Росія домовилася з Китаєм про космічні перегони на десять років уперед

Читать на русском

Країни оголосили про плани побудови спільного ядерного реактора на Місяці до 2035 року.

Читать на русском
Космос, Місяць, МКС, росія, Китай, вчені, ядерний реактор
Китай та росія планують побудувати спільну базу та ядерний реактор на Місяці.

Країни оголосили про плани побудови спільного ядерного реактора на Місяці до 2035 року.

Росія і Китай оголосили про плани побудови спільного ядерного реактора на Місяці до 2035 року. Планується, що такий реактор можна буде транспортувати і збирати без допомоги людини. Очікується, що він забезпечуватиме енергією місячну базу, яку рф та Китай також домовилися побудувати разом. Крім того, цей ядерний реактор теоретично нібито зможе живити МКС.

В майбутньому обидві країни планують разом експлуатувати зазначений об'єкт. Про це повідомило російське космічне агентство "Роскосмос", пише LIVEScience. Наразі незрозуміло, якого розміру чи форми буде спільний російсько-китайський реактор.

Політичні розбіжності дісталися космосу 

Ще в 2021 році "Роскосмос" і Китайське національне космічне управління (CNSA) повідомили, що мають намір побудувати спільну базу на Місяці - Міжнародну станцію дослідження Місяця (ILRS). Тоді в заяві йшлося, що вона "буде відкрита для всіх зацікавлених країн і міжнародних партнерів".

Однак астронавтам NASA навряд чи дозволять відвідати цю базу через історично холодні відносини з CNSA і нещодавній розкол з "Роскосмосом". Той залишить Міжнародну космічну станцію до 2025 року у відповідь на санкції з боку США - через вторгнення рф в Україну в лютому 2022 року.

Серйозніше нікуди

"Сьогодні ми серйозно розглядаємо проект - десь на рубежі 2033-2035 років - доставки і встановлення енергоблоку на поверхні Місяця спільно з нашими китайськими колегами", - заявили росіяни. 

В "Роскосмосі" додали, що складна будівельна робота, швидше за все, буде виконуватися автономно "без присутності людей" і що необхідні технологічні рішення для її виконання "майже готові".

Роскосмос також планує використовувати масивні ядерні ракети для доставки вантажів на Місяць, щоб побудувати цю базу. Втім, агентство ще не придумало, як безпечно побудувати ці космічні апарати, повідомляє Reuters.

В NASA - не в тім'я биті

Британські вчені нещодавно оприлюднили проекти компактного місячного ядерного реактора, який розглядається NASA для майбутніх місій. Ядерний реактор або подібне джерело надійної енергії, ймовірно, буде необхідним для підтримки майбутніх місячних баз, оскільки сонячні батареї навряд чи зможуть генерувати і зберігати достатньо енергії.

У вересні минулого року британські вчені оприлюднили плани щодо компактного ядерного реактора, який може працювати на крихітних паливних елементах розміром з насіння, і який має бути випробуваний NASA для майбутніх місій.

Провал рф на Місяці

Минулого року перша за 47 років місія росії на Місяць закінчилася катастрофою, коли посадковий модуль "Луна-25" врізався в місячну поверхню, залишивши після себе кратер завширшки 10 метрів. Крім того, у росіян вкотре стався витік в їхньому сегменті МКС, після чого країні-агресорці навіть довелося визнати кризу у власні космічній сфері (згідно заяви голови "Роскосмосу"). 

А що Китай та США?

Місяцехід CNSA "Чан'е-5" мав дещо успішнішу місію і встановив китайський прапор на поверхні Місяця у 2020 році. Остання місія також успішно повернула місячні зразки на Землю - подвиг, який CNSA спробує повторити пізніше цього року. Минулого тижня CNSA також оголосило, що протягом наступних двох років почне запускати гігантські багаторазові ракети в рамках плану агентства висадити людину на Місяць до 2030 року.

Однак NASA все ще планує повернути людей на поверхню Місяця до цього часу, незважаючи на те, що перша пілотована місія "Артеміда" відкладається до 2026 року. Крім того, NASA також має плани зводити на Місяці ядерний реактор та атомну електростанцію, а наступним буде Марс.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.