Орнітолог: У ворон фотографічна пам'ять - якщо один раз напала, ви назавжди потрапляєте в її чорний список

До кінця травня ворони ганятимуть усіх, хто проходить повз гнізда

ворони пташенята агресія напад на людину
В агресивній поведінці сірих хижаків винен не поганий характер, а розвинений материнський інстинкт

Мало хто з  хижих птахів може похвалитися таким тісним сусідством із людиною, як сіра ворона, яка стала невід'ємною частиною міського ландшафту. А між сусідами, як відомо, не виключені сварки, хоча у випадку з воронами вони мають виключно сезонний характер. Травень - час поширених історій про напади ворон на людей, на щастя, без серйозних наслідків для обох сторін. Про причини агресивної поведінки птахів наприкінці весни Інформатору розповів кандидат біологічних наук, старший науковий співробітник Дніпровсько-Орельського природного заповідника, орнітолог Олександр Пономаренко.

Завдання матері - налякати всіх, хто видається небезпечним

На відміну від інших птахів представники сімейства воронових гніздяться досить рано, відповідно, весь тягар материнства обрушуються на їхні голови раніше, ніж у всіх інших. Це пов'язано з тим, що вони відмінно пристосовані до проживання в міських умовах, проблем з їжею не мають, тому прив'язуватися до весни та погоди для гніздування їм не потрібно.

“Тому кінець травня - час злітків, і, мабуть, ще тиждень-два матусі будуть ганяти всіх, хто проходить повз гнізда, хоча людина цього пташеня може і не бачити. І, до речі, пташеняті крики матері можуть не сподобатися, для нього зайвий шум - це стрес, і він може покинути гніздо”, - пояснює Олександр Пономаренко.

Вся агресія від нервів та страху за пташенят.
Вся агресія від нервів та страху за пташенят.

Воронячим пташенятам зараз трохи більше місяця, вони вже напівоперені, але літати поки не вміють, хоча землею чудово пересуваються.

Тому у матерів-ворон “додалося нервів”: щоб не випав, не розбився, не вкрали – звідси й агресивний захист.

За словами орнітолога, ворона може атакувати будь-який об'єкт, що рухається, який з її точки зору знаходиться занадто близько до пташеня. І не важливо, хто перед нею – собака, кішка чи людина. До речі, на захист виходять як матері, так і батьки - у ворон міцні сім'ї. І міцні клюви, але до шкідництва доходить рідко.

“Людей ворони все ж таки намагаються не чіпати, бо розуміють, що ті можуть схопити їх руками. Але цілеспрямовано можуть бити по очах, і хоч вибити не зможуть, але зашкодять. Можуть залишити подряпини, садна, синці, але це все поодинокі удари, оскільки це все-таки захист, а не полювання. Завдання ворони в тому, щоб людина обходила це місце стороною, тому найчастіше вони пікірують, вдають, що вдарять, крутяться над головою - одним словом, відлякують”.

При цьому не виключено повторних нападів, оскільки ворони через свою фотографічну пам'ять чудово запам'ятовують людей. Тож, якщо на вас вже був скоєний воронячий замах, обходьте це місце стороною, адже ворона тепер знає, як ви маєте вигляд. Ну, або прикривайтеся про всяк випадок парасолькою.

Пташенята ворони можуть за інструкцією матері піти в безпечне місце.
Пташенята ворони можуть за інструкцією матері піти в безпечне місце.

Не потрібно рятувати злітків

Коли злітки ворон йдуть з гнізда, ще не вміючи літати, матері їх постійно годують, стежать і чекають, коли ті почнуть самостійно пересуватися. Якщо пташеня причаїлося в траві, ворона, звичайно, не може підняти його на гілку через пристойний розмір. Але вона буде поруч, поки пташеня не піде в безпечніше місце, причому веде вона його сама - сідає на гілку, каркає особливим чином і веде за собою.

За словами вченого, турбота про потомство у воронових дуже розвинена, тому з батьками молоді воронята можуть прожити цілий рік, доки ті не зберуться заводити нове потомство.

Що ж до злітків інших птахів, хоча їхнф батьки не кинуться атакувати, як ворони, орнітологи просять не чіпати таких пташенят.

Допомога допоможе закінчитися загибеллю злітків.
Допомога допоможе закінчитися загибеллю злітків.

“Не потрібно їх рятувати, переносити в інше місце чи нести додому, ці пташенята вже добре рухаються самостійно. Максимум, що можна зробити - підсадити на дерево, щоб воно не стало здобиччю собак. У всіх злітків є специфічний крик пташеняти, який чудово чують батьки, він для них фізіологічний подразник, який означає, що пташеня потрібно нагодувати. І вони знайдуть його та зроблять це”.

Правильно вигодувати пташеня вдома практично нереально, але ж його ще потрібно і поставити на крило, навчити ховатися від ворогів, знаходити їжу - всьому цьому вчать батьки.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал щоб не пропустити важливі новини Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube