Насправді мед – це 80% цукру та 15% води. Тоді що йому гарантує практично вічне життя
Термін зберігання, зазначений на баночці з медом - насправді лише данина виробничим вимогам, які не обійдеш. Сам мед - унікальний продукт-довгожитель, який при правильному зберіганні може дуже довго зберігати свої корисні властивості. Дивовижна здатність меду витримувати випробування часом підтеврджується записам про його використання ще у 5500 році до нашої ери, повідомляє IFlScience.
Хоча складається він як мінімум зі 181 компонента, насправді мед – це 80% цукру та 15% води. Мед, який ми їмо, виробляється в медовому мішечку бджоли, або медовому шлунку, і набуває свого смаку від типу квітки, з якої зібрано нектар. Хоча термін "шлункові виділення" може асоціюватися з бджолиним блюванням і цим відштовхувати когось, будьте спокійні - це не так. Орган, у якому виробляється мед, повністю відокремлений від функціонуючого «харчового шлунка» бджоли, це спеціальний “медовий шлунок”.
Він служить сховищем для нектару або води і дозволяє бджолі транспортувати це назад у вулик. Там вона відригує нектар у процесі, званому трофаллаксисом - це пряма передача їжі або рідини від однієї комахи до іншої. А потім додає до нектару ферменти, що перетворюють цукор у мед.
У процесі бджоли додають до нектару фермент глюкозооксидазу, який перетворює цукор на глюконову кислоту, при цьому утворюється перекис водню. І саме він, відомаийнам як засіб для обробки ран, надає меду потужних антибактеріальних властивостей.
Завдяки цьому складу та низькому вмісту води, у меді неможливе зростання бактерій та грибків, які могли б його зіпсувати. За рахунок високого вмісту цукру вода витікає з клітин мікробів, зупиняючи їх зростання та розмноження. А через низьку кількість води неможливе бродіння та розпад меду. Крім того, оскільки мед досить щільний, у ньому не може легко розчинитись кисень. А це теж запобігає зростанню та розмноженню багатьох типів мікробів.
Основний ворог цього унікального продукту - волога, яка є сприятливим середовищем для розмноження мікроорганізмів. Тому важливо правильно зберігати мед:
Чинником ризику вважається і небезпека меду, зібраного з квітів, що містять токсини. Так, наприклад, трапляється з рододендронами - при додаванні нектару з цих квітів виходить "шалений мед". Відбувається це через групу хімічних речовин, які називаються грайанотоксини. Потрапляючи в організм людини разом з медом, вони можуть спричинити запаморочення, галюцинації, підвищення тиску, серцеві симптоми та підвищену сексуальну активність. Нам такі побічні ефекти від меду не загрожують, оскільки його “автори” – бджоли живуть переважно у Гімалаях.
Отже, якщо ви добре дбаєте про свій мед, він потенційно може пережити вас, тому краще почніть думати, хто отримає мед у спадок.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.