Твоя половинка закінчений нарцис: ось як ним можна маніпулювати

Певною мірою нарцисичні риси властиві кожному з нас, і трохи нарцисизму - це не погано, а навіть корисно.

Психологія, вчені, дослідження, корисні поради, ментальне здоров'я
Нарцисизм - це риса, від якої важко позбутися.

Якщо ви сподіваєтеся, що нарцис зміниться, стане уважнішим до ваших потреб тільки тому, що буцімто ви на нього гарно впливаєте, мусимо вас розчарувати. Нове дослідження показує, що вам, можливо, доведеться чекати дуже довго. І навіть тоді зміни можуть бути геть незначними. Вчені проаналізували 51 дослідження з більш ніж 37 тисячами учасників з усього світу, щоб зрозуміти, як нарцисизм змінюється протягом життя людини, пише NYTimes.

Довідка. Нарцисизм в психології - це перебільшена думка про власний внесок, інакше відома як надмірна самозакоханість чи навіть егоцентризм. Не монолітне поняття, а цілий спектр. Певною мірою його риси є у багатьох із нас. Коротше кажучи, нарцисизм - це прагнення відчувати себе особливим і унікальним.

Хоча дослідники виявили, що в середньому нарцисизм поступово знижується з віком, результати показують, що це зниження не таке велике, як можна було сподіватися. Зниження нарцисизму відбувається протягом десятиліть, бо з роками - припускають психологи, всі ми стаємо більш співчутливими. Проте в дорослому віці ті, хто мав нарцисичні нахили в дитинстві, так само мають більші їхні прояви.

Загалом вчені дійшли висновку, що нарцисизм як риса є дуже сталим. Він не зникає чарівним чином сам по собі. Надзвичайно самозакохані люди не зміняться просто так, оголосили свій вердикт психологи. 

Токсичні люди

Певною мірою нарцисичні риси властиві кожному з нас, і трохи нарцисизму - це не погано, а навіть корисно. Дослідження показали, що погляд на себе під цією призмою може допомогти нам впоратися з труднощами. 

Нарцисизм стає токсичним, коли люди стають залежними від почуття переваги та прагнуть його за будь-яку ціну. Зазвичай такі люди мають проблеми з порушенням чужих меж, маніпулюванням та відсутністю емпатії або співпереживання. Існує навіть клінічний діагноз нарцисичного розладу особистості. Останній може виникнути, коли ці симптоми стають дуже стійкими, тобто нікуди не зникають. Або ж розлад заважає стосункам, роботі тощо.

Як виглядає нарцисизм 

Експерти пояснили, як виглядає нарцисизм і як впоратися з людьми, які демонструють високий рівень цієї риси. Люди з високим рівнем нарцисизму демонструють такі фіксовані риси:

  • відчайдушність,
  • оманливість,
  • параною,
  • злість,
  • образливість,
  • ізольованість.

Це ускладнює нарцису задачу зачаровувати та справляти враження на інших, що називається - викликати захоплення. Крім того, нарцисизм буває агентний, антагоністичний і невротичний.

Агентний нарцисизм - це те, про що більшість людей думають, коли уявляють собі нарциса. Ті, хто отримує високі результати в цьому вимірі, зосереджені на статусі, владі та успіху. Це самовпевнені люди, які прагнуть керувати іншими. 

Невротичний нарцисизм характеризується підвищеною чутливістю. Ті, хто має високі оцінки в цьому вимірі, постійно потребують перевірки та дуже чутливі до критики й неприйняття. Вони часто відчувають сильний сором, занепокоєння, емоційну нестабільність, невпевненість і сумніви в собі.

Люди з антагоністичним нарцисизмом часто сприймають інших як суперників. Вони схильні бути конкурентними, ворожими стосовно інших і готові принижувати їх, щоб відчути себе вищими. Їм також не вистачає емпатії, вони схильні до експлуатації інших. Це ядро патологічного нарцисизму - хулігани, кажуть психологи.

Близький - нарцис: що робити

Всі три аспекти нарцисизму зменшуються з віком, тож видихніть. Психологи припускають, що це відбувається через дорослішання, появу по-справжньому близьких стосунків та емпатію, що виникає разом з ними. Тобто з віком у людей більше шансів стати зрілими й відповідальними за інших, коли ти партнер, батько чи колега. За словами експертів, нарциси навряд чи значно покращаться в короткостроковій перспективі, але з часом все потроху стає на свої місця. Проте, часу знадобиться багато. 

Нарциса варто хвалити, якщо він старається, і віддалятися від нього, якщо його поведінка неприйнятна, радять експерти. В цьому випадку буде доречним пограти з ним в мовчанку, кажуть вони. Під час конфлікту намагайтеся залишатися нейтральними, спілкуйтеся коротко та уникайте обміну інформацією, яка потенційно може бути обернена проти вас. Зрештою, це не ваша проблема, а нарциса. Абстрагуйтесь. 

Однак, якщо хтось занадто токсичний, можливо, краще припинити стосунки - й залежно від ситуації, можливо, доведеться звернутися по допомогу до психологів. Адже нарцисизм може бути як вогонь: чим довше він горить, тим більше він руйнує. Якщо ви хочете уникнути пошкоджень, має бути певне втручання, підсумували психологи.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube