В Україні за стандартами Заходу змінять склад продуктів харчування: яких товарів торкнеться

Читать на русском

Зі смачної та популярної, але дуже шкідливої ​​їжі повинні зникнути трансжири

Читать на русском
В Україні за стандартами Заходу змінять склад продуктів харчування: яких товарів торкнеться
Поки в нашій випічці та попкорні присутні трансжири, доводиться вважати ласощами салат.

Зі смачної та популярної, але дуже шкідливої ​​їжі повинні зникнути трансжири

Нарешті, в Україні зрушився з мертвої точки процес відмови від форми ненасичених жирів, що входять до складу безлічі продуктів і щорічно вбивають пів мільйона людей у ​​світі. Законопроект про заборону трансжирів був запропонований ще 2021 року, але лише наприкінці 2023-го набрав чинності Наказ МОЗ “Про затвердження правил додавання вітмінів, мінеральних речовин та деяких інших речовин до харчових продуктів”. Він і повинен “вбити” трансжири в морозиві, чіпсах, випічці, молочних продуктах. Дослідження 60 зразків продуктів національного виробництва розпочалися у лютому, повідомляє прес-служба Держпродспоживслужби.

Із запізненням на п'ять років

На тлі інших країн ми, звичайно, сильно запізнюємося у прагненні не вживати трансжири. Через війну проблема напханості ними продуктів природно відійшла на задній план, але й до 2022 року відмовлятися від шкідливих жирів Україна не поспішала.

Згідно з масштабною метою Всесвітньої організації охорони здоров'я, поставленої у 2018-му, до кінця 2023 року світ мав виключити трансжири з продуктів харчування. І коли на початку 2024-го ВООЗ вручила сертифікати першим п'ятьом країнам, у яких це вийшло, Україна лише почала досліджувати свої продукти. Але головне, що процес запущений, і ми маємо шанс зробити своє харчування натуральним і безпечним. В 2023 р. сім країн (Єгипет, Мексика, Молдова, Нігерія, Північна Македонія, Філіппіни та Україна) ввели в дію нові заходи політики щодо відмови від трансжирів, які відповідають передовій практиці в цій галузі. 

Що таке трансжири і чому їх лають?

Це твердий рослинний жир, тобто маргарин, процес виготовлення якого винайдений на початку минулого століття. Зростання його популярності протягом останніх ста років пояснюється простотою та дешевизною виробництва, оскільки вершкове масло – це дорого і не напасешся. До того ж ситний, поживний і може довго зберігатися.

Про побічні ефекти трансжирів людство дізналося лише на початку нинішнього століття та із запізненням злякалося їх. Найзначніші серед них:

  • ризик інфарктів та смерті від серцево-судинних захворювань,
  • зростання онкології, особливо раку молочних залоз та раку легень,
  • ішемічна хвороба серця, 
  • діабет, 
  • хвороба Альцгеймера, 
  • ожиріння,
  • порушення у роботі імунної системи,
  • захворювання печінки,
  • порушення репродуктивної функції.

Список серйозний, цифри смертності теж не відстають - за даними ВООЗ, близько пів мільйона людей у ​​світі гине лише від серцево-судинні хвороби, спричиненої надмірним захопленням трансжирами.

У смажених кондитерських виробах рекордна кількість трансжирів.
У смажених кондитерських виробах рекордна кількість трансжирів.

Де вони ховаються?

Насамперед, у маргарині та популярних останніми роками спредах або, як пишуть на упаковці, “рослинно-вершкова суміш”. І коли для випічки домашнього печива і тортів хочеться купити не вершкове масло, а цю суміш, тому що вона в півтора рази дешевша - краще взагалі нічого не починати.

Крім того, велика кількість трансжирів у таких продуктах:

  • морозиво, 
  • чіпси, картопля фрі, 
  • смажені продукти з кулінарії супермаркетів - пиріжки, пончики, млинці,
  • кондитерські вироби: торти, печиво, тістечка, батончики, вафлі,
  • майонез, кетчупи, соуси,
  • попкорн, сухарики, 
  • заморожені напівфабрикати, 
  • перероблене м'ясо – ковбаси, сосиски, шинка, м'ясні консерви.

Словом, практично все, що смачно, популярно та зручно, бо швидко – джерело трансжирів.

Тому поки фахівці досліджують, краще перестати труїтися прямо зараз, не чекаючи, коли виробники виключать небезпечні жири зі своєї продукції.

До речі, за даними Центру громадського здоров'я, понад 60% дорослого населення України регулярно вживають трансжири, причому половина вважає, що їх немає у продуктах. А чверть населення уявлення немає, де ці трансжири взагалі “живуть”.

Можливо ви пропустили...

Чого чекати від виборів в США?

Політтехнолог Борис Тізенгаузен розглядає виборчий контекст у Сполучених Штатах Америки та ймовірність військової підтримки України в залежності від виборчого результату між республіканцями та демократами. Останній план республіканців, що критикує Байдена за підозрювану неефективність підтримки та низький рівень ракет в українській армії, викликає питання про його пов'язаність із забороною Трампу на участь у виборах в окремих штатах. Чи є це спробою виправити ситуацію та здобути підтримку виборців? Більше деталей у відповіді експерта. Дивіться у нашому відео!

Підписуйтесь на наш  Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналіІнформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.