Перуанська монета створена в період, коли такі взагалі не карбувалися
Нещодавно вчені вкотре проаналізували перуанську 10-центову монету нез’ясованого походження. Здивувало науковців те, що цієї монети взагалі не мало би бути, адже датований 1899 роком перуанський дінеро належить до періоду, коли такі монети взагалі не карбувалися. Як же так вийшло, разом з істориками та хіміками розбирався Інформатор.
Історична грошова інтрига потрапила в руки вчених і студентів Папського католицького університету Перу аж десять років тому. Увесь цей час вони намагалися розгадати таємницю дивної монети із загадковим походженяям, йдеться у NYTimes з посиланням на Heritage Science.
Університет купував перуанські монети XIX та XX століть у місцевих дилерів, а аспіранти хімічного факультету аналізували їх для своїх дипломних робіт. Виявилося, що одна з монет суттєво вирізняється з-поміж інших. Монета в 10 центів була датована 1899 роком, проте в цей період часу подібні в Перу не виготовлялися.
Більшість міжнародних каталогів монет не містять дінеро 1899 року, повідомили хіміки. І в тих рідкісних випадках, коли вони трапляються, часто є лише позначка про "підробку" без додаткових подробиць. За словами тих, хто знається на карбуванні грошей, такої монети взагалі ніколи не існувало.
Хімікі та докторант натомість почали уважно вивчати цю монету, провели серію наукових аналізів й пролили нове світло на її таємницю, що виникла нізвідки. Неозброєним оком монета 1899 року нагадує інші дінеро - сріблястого кольору - та має герб із зображенням жінки, яка уособлює богиню свободи. Також монета надзвичайно скидається на інші дінеро, викарбувані на рубежі XX століття.
Вчені обстріляли монету рентгенівськими променями та виміряли світло, яке вона повторно випромінювала. Так вони виявили, що дінеро в основному зроблена з міді, цинку та нікелю. Цей сплав відомий як нейзильбер.
Він зазвичай використовується для виготовлення столового срібла та декоративних предметів і має сріблястий вигляд, але не містить срібла. З іншого боку, справжні дінеро, вироблені монетним двором Ліми, приблизно на 90% складаються зі срібла.
Крім того, монета 1899 року містить сліди заліза, кобальту та свинцю. Ці домішки означають, що монета фактично є підробкою, яку створили досить давно. Такі забруднення характерні для старих сплавів через обмежені тогочасні технології виробництва. Адже тоді методи очищення були не такими хорошими, як зараз, пояснили вчені.
Дослідники прийшли до висновку, що наявність домішок у поєднанні з потертістю монети свідчать про те, що вона дійсно була виготовлена в XIX чи XX століттях. Але враховуючи, що нейзильбер не використовувався широко для монет або жетонів у Перу в цей час, імовірно, монету створили за кордоном.
В Перу в цей період здебільшого друкували паперові гроші, а монетний двір Ліми випустив лише десяту кількість срібних монет, ніж п’ять років тому. Перуанці мали дефіцит монет й використовували монети сусідніх країн або навіть розрізали монети своєї країни навпіл для проведення дрібних транзакцій. Тож фальшивомонетники знайшли широкі можливості для нечесного заробітку.
Досліджена монета - низького номіналу, такими користувалися звичайні люди. Вивчення цієї монети, а також економічної та політичної ситуації, що спонукала до її створення, принесла неабияку користь. Вивчення фальшивих монет та їхнього історичного контексту продовжується. До нього долучилися колекціонери. Один з них зібрав величезну колекцію перуанських монет і прагне придбати цю, попри те, що насправді вона є підробкою.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.