Трава у вашій молодості справді зеленіша, а сонце яскравіше: доведено наукою

Читать на русском

Вікові зміни впливають не тільки на здоров'я та зовнішність, а й на сприйняття кольорів

Читать на русском
мода
Небезпечний колір мадженту пенсіонери бачать по-своєму.

Вікові зміни впливають не тільки на здоров'я та зовнішність, а й на сприйняття кольорів

Зробивши зауваження своїй бабусі щодо шарфика кольору "вирви око", не сподівайтеся на розуміння. З віком гардероб може змінювати як фасони, так і кольори. Більше того, відтінок, який видається вам кричущим, бабуся може бачити елегантно-приглушеним. Тож вона не збожеволіла і не вирішила виділитися серед пенсіонерок на лавці, просто з плином років наші смакові, нюхові, слухові та зорові відчуття стають менш гострими, повідомляє IFlScience.

Особлива реакція - на зелений та мадженту

Дослідження, яке провели вчені з Університетського коледжу Лондона, спростовує переконання, що сприйняття кольору залишається незмінним протягом життя. Більше того, виходить, що кольори, які ми бачимо, повільно тьмяніють із віком. І річ тут не в зорі, який погіршився, а в мозку.

Щоб порівняти, як зіниці молодих та літніх людей реагують на кольори, зібрали команду з тих та інших та помістили всіх у затемнену кімнату, де протягом п'яти секунд показали 26 різних кольорів. Вони включали і різні відтінки - темні, світлі, насичені і приглушені - кольори мадженти, синього, зеленого, жовтого і червоного. Плюс два відтінки помаранчевого та чотири – сірого.

Оскільки, побачивши кольори, наші зіниці звужуються у відповідь на будь-які зміни його світлості або відтінку, учасникам під час експерименту вимірювали діаметр зіниць. Виявилося, що у людей похилого віку зіниця звужувалась менше в порівнянні з молодими. Особливо це виявлялося при показі відтінків зеленого і мадженти - це малиново-червоний чи пурпурний тон. При цьому реакції зіниць на світлі відтінки кольорів та будь-який рівень насиченості синього в обох групах були приблизно однаковими.

Старі модники можуть виглядати дуже екстравагантно.
Літні модники можуть мати дуже екстравагантний вигляд.

І трава в молодості була зеленіша

Виходить, нема чого дивуватися ні малиновим шарфикам, ні штанам кольору "зелений папуга" - з віком людина стає менш чутливою до насиченості квітів. І цей висновок вчених є логічним продовженням більш ранніх доказів того, що люди похилого віку бачать світ більш тьмяним, ніж молоді.

“Наші результати також можуть допомогти пояснити, чому наші улюблені кольори можуть змінюватися з віком - і чому, принаймні, деякі люди похилого віку можуть віддавати перевагу одяганню у яскраві кольори”, - зазначила провідний автор дослідження, доктор Яннеке ван Леувен.

Причину, через яку так відбувається, вчені бачать у зниженні чутливості до насиченості кольорів у первинній зоровій корі. Це та частина мозку, куди із сітківки ока подається вся отримана візуальна інформація, і саме там вона об'єднується та обробляється.

Це підтверджується і попереднім дослідженням, що виявило, що те саме з сприйняттям кольорів відбувається при рідкісній формі деменції, яка називається задньою кірковою атрофією і проявляється порушенням зорових функцій. Причому знижена реакція у таких пацієнтів саме на зелений та мадженту.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.   

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.