Сім правил Альберта Ейнштейна для кращого життя в епоху фейкових новин

Ейнштейн відомий не тільки відкритям теорії відносності та фотоефекту, але і боротьбою за рівність всіх людей.

Ейнштейн, фізика, успіх, життя
Альберт Ейнштейн був видатним пацифістом та антирасистом.

Альберт Ейнштейн по праву відомий як один з найбільших геніїв людства. Дещо дивакуватий, дотепний і часто широко усміхнений, насправді він говорив про складні суспільні явища, виступав за рівність людей - проти расизму, антисмітизму і використання ядерної зброї. Тобто, Ейнштейн, крім досягнень у вузькому сегменті науки - фізиці, що змінили наші уявлення про світ довкола, мав масштабну небайдужу особистість.

Таким чином його слава і визнання вийшли далеко за межі фізики. Ейнштейн відігравав важливу роль у політиці та дав багато цінних уроків про те, як бути по-справжньому успішними. Інформатор розповість про деякі з його найкращих порад.

Видатний фізик

Перш за все, згадаємо, які саме знання про Всесвіт подарував нам цей видатний чоловічок, який, судячи з численних фото в пресі, таки мав добряче почуття гумору. Швидше за все, ви згадаєте про Ейнштейна як про першопрохідця, який революціонізував наше сприйняття світу, подарувавши нам уявлення про: 

  • фотоефект,
  • рівняння - E = mc²,
  • сталість швидкості світла,
  • теорію гравітації (ЗТВ) - загальну теорію відносності,
  • знання про вакуумні червоточини в просторі, які ще відомі як мости Ейнштейна-Розена,
  • розуміння не абсолютності відстані та часу, які є відносними для кожного спостерігача.

Смішний дивак 

Але Ейнштейн був не просто відомим фізиком. Крім того, він був:

  • пацифістом,
  • політичним активістом,
  • активним антирасистом,
  • однією з найбільш знакових і знаменитих постатей в історії.

Він також був відомий своєю нетрадиційною поведінкою, яка ігнорувала соціальні норми, зокрема, неохайним волоссям, дотепним гумором і невблаганною ненавистю до шкарпеток. Не менш відомими є життєві поради, які Ейнштейн вільно давав багатьом друзям, знайомим і сучасникам, і які, можливо, навіть більш актуальні сьогодні, ніж тоді, пише BigThink.

Ці правила для кращого життя, взяті з книги "Ефект Ейнштейна", написаної офіційним менеджером соціальних мереж про спадщину Ейнштейна Беньяміном Коеном, виходять далеко за межі фізики і стосуються всіх нас. Ось найкращі та найбільш універсальні уроки від самого генія.

Мудрий геній

Правило №1: Витрачайте свої зусилля на те, що дійсно має значення

Ейнштейн не просто не слідкував за модою, а навіть міг дозволити собі виглядати дещо неохайно. Протягом життя він мав лише кілька комплектів парадного одягу, а в останні роки так і взагалі носив той самий, доволі сильно зношений сірий костюм. Та геній геть не переймався з цього приводу.

Ця ідея - носити простий, але функціональний одяг, який дає змогу людині почуватися невимушено - стала відомою в останні роки завдяки технологічним підприємцям, таким як Стів Джобс, Джефф Безос, Марк Цукерберг. Всі ці люди найбільше цінують те саме, що найвище цінував Ейнштейн - ефективність.

Доведено, що наша розумова здатність погіршується, якщо ми переобтяжені необхідністю постійно приймати різнонаправлені рішення. Тож, це чудовий спосіб заощадити свої зусилля: спрямувати їх туди, де вони найбільше потрібні, не витрачаючи їх на несуттєві або неважливі справи. Ейнштейн не витрачав час на самопрезентацію. Та винагорода за те, що він зосереджував свій розум на справді важливому для себе, привела його до багатого, повноцінного життя. Власне, як і всіх його послідовників у цьому питанні. 

Робіть те, що любите понад усе!
Робіть те, що любите понад усе!

Правило №2. Робіть те, що ви любите, навіть якщо у вас це погано виходить

Найбільше Ейнштейн любив вітрильний спорт. Він навіть писав, що "морський круїз - це чудова можливість для максимального спокою і роздумів над ідеями під іншим кутом зору". Зосереджуючись на чомусь буденному, розум Ейнштейна міг вільно мандрувати, що часто приводило його до нових захоплюючих ідей.

Ейнштейн, однак, абсолютно не вмів ходити під вітрилами, і був у кращому випадку дико неуважним моряком. Він часто втрачав напрямок, садив човен на мілину або падав зі щогли. Крім того, вчений не носив рятувальний жилет, незважаючи на те, що не вмів плавати. Човнярі і навіть діти регулярно рятували його, а його човен часто доводилося буксирувати до берега. Але спокій, який Ейнштейн відчував під час плавання, не мав собі рівних, даруючи йому душевну свободу, якої ми всі повинні прагнути для себе.

Правило №3. Мисліть "пазлами"

Сенс у тому, щоб сприймати проблеми не як тягар, а як головоломку, тоді, можливо, виникне новий підхід до їхнього розв'язання. У цьому відношенні Ейнштейн був взірцем людини, яка розглядала кожну проблему, з якою стикалася, як головоломку, яку потрібно вирішити.

Уява важливіша за знання, говорив геній. Багато хто намагався розв'язати загадку об'єктів, що рухаються зі швидкістю, близькою до швидкості світла, в тому числі інші генії - Фіцджеральд, Максвелл, Лоренц і Пуанкаре. Проте саме унікальний погляд Ейнштейна дозволив йому підійти до розуміння теорії відносності. Маючи гнучкий, нежорсткий світогляд, Ейнштейн легко кидав виклик припущенням. Це дозволило йому сформулювати ідеї, які інші безцеремонно відкинули б з першого погляду. Тож, будьте допитливими і сумнівайтеся в тому, що вже нібито остаточно відомо чи зрозуміло. Це розвиває розум і впливає на процес творчості, який і зветься життям.

Будьте собою, щоб не було!
Будьте собою, щоб не було!

Правило №4. Глибоко, довго і наполегливо думайте про речі, які вас справді захоплюють

Протягом життя Ейнштейн отримував безліч листів. В 1946 році на стіл Ейнштейна потрапив один з них, там запитувалось, що авторові робити зі своїм життям. Ейнштейн пояснив: "Головне ось у чому. Якщо ви зіткнулися з питанням, яке вас глибоко цікавить, дотримуйтеся його роками і ніколи не намагайтеся задовольнятися вирішенням поверхневих проблем, що обіцяють відносно легкий успіх".

І якщо вам не вдасться знайти рішення, до якого ви так довго йшли, не впадайте у відчай. Як писав Ейнштейн своєму другові Девіду Бому: "Тебе не повинна пригнічувати масштабність проблеми. Якщо Бог створив світ, то його головною турботою, безумовно, не було полегшити нам його розуміння". Ейнштейн вірив, що найбільшу радість і задоволення часто можна знайти в самій боротьбі.

Правило №5. Не дозволяйте політиці наповнювати вас ані люттю, ані відчаєм

Ейнштейн підтримував зв'язок з багатьма друзями та представниками громадськості, а також з великою родиною. У листуванні зі своєю двоюрідною сестрою Ліною Ейнштейн дав урок, до якого багатьом з нас варто було б прислухатися. "Щодо політики, то я все ще серджуся, але більше не махаю крилами, а лише розпушую пір'я".

Правило №6. Думайте самі: сліпий послух авторитетам - найбільший ворог істини

Для Ейнштейна це означало смерть раціонального розуму, який він називав "колективним божевіллям" або "стадним розумом". Сьогодні ми назвали б це груповим мисленням, а Ейнштейн зазначав, що ним часто керують видатні пропагандисти.

В якийсь момент Ейнштейн і його ідеї стали мішенню. Саме цей курс дій антисемітів врешті-решт призвів до того, що за голову генія була призначена нагорода, і він втік з Німеччини до США. Хоча спочатку Ейнштейн вважав ці махінації дурними, смішними і нешкідливими, пізніше він дійшов висновку, що "сліпе підпорядкування авторитетам - найбільший ворог істини". В епоху фейкових новин цей урок важливо засвоїти як ніколи.

Завжди розширюйте горизонти власних знань, де б і ким би ви не були!
Завжди розширюйте горизонти власних знань, де б і ким би ви не були!

Правило №7. Навчайтесь, адже наука, істина та освіта - для всіх, а не лише для привілейованих верств населення

Ейнштейн часто дуже критично ставився до уряду Сполучених Штатів, навіть після еміграції в 1930-х роках і отримання громадянства в 1940 році. Він ненавидів расизм, як і антисемітизм. ФБР почало заводити справу на Ейнштейна в 1932 році, і до моменту смерті Ейнштейна в 1955 році вона розрослася до більш ніж 1400 сторінок, а антирасистські дії Ейнштейна багато хто вважав фундаментально неамериканськими (в тому числі сенатор Джозеф Маккарті), але Ейнштейна це не зупинило.

У 1937 році Ейнштейн запросив чорношкіру оперну зірку Маріон Андерсон до себе додому, коли їй відмовили в місцевому готелі в Прінстоні. У 1946 році Ейнштейн вдався до революційної дії: просто відвідав Університет Лінкольна - перший у США коледж для чорношкірих студентів, що надає наукові ступені - і прочитав лекцію, поспілкувався зі студентами та відповів на запитання. Виступаючи перед студентами, Ейнштейн сказав:

"Моя поїздка до цього навчального закладу була здійснена заради важливої справи. У Сполучених Штатах існує відокремлення кольорових людей від білих. Це відокремлення не є хворобою кольорових людей. Це хвороба білих людей".

У 1953 році Ейнштейн публічно виступив на захист вчителя Вільяма Фрауенгласса, який викладав про послаблення міжрасової напруженості. Наступного року він ще більше наполягав на "праві шукати істину, публікувати і викладати те, що ти вважаєш істинним". Сьогодні  вочевидь, Ейнштейн наполягав би на тому, щоб наука, істина та освіта були доступними для кожного.

Без сумніву, хоча певні фізичні властивості можуть бути відносними, як простір і час, радощі, знання та наукові істини належать не одній расі чи нації, а всьому людству!

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube