Кількість захворювань на лихоманку Західного Нілу в Україні в серпні стрімко зросла
Щойно серед українців прокотилася хвиля занепокоєння щодо можливої нової епідемії, спричиненої віспою мавп, як з'явилася інформація про нову екзотичну хворобу, що вийшла з Африки й тепер загрожує світові. Мова йде про лихоманку Західного Нілу. Про ризики та заходи безпеки розповів популярний в Україні лікар Євген Комаровський. Він розповів, що в Україні є системи діагностики цієї інфекції.
Довідка. Гарячка Західного Нілу – це небезпечна вірусна хвороба, що передається через укуси комарів. Має літньо-осінню сезонність, та ще одну назву - "качина лихоманка". Провокує енцефаліт - запалення тканин головного мозку.
З початку року в Україні нарахували 50 підтверджених випадків захворювання, з початку серпня - 41 випадок. Вірус виявили в Київській, Полтавській та Черкаській областях. Ушпиталили семеро жінок та десять чоловіків, серед них, на превеликий жаль, троє загинули.
За словами лікаря Комаровського, лихоманка Західного Нілу не є чимось виключно рідкісним. Захворювання зустрічається в Європі, Азії, Африці, Австралії та Північній Америці. Зокрема в США, за словами медика, щорічно наприкінці літа та восени фіксуються тисячі випадків цього захворювання. У 2012 році в Техасі загинуло 286 людей. В різні роки спалахи хвороби фіксувалися в Румунії, Чехії, Греції, Ізраїлі. Його головна небезпека в тому, що воно спричиняє запалення тканини мозку - енцефаліт.
"Ситуація не рідкісна і доволі серйозна", - попередив медик.
Вірус Західного Нілу належить до сімейства Flavivirus, до якого також відносять жовту лихоманку, вірус Зіка, вірус денге, вірус кліщового енцефаліту. Їх зазвичай передають кліщі або комарі. Вірус Західного Нілу вперше виявили в регіоні Західний Ніл в Уганді на початку минулого століття. Найбільше він схожий на вірус японського енцефаліту. Більшість дорослих єгиптян також мають антитіла до цього вірусу.
Живе вірус в організмі 300 видів птахів та комарів. Вірус можуть поширювати голуби, горобці, дрізд, ворона, сорока, сойка, галки. Найбільшого поширення він набуває під час спеки й засухи, тож не дивно, що вірус знову отримав поштовх до поширення в цьому аномально спекотному сезоні, уточнив лікар. Цього року у Варшаві загинуло дуже багато птахів, в тілах яких знайшли вірус Західного Нілу, додав медик.
Вірус потрапляє до людини від комах - комарів, які заражаються від птахів. Комар через слину заражає людину чи інших ссавців (всього 30 видів, включаючи котів, собак та коней). Вірус також може вражати навіть плазунів - жаб, змій та крокодилів. В організмі ж людини вірус ніколи не досягає такої концентрації, щоб передаватися іншим людям через укуси комах. Таким чином, вірус не передається до інших комах при укусах і від людини до людини побутовим шляхом.
"Хочу підкреслити, що людина, заражена вірусом лихоманки західного Нілу, не заразна!" - пояснив медик.
Вірус може передаватися від людини до людини виключно при:
Сезонність хвороби не означає, що в наступному сезоні її можна не остерігатися. Інфікована самка комара передає вірус потомству, а отже наступної весни комарі можуть знову розносити хворобу, додав лікар.
Інкубаційний період після укусу становить від дня до тижня або двох тижнів. Зараження може протікати безсимптомно й виявлятись тільки згодом - антитілами у крові (80% людей ніяк не відчувають вірус). У 20% випадків людина починає хворіти.
В більшості випадків цей стан проходить за тиждень, як будь-яка ГРВІ. Однак, є особлива форма лихоманки Західного Нілу, що має назву - нейроінвазивна хвороба. В цих випадках вірус вражає нервову систему людини й провокує:
В цих станах у людей виникає напруження м'язів шиї, підвищений артеріальний тиск, різкий головний біль. Одужання може зайняти до трьох місяців та залишити наслідки на все життя. У тих, хто переніс вірус легко, по аналогії з коронавірусом, впродовж кількох місяців може триматись невисока температура, втомлюваність, слабкість. При цьому, за словами лікаря, такі люди мають стійкий пожиттєвий імунітет до хвороби.
Важка форма захворювання виникає у 1 зі 150 людей, серед хворих від 3% до 10% пацієнтів помирають. Лікування є виключно симптоматичним, тобто зосередженим лише на усуненні симптомів.
Лікар Комаровський порахував, що якщо в Україні сталося три летальні випадки хвороби, то захворіли на її важку форму - 30 людей, а всього захворіло 4,5 тисячі людей. Якщо це 20% від тих, кого вкусили інфіковані комахи, то людей, які отримали вірус було близько 22,5 тисяч.
Вакцинації для людей не існує. Стережіться місць з комахами, не відпочивайте в лісі, біля річки без репелентів. Закривайте москітними сітками дитячі візочки та вікна, і будьте здорові!
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.