Люди часто думають, що ми унікальні, що наші здібності та поведінка набагато складніші, ніж у наших далеких побратимів-тварин
Примати бувають дуже емоційними, при цьому вони не вміють приховувати почуттів. А також вони часто проявляють людські риси. Ось деякі з найбільш схожих на наші звички, продемонстрованих мавпами.
Шимпанзе (Pan troglodytes) є нашими найближчими родичами, які живуть нині. Дослідження 2018 року показало, що шимпанзе не тільки поділяють ті самі п'ять основних рис особистості, що й люди: сумлінність, відкритість, доброзичливість, екстраверсія і невротизм, а й що ці риси можуть бути пов'язані з тривалістю життя, пише Live Science. Вчені виявили, що більш поступливі самці шимпанзе формують міцніші соціальні зв'язки і, як правило, живуть довше.
А окреме дослідження 2020 року виявило докази соціального відбору у старіючих самців шимпанзе: особини віддають перевагу більш значущим соціальним взаємодіям зі старшими друзями в меншій групі. Це схоже на старіння дорослих людей, які схильні обирати друзів на все життя і спілкуватися в менших групах, ніж у молодості, зазначається в дослідженні. Друге дослідження показало, що шимпанзе, як і маленькі діти, копіюють поведінку людини, наприклад, махають руками, плескають у долоні та цілуються.
Горила - ще один великий примат, який має людські риси. Вони використовують міміку та жести для спілкування та відчувають радість, співчуття та смуток. Дослідження поведінки горил, проведене у 2016 році, виявило відмінності в особистості серед різних популяцій горил. А культурні особливості - в основному людська поведінка - відрізнялися у п'яти груп горил, включаючи гірських горил (Gorilla beringei beringei) і західних рівнинних горил (Gorilla gorilla gorilla), в різних середовищах проживання в Африці.
Вивчаючи японських макак (Macaca fuscata) у 2024 році, вчені виявили, що нервові клітини премоторної кори головного мозку, яка готує та виконує рухи кінцівок, сильно реагували на завдання складання та віднімання. А ще в 2008 році групу японських макак, що містяться в неволі, навчили користуватися інструментами, і вчені виявили когнітивну подібність з людьми.
Поряд із шимпанзе, бонобо (Pan paniscus) є найближчими родичами людини, що нині живуть. Вони відомі тим, що мирно живуть у згуртованих соціальних групах, бонобо займаються сексом з представниками обох статей, торкаючись геніталій, щоб вітати один одного та знизити рівень насильства. Згідно з дослідженням 2022 року, бонобо, як і люди, можуть формувати гармонійні відносини за межами своєї безпосередньої групи, допомагаючи нужденним.
Мавпи-тамарини - маленькі помаранчеві примати, що мешкають у Південній та Центральній Америці. У дослідженні 2013 року вчені виявили свідчення того, що тамарини з ватяними верхівками (Saguinus oedipus) "шепочуть" один одному в присутності людини, яка їм не подобається.
Як і люди, орангутанги - соціальні примати з протилежними великими пальцями, які вони використовують, щоб хапати предмети та пересуватися деревами. А дослідження 2018 виявило докази того, що орангутанги можуть "говорити" про минуле. Дослідники спостерігали, як самки орангутанів попереджають своїх дитинчат про минулі небезпеки за допомогою мови, відомої як "зміщена референція", що дає уявлення про те, як розвивалися голосові системи у людей.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.