Вчені чотири роки шукали зв'язок між грошима і здоров'ям. Все дуже погано

Читать на русском

Фінансовий стрес може впливати на здоров'я сильніше за горе, - дослідження

Читать на русском
Гроші, хвороби, психологія, корисні поради, здоров'я
Хронічна нестача коштів здатна впливати не лише на психічне здоров'я людини.

Фінансовий стрес може впливати на здоров'я сильніше за горе, - дослідження

Хронічний стрес через гроші здатний змінити ключові маркери здоров'я та вплинути на роботу імунної, нервової та гормональної систем. Про це свідчать результати нового дослідження британських вчених. Вчені з Королівського коледжу Великої Британії дослідили вплив постійної нестачі коштів на якість життя та здоров'я людей. У дослідженні взяли участь майже п'ять тисяч дорослих людей, йдеться в матеріалі ScienceAlert.

Довідка. Стрес - стан психологічного та фізичного напруження у відповідь на зовнішній вплив.

Хід експерименту 

Дослідники проаналізували такі стресові фактори, як: 

  • фінансові труднощі,
  • інвалідність,
  • важку втрату,
  • хворобу,
  • розлучення.

Гормональний коктейль 

Виявилось, що найзгубнішим чином на здоров'я діють саме фінансові труднощі. Вони пов'язані з найбільшими ризиками в довгостроковій перспективі. Вчені побачили це, коли проаналізували біомаркери крові піддослідних. Там з'явились:

  • кортизол - гормон, що виробляється у відповідь на стрес,
  • С-реактивний білок (СРБ),
  • фібриноген - імунний фактор, що реагує на запалення,
  • інсулін-фактор росту-1 (ІФР-1), пов'язаний зі старінням і довголіттям.

Довге спостереження 

Дослідження тривало протягом чотирьох років. В результаті спостережень стало очевидно, що учасники, які перебували в постійному стресі через бідність чи злидні, на 60% частіше належали до категорії високого ризику, ніж до категорій помірного або низького ризику через здоров'я. Причому, зміни в організмі відбувались не одразу, а через деякий час. 

При цьому, з кожним додатковим стресом, наприклад, розлученням, ця ймовірність зростала на 19%. На це не впливали:

  • генетика,
  • вік,
  • стать,
  • спосіб життя. 

Висновок невтішний

"Ми виявили, що фінансовий стрес найбільше шкодить біологічному здоров'ю. Це може бути пов'язано з тим, що ця форма стресу може впливати на багато аспектів нашого життя, призводячи до сімейних конфліктів, соціальної ізоляції, й навіть до голоду або бездомності", - повідомили британці.

Стрес порушує гормональний баланс організму.
Стрес порушує гормональний баланс організму.

Результати дослідження не обов'язково означають, що стрес безпосередньо спричиняє довгострокові проблеми зі здоров'ям. Та вони свідчать про те, що стрес має значний вплив на організм, а деякі форми стресу можуть мати більший фізичний вплив, ніж інші.

Відомо, що гострий стрес викликає каскад гормональних змін в організмі, які посилюють дихання, кров'яний тиск і частоту серцевих скорочень. Імунна система також реагує, виробляючи більше протизапальних молекул. Ось чому перебування у стані підвищеного стресу може призвести до хронічної імунної активації, яка може загострити фізичні та психічні захворювання.

"Коли імунна та нейроендокринна системи добре функціонують разом, гомеостаз підтримується і здоров'я зберігається. Але хронічний стрес може порушити цей біологічний обмін і призвести до хвороби", - пояснюють медики.

У поточному дослідженні фінансовий стрес, важка втрата і тривала хвороба показали найбільші довгострокові зміни в імунних і нейроендокринних системах організму. Це вказує на постійний фізичний вплив хронічного стресу. Та для остаточних висновків ще потрібні додаткові дослідження, зазначили вчені.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.