Дітей заразили в Румунії: в Одесі спалах кору, інфекцію завезла нещеплена сім'я

Читать на русском

Небезпечне інфекційне захворювання зараз вирує в Європі, і Україна перебуває в зоні високого ризику

Читать на русском
кір
Лікування від кору не існує, єдиний вихід - вакцинація.

Небезпечне інфекційне захворювання зараз вирує в Європі, і Україна перебуває в зоні високого ризику

Осінні побоювання МОЗ щодо можливого спалаху кору в Україні, на жаль, можуть виправдатися. В Одесі зафіксовано зараження двох маленьких дітей із однієї родини, яка нещодавно повернулася з Румунії, повідомляє пресс-служба Центру громадського здоров'я.

У Європі - тридцятикратне зростання захворюваності

У Румунії, де з грудня оголошено загальнонаціональну епідемію кору, сім'я прожила три місяці. Діти, яким 1 і 3 роки, не були вакциновані, тому шансів не захворіти у них було небагато. На щастя, для маленьких одеситів все обійшлося через своєчасне надання допомоги та госпіталізацію. Але в Одесі наразі проводиться епідрозслідування для виявлення всіх, хто контактував із сім'єю.

Загроза масового спалаху кору в Україні зараз особливо висока. Причин цього декілька. По-перше, ситуація у Європі, яка вже близька до надзвичайної. За даними ВООЗ, 2023 року показник захворюваності збільшився більш ніж у 30 разів у порівнянні з попереднім роком.

По-друге, циклічність кору, яка повертається спалахом кожні 5-6 років, а останій був в Україні у 2017-2019 роках.

По-третє, низький рівень вакцинації дітей, що не дотягує до 70%, тоді як для захисту від епідемії потрібно 95%.

І не можна не зважати на міграцію: українці повертаються, приїжджають у гості, їздять на лікування, а це сприяє і “подорожам” інфекції. Тому, наполягають у Центрі громадського здоров'я, щепитися треба зараз, не чекаючи на епідемію. Тим більше що кір - надзвичайно заразний, у дитячих колективах він поширюється блискавично.

Як проявляється кір?

Симптоми зазвичай проявляються через 10-14 днів після контакту з вірусом. Найпомітніший, про який знають усі – це висип. Але на початковому етапі хвороба може нагадувати банальну ГРВІ.

Ранні симптоми, що тривають 4-7 днів, включають:

  • нежить,
  • кашель, 
  • почервоніння очей та сльозотеча,
  • дрібні білі плями на внутрішній поверхні щік.

Висипання може з'являтися приблизно через 7–18 днів після контакту, починається з обличчя та шиї, поширюється вниз по тілу і закінчується на руках і ногах. Через 5-6 днів після цього починає бліднути і загасати.

Коли робити щеплення?

Вакцинація від кору входить до Національного календаря щеплень, відповідно, вона безкоштовна та обов'язкова. Складається із двох доз: перша вводиться, коли дитині виповнюється один рік, повторна – у 6 років.

Якщо дитина не щеплена вчасно, це можна зробити у будь-якому віці, але тоді інтервал між щепленнями може становити щонайменше 28 днів.

Екстрена вакцинація з метою профілактики необхідна дітям протягом перших трьох днів після контакту з хворим на кір.

Дорослі набагато важче переносять кір, тому краще перевірити свій вакцинальний статус.
Дорослі набагато важче переносять кір, тож краще перевірити свій вакцинальний статус.

Яка вакцина використовується?

В Україні для захисту від кору застосовується бельгійський препарат Пріорікс, схвалений Всесвітньою організацією охорони здоров'я. Це трикомпонентний препарат - так звана вакцина КПК, яка є профілактикою не тільки кору, а й свинки та краснухи. Містить живі, штучно ослаблені віруси всіх трьох інфекцій.

Чи безкоштовна вакцинація для дорослих?

Тільки якщо вони належать до груп ризику - це військові, медики, студенти, працівники освіти. Всім іншим доведеться або заплатити за щеплення у приватній клініці, або купити вакцину в аптеці, принести у свою амбулаторію та щепитися. Вартість препарату в аптеках – від 500 до 700 гривень.

Дорослі, до речі, дуже тяжко переносять усі три хвороби, тому є сенс вакцинуватися, якщо:

  • у дитинстві вам не робили КПК,
  • немає ні записів, ні спогадів батьків у тому, що було зроблено,
  • було зроблено лише одне щеплення,
  • був контакт із хворою людиною,
  • ви плануєте вагітність - щеплюватися тоді потрібно мінімум за три місяці до зачаття.

Дорослим вводять дві дози з інтервалом 28 днів.

Як дізнатися, чи є імунітет?

Антитіла до кору зберігаються у крові десятиріччями, тому треба здати аналіз на антитіла IgG до вірусу кору. Якщо їх немає – значить, імунітету теж немає, щеплення потрібне. Якщо є - ви вільні і у безпеці.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.