Фінансовий стрес може впливати на здоров'я сильніше за горе, - дослідження
Хронічний стрес через гроші здатний змінити ключові маркери здоров'я та вплинути на роботу імунної, нервової та гормональної систем. Про це свідчать результати нового дослідження британських вчених. Вчені з Королівського коледжу Великої Британії дослідили вплив постійної нестачі коштів на якість життя та здоров'я людей. У дослідженні взяли участь майже п'ять тисяч дорослих людей, йдеться в матеріалі ScienceAlert.
Довідка. Стрес - стан психологічного та фізичного напруження у відповідь на зовнішній вплив.
Дослідники проаналізували такі стресові фактори, як:
Виявилось, що найзгубнішим чином на здоров'я діють саме фінансові труднощі. Вони пов'язані з найбільшими ризиками в довгостроковій перспективі. Вчені побачили це, коли проаналізували біомаркери крові піддослідних. Там з'явились:
Дослідження тривало протягом чотирьох років. В результаті спостережень стало очевидно, що учасники, які перебували в постійному стресі через бідність чи злидні, на 60% частіше належали до категорії високого ризику, ніж до категорій помірного або низького ризику через здоров'я. Причому, зміни в організмі відбувались не одразу, а через деякий час.
При цьому, з кожним додатковим стресом, наприклад, розлученням, ця ймовірність зростала на 19%. На це не впливали:
"Ми виявили, що фінансовий стрес найбільше шкодить біологічному здоров'ю. Це може бути пов'язано з тим, що ця форма стресу може впливати на багато аспектів нашого життя, призводячи до сімейних конфліктів, соціальної ізоляції, й навіть до голоду або бездомності", - повідомили британці.
Результати дослідження не обов'язково означають, що стрес безпосередньо спричиняє довгострокові проблеми зі здоров'ям. Та вони свідчать про те, що стрес має значний вплив на організм, а деякі форми стресу можуть мати більший фізичний вплив, ніж інші.
Відомо, що гострий стрес викликає каскад гормональних змін в організмі, які посилюють дихання, кров'яний тиск і частоту серцевих скорочень. Імунна система також реагує, виробляючи більше протизапальних молекул. Ось чому перебування у стані підвищеного стресу може призвести до хронічної імунної активації, яка може загострити фізичні та психічні захворювання.
"Коли імунна та нейроендокринна системи добре функціонують разом, гомеостаз підтримується і здоров'я зберігається. Але хронічний стрес може порушити цей біологічний обмін і призвести до хвороби", - пояснюють медики.
У поточному дослідженні фінансовий стрес, важка втрата і тривала хвороба показали найбільші довгострокові зміни в імунних і нейроендокринних системах організму. Це вказує на постійний фізичний вплив хронічного стресу. Та для остаточних висновків ще потрібні додаткові дослідження, зазначили вчені.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.