психологів та простих споживачів паперу закінчилася визнанням правильності варіанта 1883 року

Читать на русском
туалетний папір
Через 140 років людство погодилось визнати, що винахідник мав рацію.

Багаторічна дискусія за участю вчених, психологів та простих споживачів паперу закінчилася визнанням правильності варіанта 1883 року

Одна з найдивовижніших суперечок, що хвилювали людство кілька десятиліть, схоже, вирішилася завдяки пандемії COVID-19. У ламанні списів навколо питання – відривати папір над рулоном чи під ним – перемогу здобули віруси.

Якщо ви ніколи не замислювалися над тим, чи правильно в туалеті розташований рулон, значить, ви примудрилися пропустити одну з найдивовижніших і масштабних дискусій, що породила дослідження, створення тестів, наукові статті, вірусні відео та численні опитування, повідомляє The Guardian.

19 різних типів бактерій зробили свою справу

Одним з останніх стало опитування мешканців Лондона у 2023 році, проведене компанією Bathroom Origins. Поштовхом йому стали громадські дискусії щодо відвідування громадських туалетів під час пандемії. За результатами, 42% учасників заявили, що роздратовані та незадоволені, коли папір у тримачі закріплений неправильно, тобто коли він звисає під рулоном. Але хто сказав, що правильно – це над рулоном? Ось тут і згадали про дослідження 2011 року, проведеного вченими з Університету Колорадо. Вони виявили 19 різних типів бактерій на поверхнях у ванних кімнатах та туалетах, зокрема, на тримачі для туалетного паперу та стінах біля нього.

Супереки про правильність розміщення рулону тривали майже 40 років.
Суперечки щодо правильності розміщення рулону тривали майже 40 років.

Експерти дійшли висновку, що коли папір звисає під рулоном, збільшується ризик доторкнутися до стіни навколо нього та підхопити шкідливих бактерій.

Можливо, якби не пандемія, ніхто б і не замислювався про брудні стіни, але на них може осідати і вірус, тож відвідавши туалет після інфікованої людини, здоровий збільшує свої шанси на зустріч із інфекцією.

Домінуючі люблять згори, покірні - знизу

Смішно, що можна було ніколи й не сперечатися, як правильно вішати папір, адже в оригінальному патенті, отриманому Сетом Уілером у 1883 році, чітко зазначено, як це робиться. Папір на малюнку відривається над рулоном, а не під ним, і не стикається зі стіною, на якій закріплений утримувач. Але знадобилося 140 років, щоб уперте людство погодилося з винахідником.

Патент 1883 підтверджує, що правильно відривати зверху.
Патент 1883 підтверджує, що правильно відривати зверху.

Хоча, мабуть, у перші сто років нікому не спадало на думку замислюватися над розташуванням рулону. Дискусія розгорнулася в 1986 році завдяки журналістці Енн Ландерс, яка вела колонку корисних порад у газеті Chicago Sun-Times. Хтось із читачів необережно поцікавився її думкою щодо правильності відмотування паперу, журналістка відповіла, що правильно, коли він відривається під рулоном – і помчало! 15 тисяч листів до редакції, винесення злободенного питання до публічної площини, обговорення його на шоу Опри Вінфрі, а пізніше - соцмережі, вірусні відео в TikTok.

Захисники відриву паперу під рулоном казали, що так економніше і виглядає акуратніше. Любителі відривати зверху парирували: руками не зачіпаєш стіну, відмотується легше, місця відриву краще видно, а в готелях - це знак зробленого прибирання та чистого туалету.

Психологи теж не спали і розробили тест, який визначає по паперу, ведена ти людина чи ведуча. Звісно, ​​домінуючі люблять відривати згори, а покірні - знизу, але це породило хвилю занепокоєння, що робити, якщо в одному будинку всі ведені чи всі ведучі? І чи не потрібно вішати два різні варіанти, якщо є й ті, й інші? І, можливо, знайомлячись у Тиндері, варто відразу запитувати: "А як ти відриваєш туалетний папір?"

Одним словом, несподівано треба подякувати коронавірусу і просто знову подякувати винахіднику за те, що нарешті це інтригуюче питання перестане бути актуальним.

Підписуйтесь на наш  Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.