Отримання ефективного засобу захисту від бореліозу відсунулося ще на рік
Незважаючи на всю нашу велику любов до чотирилапих вихованців, стає якось навіть прикро, що в них більше можливостей не стати жертвою кровососного паразита, ніж у нас. У собак проти хвороби Лайма є вакцини, засоби місцевого та перорального лікування, у людей – лише постконтактна профілактика антибіотиком, та й вона актуальна лише впродовж трьох діб після укусу. А з людськими вакцинами проти небезпечної хвороби Лайма чи бореліозу наче якесь прокляття: були, зникли, де нові – питання.
Вперше надія на порятунок з'явилася в 1998 році, коли вакцину LYMErix, розроблену фармацевтичною компанією SmithKline Beecham, схвалило Управління з контролю за продуктами та ліками США. 1999 року вона вийшла на ринок, а вже 2002 пішла з нього. Незважаючи на те, що клінічні випробування визнали препарат безпечним та ефективним для запобігання зараженню бактеріями, що викликають хворобу Лайма, люди, що отримали щеплення, стали скаржитися на побічні ефекти - симптоми артриту. Звичайно, попит відразу впав, а судові позови, навпаки, тільки зростали. Після низки перевірок, які все ж таки не виявили у вакцині нічого небезпечного для здоров'я, виробники зняли її з ринку - було зрозуміло, що вона не матиме попиту. І питання захисту від хвороби Лайма знову стало відкритим.
Минуло 20 років, перш ніж вчені ризикнули знову замахнутися на розробку нової вакцини. І взялася за це компанія Pfizer, ймовірно, натхненна успіхами на грунті коронавірусу. Спільно з французькою компанією Valneva Pfizer у 2021 році вони розпочали клінічну розробку тридозової вакцини VLA-15. І спочатку справи йшли досить активно: на початку 2022-го розробники повідомили, що ІІ фаза випробувань успішно завершена, вже у серпні розпочалася третя. А потім почалася плутанина, інформація про яку просочилася тільки в 2023 році. Порушення протоколів компанією-підрядником, скасування кількох тисяч учасників клінічних випробувань, деякі виявлені проблеми, які, як запевняв Pfizer, не пов'язані з безпекою вакцини - це призвело до збою випробувань препарату.
В результаті, вакцина, яку мали подати для схвалення регулюючим органам США та Європи у 2025 році, буде показана світові 2026-го. Ну, якщо все буде гаразд, звичайно.
Тож поки що порятунок потопаючих, тобто укушених - виключно їхня турбота. А піклуватись є про що: хвороба Лайма може мати серйозні наслідки для здоров'я, особливо якщо вона не діагностується і не лікується вчасно. Найбільш поширеними серед можливих наслідків є:
Тому щонайменше треба знати, як проявляються симптоми хвороби Лайма. Вони, звісно, можуть змінюватись і бути різними, але є кілька загальних ознак, на які потрібно звернути увагу:
Існує така форма захисту як екстрена профілактика після укусу, але вона можлива тільки тоді, коли кліщ помічений. Якщо так сталося, кліща, за умови, що він хоча б частково вцілів, треба здати на дослідження, а людині – звернутися до лікаря-інфекціоніста. Але і тут є умова: з моменту укусу має пройти не більше 72 годин, і з моменту видалення кліща - не більше 36 годин. Постконтактна профілактика полягає у прийомі антибіотика доксицикліну у дозі 200 мг, протипоказаний він дітям до 8 років та вагітним жінкам.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.