Здається, втомлене від шаленого ритму життя людство знайшло спосіб відпочивати, але освоїти його не так просто
Скандинави, які розуміються на неквапливості та поміркованості життя, перевершили самі себе, звівши в культ мистецтво байдикування. І на тлі вже придуманих ними датського мистецтва затишку хюгге та шведського мистецтва кава-брейка фіке, голландський ніксен виглядає просто рятівником сучасного суспільства, яке розучилося відпочивати.
Тож не дивно, що він стрімко поширюється світом, наприклад, у Великій Британії зараз проводяться заняття з ніксену навіть у фітнес-клубах. Все для того, аби допомогти людям зняти напругу, повідомляє The Guardian.
Незвичайне дієслово niksen перекладається “ні до чого”, причому жодної згадки про використання ніксену в голландській мові немає до кінця 2010-х років. Що означає "ні до чого"? А все ні до чого - метушитися, працювати на результат, відповідати вимогам на роботі та вдома, та й у принципі щось робити.
Дивно, що розкрутила це слово зовсім не голландка, а полька, яка одружилася з німцем і живе в Гаазі. Журналістка та блогерка Ольга Мекінг зустріла слово “ніксен” у безкоштовному журналі супермаркету у 2018 році. Зацікавившись дієсловом, якого немає в жодній іншій мові, Мекінг написала за рік статтю “Доводи на користь байдикування” для New York Times. Вона відразу стала вірусною, а Ользі запропонували видавничий контракт на книгу.
А потім їй знову пощастило: книга "Ніксен: охоплення голландського мистецтва нічого не робити" вийшла наприкінці 2020 року, коли світ закрився на жорсткий карантин через пандемію коронавірусу. І стала ідеальним читанням для всіх, хто був змушений сидіти у своїй оселі, зайнятися байдикуванням і рятуватися від стресу, викликаного цими обставинами.
Сама Мекінґ визначає ніксен як нічого не робити, не мати мети.
“Не дивитись фільми, не гортати соціальні мережі, не читати електронні листи. Ми завжди маємо на увазі якийсь результат. Коли ми готуємо їжу, ми думаємо: "Ця їжа допоможе мені схуднути або зробить мене здоровішим". Якщо ми йдемо на прогулянку, то це має бути частиною наших 10 000 кроків. Таким чином, ми втрачаємо насолоду від їжі або прогулянки. Отже, йдеться про відмову від результату», - розповіла Ольга в інтерв'ю The Guardian.
Але пандемія закінчилася, а голландське мистецтво байдикування тільки розквітло. Голландський психолог та експерт з ніксену Ян де Йонге пояснює це важливістю здоров'я у нашому неспокійному житті.
"Голландці, з їхньою репутацією невимушених і спокійних людей, люблять ніксен після напруженого робочого дня", - каже він, щоправда, додає, що ніксен - це реакція на сучасний темп, а не голландський стиль життя.
Заступається за голландців, яких ніби виставили ледарями та неробами, і генеральний директор CSR Centrum, центру досліджень стресу та стійкості Керолін Хеммінг. Так, ніксен народився в Голландії, але ми тут ні до чого, тому що виключно працелюбні - така її позиція.
«Нас виховують із переконанням, що ми завжди маємо бути корисними та ще раз корисними. Ніксен - це диявол, від якого не виходить нічого доброго», - вважає Хеммінг, але, щоправда, допускає мистецтво байдикування у разі стресу та депресії.
А ось психологи, пояснюючи підвищений інтерес людей до ніксену, говорять про парадокс. Адже зазвичай люди щасливі, коли вони активні. І в сучасному світі їм завжди є чим зайнятися. І вони займаються та займаються, не зупиняючись і не роблячи перепочинків. А темп життя від цього невпинно зростає, поки це не призводить до цейтноту, фізичного та нервового виснаження, стресів. І лише досягнувши критичної точки цього виру, люди нарешті мріють розслабитися. І отримати те, чого їм не вистачає, а саме – нічого.
Ніксена потребує і тіло, і мозок. Але якщо тіло можна покласти чи посадити, то з мозком доведеться домовлятися. Найефективніші способи для цього – слухати музику, подумки розбираючи, де якийсь інструмент зараз грає. Їздити велосипедом - не маючи мети, не рахуючи відстань, витрачений час або калорії.
Грати в настільні ігри з друзями, з дітьми у парку, з собакою на прогулянці.
Робити що завгодно руками: заповнювати розмальовку-антистрес, в'язати, складати пазли або колажі, підійдуть заняття з будь-якими діями, що повторюються.
Тренуватися в освоєнні ніксену можна будь-де: на роботі, вдома, у пробці, в черзі в супермаркеті. І тому є кілька простих правил:
Спробуйте: опановувати ніксен - голландське мистецтво нічого не робити - легко, приємно та корисно.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.