Як правильно зберігати та приймати ліки: поради фармацевтів і медиків
Деякі люди зберігають ліки в кухонних шафках - біля плити чи духовки, інші - у ванній кімнаті. Обидва варіанти - не найкраща ідея, адже в першому випадку - медикаменти може зіпсувати вплив зависокої температури, а в другому - волога. Щобільше, експерти кажуть, що навіть зберігання таблеток в аптечці без упаковок здатне знизити їхню ефективність. Загалом, менше половини учасників дослідження 2021 року зберігали ліки належним чином. Американські фармацевти висловили кілька порад щодо правильного зберігання ліків, ділимося ними з читачами Інформатора.
Так само як зберігання таблеток біля кухонних приладів, що виділяють тепло, може знизити їхню ефективність, тримати їх у шафці у ванній кімнаті – погана ідея. Пара з ванної кімнати може роз'їсти покриття на ліках, а тепло може розщепити їхні активні інгредієнти.
Кухня може бути гарним місцем, тільки якщо ви зберігаєте свої ліки в прохолодному, сухому місці, подалі від коливань температури. Також ліки слід зберігати подалі від дітей і домашніх тварин.
Багато пероральних ліків (застосовуються внутрішньо) слід зберігати при температурі від 68 до 77 С. Обов'язково перегляньте інструкції щодо зберігання в інструкції для пацієнтів. Деякі препарати слід зберігати в холодильнику. Ліки не можна зберігати на сонці.
Ви можете думати, що знаєте, як прийняти таблетку або користуватися інсуліновою шприц - ручкою, але дослідження показують, що половина ліків, що відпускаються за рецептом у Сполучених Штатах, використовується неналежним чином. Тому, окрім запитань про будь-які побічні ефекти, ознайомтеся з інструкціями із застосування, включаючи те, що робити, якщо ви пропустили дозу.
Деякі пацієнти вводять ліки не в ту частину свого тіла, вставляють супозиторій із фольгою або зловживають інгалятором. Якщо ви не впевнені, як вводити щось на кшталт інсулінової шприц - ручки або ін’єкційного препарату, попросіть фармацевта пояснити вам це.
Якщо ви зазвичай розчавлюєте таблетки, тому що вам важко їх проковтнути, спершу проконсультуйтесь з фармацевтом з приводу тих чи інших препаратів. Річ у тім, що деякі ліки мають покриття з тимчасовим вивільненням або інший механізм для повільнішого вивільнення активного інгредієнта. Якщо ви їх розчавите, то отримаєте практично всю свою дозу за один раз. А це може негативно вплинути на ефект лікування.
Гарна ідея - періодично переглядати ваші ліки, щоб переконатися, що всі вони все ще відповідають вашим поточним потребам та є придатними до споживання.
Ви також можете отримати безкоштовні ліки за програмою "Доступні ліки", отримавши е-призначення в терапевта чи вузького спеціаліста і придбавши ліки за рецептом в аптеці, яка працює за програмою.
Невикористані або прострочені ліки НЕ викидайте в унітаз, адже вони можуть опинитися у водопроводі. Натомість віднесіть прострочені ліки в найближчу до вас аптеку, яка працює за програмою утилізації.
Українське Міністерство охорони здоров'я нагадало, що навіть невеличкі помилки під час вживання ліків, здатні звести нанівець усе лікування. Ось кілька з них:
Завжди уважно читайте інструкцію до лікарського засобу. Вона може містити застереження про вживання препарату з певними напоями та їжею. Наприклад, антикоагулянти, антидепресанти, регулятори тиску й ритму серцебиття, протиінфекційні та деякі інші препарати не можна вживати з грейпфрутовим соком - він здатен знижувати або навпаки підвищувати абсорбцію ліків.
Якщо ви не впевнені щодо будь-яких взаємодій - проконсультуйтеся з лікарем або з фармацевтом в аптеці.
І знову ж уважно читайте інструкцію. В ній завжди прописано умови зберігання ліків. Їх потрібно дотримуватися, щоб препарат не зіпсувався та не втратив своєї ефективності. Дійсно, найневдаліше місце для аптечки - ванна кімната, для якої характерні підвищена вологість і нестабільна температура.
Вживайте ліки саме в тих дозах, які призначив лікар. Медичний фахівець визначає дозування, зважаючи на ваш вік, вагу, загальний стан тощо. Не змінюйте його — це може призвести до того, що ліки не подіють або ж спричинять побічні ефекти.
Недотримання алгоритму вживання ліків призводить до неправильної концентрації препарату в організмі. Як результат - вони не діятимуть належним чином. Не менш небезпечна помилка - вживання одразу кількох доз препарату, якщо було пропущено попередній прийом. Так робити не можна! Подвійна доза може бути небезпечною.
Важливо вживати препарат саме так, як зазначено в інструкції - перед їдою, під час їжі чи після - щоб забезпечити його правильне всмоктування.
"Вживайте ліки правильно, щоб отримати бажаний ефект від лікування! Якщо маєте сумніви, проконсультуйтеся з лікарем. Завдяки сервісу е-рецепт для пацієнтів це максимально зручно", - додали у МОЗ.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.