Поводяться підозріло по-людськи: вісім тварин до яких варто придивитися

Люди часто думають, що ми унікальні, що наші здібності та поведінка набагато складніші, ніж у наших далеких побратимів-тварин

Кінь, собака і гепард
Ці тварини демонструють дивовижно схожу на людську поведінку

Тварини бувають дуже емоційними, при цьому вони не вміють приховувати почуттів. І багато представників тваринного світу демонструють дивовижно схожу на людську поведінку. Ось деякі з найбільш схожих на наші звички, продемонстрованих іншими представниками тваринного царства.

Азіатські слони

Азіатські слони (Elephas maximus) володіють багатьма людськими рисами, включно з розпізнаванням облич. Так, у 2006 році дослідники виявили, що слони, як і люди, впізнають себе в дзеркалі, а вже в 2015 році окрема дослідницька група виявила, що слони мають неймовірну довготривалу пам'ять, пише Live Science.

Більше того, дослідження 2009 року виявило еволюційні докази того, що гени, які впливають на функції мозку, використання енергії та обмін речовин, розвивалися однаково у ссавців із великим мозком, таких як слони і люди. А окреме дослідження 2023 року засвідчило, що, як і люди, слони пройшли еволюційний процес одомашнення, під час якого їхні культурні та соціальні структури допомогли підвищити товариськість і знизити агресію у тварин із плином часу.

Вони володіють величезним мозком, високим інтелектом, сильними соціальними зв'язками та чуйною поведінкою
Вони володіють величезним мозком, високим інтелектом, сильними соціальними зв'язками та чуйною поведінкою

Щури

Дослідження 2011 року показало, що щури демонструють просоціальну поведінку. Під час цього дослідження вчені зафіксували свідчення того, що щури допомагали один одному, дозволяючи одному щуру вільно пересуватися, в той час як інший був замкнений у контейнері. Виявилося, що вільний щур розділяв емоційні страждання спійманого щура, незважаючи на те, що жодної нагороди не пропонувалося щоразу, коли він добровільно звільняв полоненого щура. Проте дослідження 2014 року показало, що саме бажання соціального контакту, а не співчуття, спонукало щура врятувати товариша, якого утримували в неволі.

А ось у набагато більш ранньому експерименті, проведеному у 1958 році, дослідники дозволяли щурам їсти тільки в тому випадку, якщо вони натискали на важіль, який шокував інших щурів. Та щури відмовилися це робити, що, на думку дослідників, свідчило про співчуття та співпереживання.

Щури демонструють просоціальну поведінку
Щури демонструють просоціальну поведінку

Собаки

У дослідженні 2018 року, опублікованому в журналі Learning and Behavior, дослідники виявили, що собаки (Canis lupus familis) помічають, коли люди перебувають у біді, і намагаються їх утішити - поведінка, яку дослідники інтерпретували як свідчення співчуття.

Під час експерименту власники собак плакали або гуділи за зачиненими дверима. І собаки, які придушували власну стресову реакцію, щоб заспокоїти людей, відчинили двері швидше за всіх.

Собаки (Canis lupus familis) помічають, коли люди перебувають у біді
Собаки можуть помічати, коли люди перебувають у біді

Коні

Коні (Equus caballus) можуть інтерпретувати вирази обличчя і розрізняти людські емоції. Як і собаки, коні відомі своїми близькими стосунками зі своїми власниками. Так, у дослідженні 2018 року вчені виявили, що коні перехресно розпізнають голоси, вирази обличчя та емоційні стани своїх основних опікунів і незнайомців.

Ллюди та тварини-компаньйони надсилають та отримують емоційні сигнали для поглиблення наших стосунків, що може допомогти встановити кращі стосунки, які підкреслюють благополуччя тварин
Люди та тварини-компаньйони надсилають та отримують емоційні сигнали для поглиблення наших стосунків, що може допомогти встановити кращі стосунки, які підкреслюють благополуччя тварин

Сурікати

Сурікати жіночої статі (Suricata suricatta) вб'ють будь-яку суперницю жіночої статі. Проте, сурикати проявляють більш турботливу сторону: дорослі по черзі наглядають за маленькими сурикатами і витрачають час на навчання їх основним життєвим навичкам. Така людська поведінка під час виховання дітей має сильну еволюційну мотивацію, оскільки дає змогу домінуючій самці суриката присвятити свій час розмноженню.

Не обманюйте себе їхнім милим і пухнастим зовнішнім виглядом
Не обманюйте себе їхнім милим і пухнастим зовнішнім виглядом

Домашні кішки

Хоча кішки не обожнюють нас так сильно, як собаки, дослідження 2021 року показало, що вони здатні встановлювати зв'язки з людьми залежно від емоційної поведінки власника. Також дослідження 2020 року виявило докази того, що кішки (Felis catus) виділяють "зв'язувальний" гормон окситоцин під час погладжування, хоча й набагато меншою мірою, ніж собаки. Проте, згідно з дослідженням 2016 року, коли справа дійшла до прояву складних людських емоцій, у кішок частіше спостерігалися ревнощі, ніж співчуття або співпереживання.

Кышки здатні встановлювати зв'язки з людьми залежно від емоційної поведінки власника
Кышки здатні встановлювати зв'язки з людьми залежно від емоційної поведінки власника

Змії

Дослідження 2023 року, опубліковане в журналі Frontiers in Ethology, показало, що змії, як і люди, можуть втішати одна одну в періоди стресу. Коли дорослі гримучі змії південної частини Тихого океану (Crotalus helleri), які брали участь у дослідженні, переживали стресову ситуацію з іншою змією того самого виду, у них спостерігалася нижча частота серцевих скорочень, ніж у змії, яка не стикалася зі стресом. 

Змії зазвичай ведуть самотній спосіб життя
Змії зазвичай ведуть самотній спосіб життя

Гепарди

Великі кішки, зокрема гепарди (Acinonyx jubatus), леви і тигри, можуть розпізнавати людські голоси і відрізняти їх від голосів незнайомців. Дослідження 2024 року показало, що ці кішки швидше й інтенсивніше реагували на людські голоси, які вони впізнавали. 

А ось окреме дослідження гепардів, яких утримують у неволі і диких гепардів у природі, проведене у 2018 році, показало, що вони не тільки розпізнають людські голоси, а й розрізняють тих, хто за ними доглядає, і незнайомців і у відповідь змінюють свою діяльність. Дикі гепарди також розпізнавали людські голоси, можливо, тому, що жили в безпосередній близькості від людей. 

Автори дослідження заявили, що результати вказують на те, що менш соціальні види кішок все ще можуть мати соціально-когнітивні здібності
Автори дослідження заявили, що результати вказують на те, що менш соціальні види кішок все ще можуть мати соціально-когнітивні здібності

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube