Дитина не встигла народитися, а вже подала до суду: і вона не одна

Рішення у справі очікується вже цього року.

Клімат, потепління, суд, позов, Південна Корея, екологія
Шість десятків дітей позиваються до уряду через відсутність його реакції на глобальне потепління.

У Південній Кореї уряд отримав позови щодо змін клімату від імені дітей. Понад 200 осіб, у тому числі понад 60 дітей та немовлят, вступили в історичний судовий процес проти уряду Південної Кореї через його реакцію, а точніше відсутність будь-якої реакції на зміну клімату. Одна зі справ дійсно стосується хлопчика, який ще не народився. Його батьки у 2022 році подали позов від його імені, разом з 61 іншими позивачами віком до п'яти років.

Минулого місяця чотири справи, розглянуті в період між 2020 і 2023 роками, об'єднали й передали на розгляд Конституційного суду країни. Як повідомляє Nature, цього тижня південнокорейський суд розпочав друге і останнє слухання у цій справі. Рішення у справі очікується вже цього року, повідомляє IFLScience.

Промисловість та економіка Південної Кореї

Південна Корея значною мірою залежить від викопних видів палива. Так, у 2023 році близько 60% її електроенергії вироблялося за рахунок вугілля, газу та нафти. Для вирішення цієї проблеми були зроблені певні кроки. У 2021 році Південна Корея оновила свої зобов'язання щодо скорочення викидів парникових газів на 40% до 2030 року порівняно з 2018 роком.

Та багато хто стверджує, що уряд недостатньо серйозно ставиться до цього питання. Рейтинг Південної Кореї у боротьбі зі зміною клімату класифікується як "вкрай недостатній" за версією Climate Action Tracker. Це означає, що її поточна кліматична політика та зобов'язання не відповідають встановленому Паризькою угодою температурному ліміту в 1,5°C.

Південна Корея в авангарді екоактивізму

Позивачі стверджують, що уряд їхньої країни зробив недостатньо для скорочення викидів парникових газів і стримування наслідків зміни клімату. Таким чином, держава порушила їхні фундаментальні права:

  • право на життя,
  • право на щастя,
  • право на загальну свободу,
  • право на власність,
  • право на здорове навколишнє середовище.

Хоча подібні судові справи були розпочаті в Америці та Європі - з певним успіхом - цей випадок є першим кліматичним судовим процесом такого роду у Східній Азії.

"Стратегічні судові процеси є потужним інструментом (...) для забезпечення виконання державами обов'язку захищати права людей від негативних наслідків кліматичної кризи. А також не допускати відступ від міжнародних зобов'язань, які вони взяли на себе у 2015 році, щоб не допустити підвищення середньої глобальної температури вище 1,5°C у цьому столітті", - зазначив координатор кампанії Amnesty International з питань кліматичної справедливості в Кореї.

Кліматична криза вже настала, але її наслідки будуть ще більш відчутними для майбутніх поколінь. Такі справи, як ця, є життєво важливими для захисту прав громадян, переконані екологи. 

Більше половини кліматичних справ по всьому світу завершилися "позитивно", хоча існують певні суперечки щодо того, чи справді кліматичні судові процеси мають значний вплив на зміну клімату. Та незалежно від того, виграють вони в суді чи ні, такі гучні справи підвищують обізнаність громадськості та поступово створюють тиск на уряди і корпорації, змушуючи їх діяти.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube