Усі відомі способи, включно з кавою, полегшити своє життя під час застуди

В середньому доросла людина застуджується від двох до чотирьох разів на рік

Застуда, ГРВІ, сезон застуд, погода, хвороба, лікування, корисні поради, здоров'я
12 способів швидко позбутися застуди

Здавалось би, що може бути гірше, ніж відчуття застуди. Ці звичні симптоми – біль у горлі, нежить і болі в тілі – вражають дітей удвічі частіше, ніж дорослих, при цьому вагітні жінки та люди похилого віку також, швидше за все, страждають від них ще сильніше, повідомляє The Telegraph. При цьому те, наскільки добре ми боремося із застудою, залежить від факторів:

  • стресу,
  • сну,
  • дієти,
  • вживання алкоголю,
  • куріння,
  • сексу.

І якщо сон, гарне харчування і секс зміцнюють наш імунітет (звісно, якщо лихоманка минулася!), то куріння й алкоголь - навпаки, пригнічують його. Цікаво такоє і те, що більшість симптомів, які ми відчуваємо під час застуди, зумовлені нашою імунною відповіддю, а не самим вірусом. Тож, для більшості звичайних вірусів застуди вам просто потрібно дати їм минутись, але, полегшивши симптоми, ви скоротите час власних страждань. Ось кілька дієвих порад, як пережити застуду вдома.

Пріоритет сну

Найкраще, що ви можете зробити для свого хворого тіла - це лягти в ліжко. Наш циркадний ритм, внутрішній годинник, і сон пов’язані з нашою імунною системою, а недостатній сон пов’язаний із вищим ризиком захворіти на респіраторні інфекції. Брак сну також робить нас менш ефективними у реагуванні на профілактичні вакцини, як-от укол проти грипу.

Щоб не хворіти на застуду, слід спати понад сім годин на добу.  Наше тіло потребує відпочинку, щоб відновитися. Крім того, у ві сні вам легше переносити лихоманку тощо. Піддайтеся втомі лихоманки, поспіть - і вона минеться, радять лікарі! Якщо ви не можете спати через закладеність носа, використайте подушки, щоб підпертися, або назальні краплі на ефірних оліях. Переконайтеся, що будь-які безрецептурні ліки, які приймаються вночі, не містять кофеїну.

Пийте багато рідини

Вважається, що рівень гідратації сприяє дії імунних клітин. Вам не потрібно випивати пару літри води – чай і кава також підійдуть. Будь-яка рідина краще, ніж нічого! Кофеїн також може підбадьорити вас, якщо ви почуваєтесь млявими. Однак стережіться вживання кофеїну увечері та перед сном, і не тільки під час перебігу застуди. Уникайте алкоголю, а от солодкі напої - цілком може бути. Навіть газований напій припустимий, адже це калорії, що особливо актуально в період втрати апетиту. 

Сольовий розчин: приготуйте самостійно

Нещодавно вчені виявили, що сольові назальні краплі можуть надійно скоротити нежить у дитини на два дні. А також зменшити ризик того, що вони передадуть хворобу своїм батькам або іншим членам сім’ї. Діти, які отримували солоні краплі в ніс, також потребували менше ліків під час хвороби.

Розчин із використаною в дослідженні концентрацією солі – 2,6 % – не можна купити в аптеці, але його легко приготувати вдома. Просто змішайте три чайні ложки солі без йоду з однією чайною ложкою харчової соди та зберігайте це в герметичному посуді. Якщо ви хочете приготувати розчин, з’єднайте чайну ложку цієї суміші з приблизно 200 мл кип’яченої води, а потім змішайте розчин з теплою водою й використовуйте.

Традиційні еко-способи позбутися застуди - найдієвіші.
Традиційні екозасоби позбутися застуди - найдієвіші.

Мед, часник і імбир

Теплий напій з медом – це перше, до чого слід тягнутися, відчуваючи наближення застуди. Мед має антимікробні властивості, він заспокоює біль у горлі та має приємний смак. Саме сиропоподібні властивості меду заспокоюють розпалене горло. Мед допомогає застудженим дітям і дорослим заспокоїти кашель і заснути. 

Тим часом китайські травники використовували часник від застуди ще у 2700 році до нашої ери. Він має протимікробну та відхаркувальну дію, що допомагає відхаркати мокротиння. Приготуйте медово-часниковий відвар: подрібніть 3-4 очищені зубчики часнику в ступці, залийте 3-4 чайними ложками якісного меду і залиште на 24 години. Почніть з однієї чайної ложки. Відвар творить дива при респіраторних інфекціях і гнійному кашлі, а зберігатися може впродовж місяців.

Подібним чином імбир є природним інгредієнтом, який часто називають засобом від застуди. Його дуже сильний смак створює тепле відчуття, імбир справді сильно відвертає увагу від, скажімо, нежиті та закладеного носа. А ще травники радять варити відвар з ягід бузини.

Вітамін С

Дослідження показало, що щоденний прийом 1-2 мг вітаміну С скорочує тривалість застуди на 8% для дорослих і на 14% для дітей, а також зменшує тяжкість симптомів. Харчуйтеся збалансовано, особливо під час застуди. Єдине, що виліковує застуду,  – це ваша імунна система, тому зробіть її якомога ефективнішою.

Вітамін D

Ми не отримуємо достатньо сонячного світла взимку. А вітамін D впливає на тонус вашої імунної відповіді, тому його варто додавати. Так, під час COVID-пандемії деякі дослідження пов’язували дефіцит вітаміну D із більш важким захворюванням.

Цинк

Також часто вважають, що мінерал цинк допомагає зменшити тривалість і тяжкість застуди, якщо приймати його заздалегідь. Цинк допомагає активізувати нейтрофіли – тип білих кров’яних тілець, які виступають першою лінією захисту імунної системи. Продукти, багаті цинком, включають какао-порошок і кеш'ю, а також інші горіхи, насіння та боби. Дослідження показали, що поєднання цинку з вітаміном С може забезпечити ще більш швидке полегшення симптомів.

Ехінацея

Ехінацея – група квіткових рослин сімейства маргариткових – давно користується репутацією дієтичної добавки для захисту від застуди. Її використання ґрунтується на ідеї, що вона здатна стимулювати імунну систему до ефективнішої боротьби з інфекцією. Як коріння, так і квіти часто приймають як настій у напої або як настоянку на спирту.

Та хоча дослідження показують, що прийом ехінацеї може трохи зменшити шанси підхопити застуду, це не скоротить її тривалість.

Безрецептурні ліки: парацетамол, ібупрофен, аспірин

Вони не знімуть інфекцію, але допоможуть знизити температуру та полегшити лихоманку. Їх слід використовувати як засоби для полегшення симптомів, щоб ви могли спокійно одужати. Не варто приймати таблетки, щоб продовжувати працювати на повну силу.

Для лікування ангіни можна полоскати горло аспірином. Це надсилає ліки безпосередньо на запалену тканину, що дає чудове симптоматичне полегшення. Полоскання горла солоною водою також працює.

Час згадати про ефырны олії м'яти, евкалипту та ментолу.
Час згадати про ефырны олії м'яти, евкалипту та ментолу.

Назальні спреї

Деякі назальні спреї можуть змінити середовище у вашому носі. Це означає, що будь-які віруси, які вивільняються з ваших інфікованих клітин, важко інфікують й інші клітини в дихальних шляхах. Також гарно працюють назальні краплі на ефірних оліях, що лікують, а не тільки усувають симптоми запалення. З ними – не одразу – проте дихати стає направду легше. 

Зігріваючі розтирання 

Розтирання гелями з ментолом можуть допомогти відчути чистіше дихання. Хоча насправді причиною того, що ви не можете дихати через ніс, є запалення слизової оболонки дихальних шляхів.

Інгаляції

Старий трюк для усунення закладеності – використання евкаліптової ефірної олії у мисці з гарячою водою – накривши голову рушником, ви вдихаєте пару, що очищає дихальні шляхи. М’ята також підійде, оскільки має чудові протинабрякові властивості та допомагає очистити носові пазухи та легені.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube