Чоловіча репродуктивна система змінюється з віком, втім вона не зазнає різких змін, подібних до менопаузи в жінок.
Коли чоловіки досягають 40-50 років, у них може початися еректильна дисфункція та зниження статевого потягу, при цьому їхній організм виробляє все менше і менше тестостерону. Ці зміни можуть здатися схожими на ті, що виникають під час перименопаузи та менопаузи в жінок, - часові вікна, що ведуть до останнього менструального циклу. Проте в чоловіків це не можна назвати повноцінною менопаузою, вважають лікарі.
Хоча чоловіки середнього віку описують симптоми, подібні до тих, які відчувають жінки під час менопаузи, включаючи припливи, називати ці переживання "чоловічою менопаузою" було б неправильно, пише LiveScience. З віком гормоноутворювальні функції яєчок у чоловіків і яєчників у жінок знижуються, але у жінок це відбувається раптово - протягом кількох років. У чоловіків це вікове зниження є більш поступовим, займаючи кілька десятиліть.
Основним гормоном, що виробляється яєчками, є тестостерон, - це основний чоловічий статевий гормон, який відповідає за підтримку статевого розвитку та функції. Андропауза - це немедичний термін, який часто використовують для опису зниження рівня тестостерону, що спостерігається у чоловіків, які старіють. Але це не те саме, що менопауза, оскільки чоловіки можуть підтримувати рівень тестостерону в "нормальному" діапазоні до 80 років і далі.
Для порівняння, жінки зазвичай вступають у перименопаузу, або перехід до менопаузи, приблизно у віці від 45 до 55 років. Протягом цього часу яєчники виробляють набагато менше естрадіолу, основної форми естрогену в організмі перед менопаузою. На піку рівня естрадіол може досягати 400 пг/мл крові, а після менопаузи ці рівні можуть знизитися до рівня менше ніж 0,3 пг/мл. Організм продовжує виробляти іншу, слабшу форму естрогену - естрон - але він не може компенсувати втрачений естрадіол. Це призводить до втрати менструації, змін у тканинах вульви, припливів і зменшення вагінального змащення, пов’язаного з менопаузою.
Попри те, що у чоловіків з віком рівень тестостерону знижується, їхні симптоми не такі драматичні, як у жінок. У чоловіків рівень тестостерону падає в середньому на 1,6% на рік, починаючи приблизно з 30 років. Яєчка повністю припиняють виробляти тестостерон лише у випадку, якщо людина втрачає функцію яєчок через хворобу, нещасний випадок або кастрацію через рак простати.
Точна причина вікового зниження рівня тестостерону до кінця не вивчена. Деякі дані свідчать про те, що клітини, які виробляють тестостерон, зменшуються з віком. Сигнали від мозку зазвичай керують цими клітинами, і ці сигнали також змінюються з віком. До зниження чоловічого гормону призводять:
Тож, щоб підтримувати рівень тестостерону до похилого віку:
Чоловіки з рівнем тестостерону нижче 350 нг/дл крові, які відчувають симптоми, можуть отримати користь від добавок тестостерону. Зокрема, літні чоловіки з рівнем нижче 200 нг/дл мають більший ризик крихкості кісток, хвороб серця та збільшення ваги, а також сексуальних симптомів, таких як еректильна дисфункція та низьке лібідо. Майте на увазі, при цьому добавки не обов’язково становлять небезпеку, але вони можуть бути не дуже корисними для тих, у кого немає дефіциту тестостерону.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.