Українців просять не вітатися з незнайомцями: віспа мавп уже поруч

В Європу потрапив важчий штам мав'ячої віспи з двох існуючих

Віспа мав, вірус, Африка, Європа, медицина, здоров'я, епідемія, пандемія, ВООЗ, лікар Комаровський
Українці б'ють на сполох, та чи варто панікувати

Світом шириться віспа мавп, тож не дивно, що українці занепокоєні. Існує два різновиди цього віруса, західна та центральноафриканська форма, перша переноситься дещо легше, друга, відповідно, важче. І якщо раніше світом поширювалась легша форма вірусу, то нині у Швеції зафіксували випадок зараження центральноафриканським, тобто важчим вірусом віспи мавп. Про це розповів популярний в україні лікар Євген Комаровський. ВООЗ вже визнала поширення вірусу небезпечною ситуацією світового масштабу.

Довідка. Віспа мавп - це рідкісне вірусне захворювання, спричинене вірусом мавпячої віспи. Віруси віспи мавп споріднені з класичними вірусами віспи людини та вірусами коров'ячої віспи. До цього часу віспа мавп була широко поширена в Західній і Центральній Африці. Віруси зустрічалися переважно у гризунів та інших тварин, зокрема, мавп.

Вірус стає небезпечнішим

Важча форма віруса до 2022 року фіксувалася здебільшого в дітей в Конго, а заражлися вони вірусом від контакту з тваринами (укуси). Навесні 2023 році медики зафіксували передачу цього ж вірусу статевим шляхом від людини до людини. А вже восени того ж року небезпечний вірус став ще більш заразним і передавався вже контактним шляхом - через обійми, рукостискання тощо.

Так, за словами медика, вірус почав ширитися Африкою - від Конго до Кенії, Руанди, Бурунді, Уганди. Офіційна статистика свідчить, що вже протягом поточного року на континенті захворіли понад 17 тисяч людей, а 500 померли від небезпечного центральноафриканського вірусу мав'ячої віспи. Втім слід розуміти, що цей вірус не передається повітряно-краплинним шляхом.

Як не підчепити мавп'ячу віспу 

Заразитися віспою мавп можна при дуже близькому контакті шкіри чи слизових оболонок (сексі, поцілунків, рукостисканні, побутових інтенсивних обіймах). Для профілактики хвороби, за словами лікаря Комаровського, достатньо не контактувати вищезазначеним чином з малознайомими людьми. Зрештою, добре мийте руки з милом та користуйтесь антисептиками. 

Медик переконаний, що висока летальність, пов'язана з вірусом в африканському регіоні, корелюється з бідністю, в якій живе його населення. Згідно його даним, ВООЗ потребує додаткових 15 мільйонів доларів для усунення епідемії в країнах Африки, про що організація днями заявила.

Лікування та вакцинація 

Противірусні ліки від вірусу мавп показали низьку ефективність, тому захворювання лікують симптоматично: жарознижуючими й протизапальними засобами, за потреби - антибіотиками. Також проводять регідратацію. А от вакцинацію в цьому питання не можна переоцінити. 

Звичайні вакцини від віспи здатні захистити від віспи мавп до 85%. Тому українці, які мають вакцинацію від вірусу віспи, захищені й від мавп'ячої віспи. Всім іншим лікар Комаровський порадив не панікувати, оскільки рівень медицини в Україні - європейський, а не африканський. 

"Не метушіться. Нехай мавп'яча віспа буде найбільшою проблемою нашої країни, адеж з нею ми точно впораємось!" - підкреслив лікар Комаровський. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube