Чоловіки й жінки по-різному переносять навіть незначну застуду
Безліч мемів висміює чоловіків за надмірні прояви страждань, щойно вони підхоплюють повсякденну хворобу. Навіть відповідно до Кембриджського словника, чоловічий грип – це застуда, яку чоловік сприймає як щось більш серйозне. Відповідно ж до Urban Dictionary, чоловічий грип – "болісніше, ніж пологи". Але, можливо, існує біологічна причина такої чоловічої поведінки.
Звичайно, чоловічий грип, який роками пародіювали в Інтернеті, не є хворобою, яку можна діагностувати, і само собою зрозуміло, що не всі чоловіки стають безпорадними фаталістами, коли у них звичайне сопіння носом. Але експерти кажуть, що в основі жарту лежать деякі вражаючі імунологічні відмінності, які існують між статями – причому не лише у людей, повідомляє NYTimes. Виявляється, чоловіки, як правило, мають слабшу імунну систему.
Існують переконливі докази того, що чоловіки частіше хворіють на важкі інфекції, ніж жінки. Це було помітно в перші дні пандемії COVID, коли серед чоловіків був вищий рівень госпіталізації та смертності. Те саме було вірно під час пандемії грипу 1918 року, коли померло набагато більше чоловіків, ніж жінок.
Частково це можна пояснити чоловічою поведінкою. Дослідження показують, що в цілому чоловіки вживають менше запобіжних заходів, щоб не захворіти, наприклад, не носять маску чи не миють руки. Чоловіки також більш схильні до нездорової поведінки, як-от куріння або вживання алкоголю, і вони неохоче звертаються за медичною допомогою, і все це може призвести до гірших результатів, якщо вони захворіють.
Але дослідження на тваринах і людях показують, що існують також біологічні відмінності, коли справа доходить до чоловічої та жіночої імунної системи. Так, жінки часто розвивають сильніші імунні реакції. Імунні клітини жінок швидше виявляють чужорідних загарбників, наприклад віруси чи бактерії. Коли виявлено загрозу, жіноча імунна система вивільняє більше запальних білків, що виробляють більше антитіл у відповідь. Це стосується як вірусів, так і вакцин, які допомагають боротися з інфекцією.
Виявлення вірусів або вироблення запальних білків посилюється у жінок під час інфекції. Статеві гормони теж на це впливають. Чоловічий тестостерон, схоже, пригнічує імунну систему, в той час, як жіночий естроген посилює його. Хоча естроген пригнічує запальну реакцію імунної системи. Тож, імовірно, все зводиться до еволюції та продовження роду.
Вірогідно, ці відмінності виникли як свого роду компроміс: для чоловіків головне продовжувати рід (а не довголіття), а для жінок - бути поруч і піклуватися про потомство.
Дослідження останніх кількох років виявили, що насправді жінки повідомляють про найгірші симптоми, коли у них легка респіраторна інфекція. В одному дослідженні, де вчені навмисно інфікували здорових молодих людей вірусом грипу, жінки мали більшу кількість симптомів і почувалися гірше, ніж чоловіки.
Це тому, що сильніша імунна система може відповідати більшій кількості та більш серйозним симптомам, принаймні під час легкої хвороби. Адже більшість з того, що ми відчуваємо, коли ми хворі – лихоманка, втома, закладеність носа – спричинені реакцією організму на інфекцію, тобто нашою власною імунною відповіддю.
Таким чином, ваша надто активна імунна система може завдати вам болю! Жінки зокрема частіше відчувають постінфекційні синдроми, такі як тривалий COVID, можливо, частково через надто активну імунну систему.
Тож якщо чоловік чи жінка у вашому житті скаржиться на те, як погано вони почуваються, боріться з бажанням закотити очі. Натомість спонукайте їх піти до лікаря.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.