Попередьте ДТЕК: полярне сяйво над Україною - поганий знак

Полярне сяйво прекрасне, але воно може сигналізувати про небезпеку.

Полярне сяйво, вчені, наука, дослідження, сонце
Нове дослідження дає попередження щодо цього.

Сонячні бурі, що спричиняють полярне сяйво, непокоять вчених. Річ у тім, що геомагнітні бурі, спричинені сонячною активністю, можуть знищити критично важливу інфраструктуру. Ризик того, що сонячна буря знищить електромережі та підводні кабелі – і, можливо, навіть цивілізацію – залежить від кута, під яким вона вдаряється об магнітне поле Землі, і місцевого часу. Сила вхідного поштовху важлива, але вчені підкреслюють вплив кута, під яким виникає нерівномірність сонячного вітру, пише IFLScience.

Хоча полярні сяйва в кінцевому підсумку є продуктом викидів корональної маси, що піднімають плазму від Сонця, здебільшого вони не викликають пошкоджень. Це тому, що зазвичай вони не спрямовані на Землю. Коли ж щось таки вдаряється об магнітне поле нашої планети, найчастіше це відбувається під кутом, який не забезпечує пряме влучення. 

Але останнім часом полярні сяйва стали набагато більшою загрозою, бо вони можуть створювати струми на довгих ділянках провідного матеріалу. І головною мішенню в цьому сенсі є сучасні лінії електропередач і трубопроводи. Сяйва вже призвели до незначного порушення радіозв'язку. Таким чином наші технології роблять нас вразливішими, ніж будь-коли.

Оскільки Сонце знаходиться приблизно в максимумі свого циклу, цьогоріч ми отримали красиві полярні сяйва. Їх спостерігали й українці. Більшість полярних сяйв, звісно, обмежена полярними регіонами, але в травні цього року їх можна було побачити на широтах менше 30 градусів. Індуковані струми також найбільш поширені поблизу магнітних полюсів. 

"Полярне сяйво та геомагнітно індуковані струми викликані подібними факторами космічної погоди. Полярне сяйво є візуальним попередженням, яке вказує на те, що електричні струми в космосі можуть породжувати ці геомагнітно індуковані струми на землі", - пояснили в NASA.

Полярне сяйво, як відомо, виникає, коли частинки від Сонця досягають магнітного поля Землі, яке згинає свій шлях до магнітних полюсів, де вони іонізують атмосферні молекули. Однак вторинним механізмом є стиснення нашого магнітного поля від так званих міжпланетних ударів, спричинених змінами щільності та температури сонячного вітру. Саме останній компонент створює струми на землі. Так, найсильніший згубний вплив на енергетичну інфраструктуру стався в березні 1989 року після сильної геомагнітної бурі, залишивши мільйони людей без електрики. Україні, яка й без того живе в умовах відключення електрики, не вистачало ще тільки сонячного удару.

Зараз вчені порівняли кути та час доби 332 поштовхів, що відбулися між 1999 і 2023 роками, зі струмами, викликаними в газопроводі у Фінляндії. Найсильніші струми - понад 20 ампер - виникали, коли поштовхи вдаряли прямо і близько опівночі. Вони збігалися з сильними полярними сяйвами, що на цій широті трапляються набагато частіше.

Такі поштовхи тривають кілька днів, щоб пройти від Сонця до Землі, але ми не можемо з великою точністю передбачити їхнє прибуття протягом більшої частини цього часу. Та кут удару добре відомий за дві години до цього. Вчені зрештою дійшли висновку, що інфраструктурі знадобиться залишатися в безпечному режимі довше, ніж хотілося б. Також було б чудово, щоб світові енергетичні компанії зробили свої дані доступними для науковців, додали останні. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube