Нашийник не надійний: як для собаки обрати засоби від кліщів - досвід ветеринара

Найчастіше тварини гинуть від піроплазмозу через неуважних господарів

собака кліщі піроплазмоз
У разі зараження найголовніше - вчасно звернутися за допомогою.

Від  глобального потепління страждають і наші чотирилапі вихованці – все тому, що сезон кліщів тепер практично не закінчується, а молода квітнева трава – справжній розсадник кровососних паразитів. Ветеринарам додається роботи, господарям собак - головного болю, як захистити хвостатих від смертельної небезпеки. Головне, пережити піковий період, який триває до червня, з настанням літньої спеки кліщі стають не такими агресивними.

Зараз на ринку зоопрепаратів дуже великий вибір профілактичних засобів, і, як кажуть ветеринари, важливо діяти на випередження, не чекаючи лиха. Тим більше, що зловити кліща можна не тільки на дачі, за містом чи в лісі – зараз для собак небезпечна будь-яка міська прогулянка.

На що звернути увагу при виборі засобів, та як не прогавити тривожні симптоми, Інформатору розповів ветеринарний лікар Віктор Назарук.

Захист собаки - триетапна турбота господаря

Тільки від пильності людини залежить здоров'я та життя вихованця, і зараз це правило актуальне як ніколи.

“Тут три важливі етапи - своєчасна профілактика, ретельний огляд після прогулянок і справжнісіньке стеження за поведінкою собаки, яка гарантує, що у разі небезпеки ви вчасно звернетеся за допомогою. Зі свого досвіду можу сказати, що причиною загибелі тварин від піроплазмозу, напевно, у 70% випадків є неуважність і недбалість людей”, - вважає лікар.

Найкращий час для прогулянок пов'язаний із високими ризиками.
Найкращий час для прогулянок пов'язаний із високими ризиками.

Як правильно проводити "огляд" після прогулянки:

  • оскільки собака рухається носом за вітром, найвразливіша - передня частина. Це голова, груди, шия, передні лапи - їх треба ретельно промацати,
  • перевіряйте особливі місця на морді - над бровами, у вухах і поза вухами,
  • пальпуйте шкіру, щоб не пропустити будь-які випинання чи зміни у текстурі,
  • пам'ятайте, що кліщі можуть бути дуже маленькими і мати вигляж просто чорних точок - використовуйте під час огляду лупу,
  • якщо знайшли кліща, що вп'явся, спробуйте витягнути його пінцетом, але зробити це потрібно так, щоб не розірвати його і не залишити частину в шкірі собаки. Не впевнені у собі – вирушайте у ветклініку.

Насправді, при виявленні кліща, якщо ви не зняли його зверху, краще в будь-якому випадку показати собаку лікарю. Якщо ви дістали його зі шкіри самостійно, перші три доби після цього уважно стежте за змінами не тільки в стані, а й у поведінці тварини.

Відсутність апетиту у вихованця - привід для занепокоєння господареві.
Відсутність апетиту у вихованця - привід для занепокоєння господареві.

Мокрий ніс - не показник

Зараження піроплазмозом не відбувається моментально. Тільки через 72 години в кліщі, що знаходиться в тілі собаки, починають розмножуватися бабезії - паразити, що пожирають еритроцити в крові своєї жертви. Власне, знищення цих червоних кров'яних тілець призводить до поразки всіх органів та систем тварини і, на жаль, – до смерті.

Тяжкість симптомів залежить і від імунітету собаки, і від ступеня зараження, тобто від кількості бабезій, що потрапили в кров.

Але ветеринар радить звернути увагу до такі признаки:

  • млявість - собака менше рухається, грає, цікавиться навколишнім світом,
  • зниження апетиту,
  • ніс необов'язково робиться сухим, може бути і мокрим,
  • блідість ясен та слизових,
  • часте сечовипускання, 
  • блювання, пронос, проблеми із травленням,
  • проблеми з координацією, хиткість ходи,
  • прискорене чи утруднене дихання,
  • темний колір сечі – і це вже знак критичного стану.
Лікувати від піроплазмозу дрібних собак набагато складніше, ніж великих.
Лікувати від піроплазмозу дрібних собак набагато складніше, ніж великих.

У зоні ризику - і дрібні, і породисті

І ось тут важливо не прогаяти момент, списуючи зміни в поведінці на будь-які сторонні фактори.

“Навіть якщо собака лише невластиво для себе млявий - це привід для занепокоєння і сигнал, що потрібно вимірювати температуру, - каже ветеринар. - Піроплазмоз дає високу температуру до 39, а іноді й вище градусів. І якщо вона є, тварину треба терміново рятувати”.

У ветклініці у собаки повинні взяти кров, про піроплазмоз в аналізі свідчить сильне зменшення еритроцитів. Тварині вводять антипротозойний препарат і призначають цілий комплекс - антигістамінні ліки, вітаміни, препарати для підтримки печінки та нирок. І тут немає важливих і поганих ліків, попереджає лікар.

“Коли тварину не залишають у клініці та її лікують удома, дуже важливо не скасовувати самостійно той самий препарат для нирок, тому що головні ліки вже ввели, - каже Віктор Назарук. - А основне навантаження припадає на нирки та печінку, через які проходять шкідливі речовини. І лікування піроплазмозу - комплексний процес, інакше можна і не досягти успіху”.

А успіх залежить як від лікування, так і від породи та розміру собаки. Породисті собаки найчастіше слабші, ніж дворняги - це пов'язано і з особливостями виведення породи, і з менш міцним імунітетом, і з генетичними схильностями.

Розмір тварини впливає на тяжкість перебігу хвороби: у крихітного йорка знищення еритроцитів у крові протікає набагато швидше, ніж у вівчарки. Тому врятувати дрібних собак від піроплазмозу набагато складніше.

Найефективнішим засобом профілактики є таблетки.
Найефективнішим засобом профілактики є пігулки.

Що вибрати для профілактики?

Засоби від кліщів представлені на ринку у кількох форматах. І чим би ви не користувалися, найголовніше - уважно вивчайте інструкцію, попереджають ветеринари. Дуже важливо дотримуватися дозування, що відповідає вазі, коли йдеться про таблетки, спреї та краплі. Інакше може статися як передозування та інтоксикація, так і відсутність захисту.

Сучасні препарати, на відміну своїх попередників, є нешкідливими і не дають побічних ефектів на нирки тварини.

Таблетки 

Найефективніший спосіб захисту, який ніяк не впливає на повсякденне життя собаки – його можна купати, гладити, препарат не дає запаху, а його ефективність не залежить від довжини та густини шерсті. Таблетки можна давати і вагітним, і собакам, що годують.

Таблетки містять фіпроніл, флуметрин або амітраз, які є інсектицидами або акарицидами. Ці речовини вбивають кліщів, що зустрічаються на собаці, коли вони контактують зі шкірою.

У різних виробників різний термін дії, від цього залежить ціна. Пігулки, що діють 4 тижні, коштують 150-350 грн., залежно від ваги собаки. Ті, що захищають 12 тижнів - 800-1100 грн.

Краплі на загривок

Популярний, але не стовідсотковий спосіб захисту, що має обмеження. Собаку не можна мити до та після нанесення засобу, правильно капнути теж потрібно вміти. Крім того, можливі алергічні реакції, а деякі краплі можуть бути токсичні для котів, тому цей момент потрібно завжди перевіряти ще раз.

Краплі від кліщів мають попит, але не захищають остаточно.
Краплі від кліщів мають попит, але не захищають остаточно.

Зазвичай краплы містять інгредієнти, які запобігають прикріпленню та укусу кліщів. Це фіпроніл, перметрин або інші акарициди, які відлякують комах. Ці речовини створюють бар'єр на шкірі собаки, запобігаючи їхньому прикріпленню до шкіри.

Повторювати профілактику потрібно кожні 4 тижні, залежно від розміру собаки ціна варіюється від 100 до 800 грн.

Спреї 

Цей спосіб вибирають противники "хімії", він безпечний для дітей та інших тварин, їм можна обробляти речі, підстилки. Але найчастіше спреї використовуються для маленьких порід або як додатковий захист до основної. Спреєм потрібно обробляти всього собаку, тримається він кілька годин, зникає під дією сонця та дощу.

Багато спреїв містять перметрин або піретрин, які є природними інсектицидами, що одержують з квіток пижми та хризантем. Ці інгредієнти відлякують кліщів, запобігаючи їх прикріпленню до шкіри собаки та укусів. Деякі спреї можуть містити хімічні речовини, які безпосередньо знищують кліщів, якщо вони все ж таки спробують вкусити собаку.

Виробників спреїв дуже багато, підібрати препарат можна і за 150 і за 900 гривень.

Нашийники

Дуже просто та дуже ненадійно, кажуть ветеринари. Придатний тільки як додатковий спосіб профілактики, захищає передусім груди і морду, проте діє від 4 до 8 місяців і не викликає побічних ефектів.

Нашийники містять хімічні речовини, такі як флуметрин, дельтаметрин, фіпроніл, що знаходяться в матеріалі нашийника. Ці інгредієнти повільно вивільняються з нашийника і поширюються по шерсті та шкірі собаки. Вони можуть відлякувати кліщів, запобігаючи їхньому прикріпленню до собаки, або вбивати їх, якщо вони все ж таки спробують вкусити.

Розкид цін на нашийники вражає: його можна купити для маленького собаки за 200 гривень, а для великого - за 400. Але є й виробники, які оцінюють свої нашийники у 1,5-2 тисячі гривень.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube