Такою книгою можна і вбити: вийшов найдокладніший атлас Місяця

Публікація першого повного геологічного атласу Місяця у високій роздільній здатності є важливою віхою у дослідженні та освоєнні космосу

Атлас та карта
В атласі зображені численні геологічні особливості Місяця, такі як ударні кратери різних розмірів та вікових груп

Китайська академія наук опублікувала найдокладніший атлас Місяця з будь-коли опублікованих. А назвали вони його "першим геологічним атласом усього Місяця у високій якості". Крім зображення кратерів, які можна побачити в телескопи або орбітальні апарати, атлас також пропонує геологічні, літологічні та тектонічні карти всієї місячної поверхні.

NASA склало докладні карти ближньої сторони Місяця перед місіями "Аполлон" і представило їх публіці, щоб прикрасити стіни багатьох класів, а версії з вищою роздільною здатністю доступні ентузіастам-астрономам-аматорам, пише IFLScience. Проте так само, як дослідження Місяця зупинилися на десятиліття, те саме можна сказати і про доступні карти. Зараз, однак, обидві країни змінюються, оскільки прагнуть перевершити одна одну.

Роки експлуатації місячних орбітальних апаратів, оснащених датчиками, набагато досконалішими, ніж ті, які були доступні в часи до Аполлона, дозволили отримати величезну кількість нової інформації про Місяць.

"У міру накопичення даних та результатів досліджень ці місячні геологічні карти можуть більше не відповідати майбутнім потребам наукових досліджень та освоєння Місяця", - заявив головний редактор атласу Лю Цзяньчжун з Інституту геохімії Китайської академії наук.

Цей унікальний набір геологічних карт масштабу 1:2,5 мільйона (кожен сантиметр на карті еквівалентний 25 кілометрам) містить детальну інформацію про місячну поверхню, включаючи дані про 12 341 кратер, 81 ударний басейн, 17 типів літології та 14 типів структур. Автори атласу також включили важливі маркери нової ери, яку деякі називають антропоценом Місяця з місцями висадки на Місяць, як людей, так і машин.

Хоча на Місяці немає активних тектонічних плит, що рухаються одна проти одної, як на Землі, на ній зберігаються те, що Лю та його колеги називають "тектонічними одиницями", від початку її формування. Тектонічна карта показує їхнє розташування, а також пояснює систему класифікації місячних структур.

Можливо, воно виглядає менш цікавим, ніж інші, але той факт, що на Місяці все ще є тектонічні підрозділи, має велике значення, навіть якщо не бачити їх меж
Можливо, воно виглядає менш цікавим, ніж інші, але той факт, що на Місяці все ще є тектонічні підрозділи, має велике значення, навіть якщо не бачити їх меж

На літографічній карті різні типи гірських порід відзначені кольором, а геологічна карта є найбільш знайомою, на ній вказані кратери, їх склад та час їх утворення.

Літографічна карта показує Місяць по-новому: різні типи каменів позначені кольором
Літографічна карта показує Місяць по-новому: різні типи каменів позначені кольором

У процесі створення цих карт команда розробила нову тимчасову шкалу Місяця, розбивши місячну геологічну історію на три еони та шість періодів, що, на їхню думку, є більш об'єктивним, ніж попередні тимчасові шкали. Нова тимчасова шкала наголошує на важливості переходу від молодості Місяця, коли зміни відбувалися зсередини (ендогенно), до набагато тривалішого періоду домінування зовнішніх впливів, таких як удари астероїдів (екзогенно). Творці атласу кажуть, що ця відмінність також допомогла їм класифікувати місячні структури та типи гірських порід для створення різних карт.

Весь атлас постачається в комплекті, але ціна передбачає, що він більше призначений для установ, аніж для приватних осіб
Весь атлас постачається в комплекті, але ціна передбачає, що він більше призначений для установ, аніж для приватних осіб

Потенціал атласу для освіти очевидний, особливо в тому випадку, якщо майбутні висадки людей викликають глобальний інтерес. Тим не менш, творці також розглядають його як інструмент для "місячних наукових досліджень, вибору місця посадки, дослідження місячних ресурсів та планування траєкторії майбутніх проектів дослідження Місяця в Китаї".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube