NASA відкрила записи, надіслані інопланетянам: де послухати золоті диски

Читать на русском

Космічне агентство запустило кампанію на Кікстартері зі збирання коштів на випуск обмеженої кількості копій знаменитої платівки, відправленої з місіями Вояджерів

Читать на русском
Космос, вояджер, Земля, науковці, вчені, проект, NASA, записи, платівки
Проект "Вояджер" з передачі міжзоряних повідомлень" здійснив власну місію у 1997 році..

Космічне агентство запустило кампанію на Кікстартері зі збирання коштів на випуск обмеженої кількості копій знаменитої платівки, відправленої з місіями Вояджерів

Американські вчені у вже далекому 1977 році записали послання до зірок - у вигляді звукових хвиль, в них йдеться про почуття любові. Їх нанесли на "золоті диски" і відправили в космос з місіями "Вояджера". Тепер повне звучання золотих платівок можна знайти в Інтернеті, а для тих, хто віддає перевагу оригіналу, їх перевидали в NASA.

Золоті платівки з "Вояджера" стали відомими як спроба людства розповісти про себе інопланетянам, котрі можуть знайти ці диски, пише IFLScience. Серед звуків на записах - мозкові хвилі американської сценаристки і продюсерки, журналістки та письменниці-фантастки Енн Друян, яка думає про кохання до астрофізика Карла Сагана, іншого творця записів.

Для багатьох стало приємним сюрпризом, коли NASA запустило кампанію на Кікстартері зі збирання коштів на випуск обмеженої кількості копій знаменитої платівки. Але інтерес до проекту виявився настільки великим, а грошей зібрали так багато - майже 1,4 млн доларів, що вирішили пустити платівки й CD у вільний продаж.

Прилади "Вояджерів" (мова про "Вояджер-1" та Вояджер-2") скоро вийдуть з ладу, але конструкція корабля і записи на борту, як очікується, переживуть мільярд років, плюс-мінус. Що б не сталося з людством і Землею за цей час, платівка, включно з думками Енн про Карла, житиме далі. Послухати її можна за посиланням.  

Шум Землі - для інопланетян 

Космос настільки великий, що шанси на те, що місії "Вояджера" коли-небудь будуть знайдені інопланетянами, мізерно малі, незалежно від того, скільки вони триватимуть. Вже зараз запаси енергії космічних кораблів вичерпуються. Крім того, питання про те, чи зможуть інопланетяни з'ясувати, як керувати фонографом, також є відкритим.

Всі, хто брав участь у проекті, були свідомі цих труднощів. Та попри це послання було записане. Його ж автори наполягали, що воно мусить об'єднати людство, аби нагадати його представникам, що всі ми є членами спільного виду, а не тільки - іноді ворогуючих націй.

Проект офіційно назвали "Шум Землі", спрощено він отримав назву - "Золоті записи". Його ініціатором став вищезгаданий вчений Карл Саган. 

"Космічний корабель буде знайдено і платівка буде відтворена лише в тому випадку, якщо в міжзоряному просторі існують розвинені космічні цивілізації. Але запуск цієї "пляшки" в космічний океан говорить про те, що життя на нашій планеті є дуже обнадійливим", - повідомив він.

Ось такий вигляд мають золоті диски, що все далі відлітають у відкритий космос.
Ось такий вигляд мають золоті диски, що все далі відлітають у відкритий космос.

Де зараз "золоті диски"

Станом на грудень 2023 року "Вояджер-1" відійшов на відстань 24,26 мільярда кілометрів, а "Вояджер-2" - на відстань 20,24 мільярда кілометрів від Сонця. Їхнє актуальне розташування можна відстежувати в реальному часі на сайті NASA.

Хто такі Друян та Саган

Енн Друян стала креативним директором проекту. Перед нею стояло завдання знайти зображення та музику, які мали б хоч якийсь сенс для розуму, що вочевидь дуже відрізняється від людського. Жінка тісно співпрацювала з вченими, зокрема Саганом, і виявила, що закохалася в нього. Тож було прийнято рішення передати звукові хвилі закоханої разом зі звуками машин, вітру і дощу, голосів тварин, музики та привітань на 55 мовах світу, включаючи українську. Запис містить годинні звуки мозкових хвиль Друян, стиснуті до хвилини. 

Тоді вона розповіла, що її думки за цей час блукали в широкому діапазоні. Вона думала не тільки про коханого, але й про те, що було би варто розповісти інопланетянам про людей. Запис стався за кілька днів після того, як вони з Саганом освідчилися одне одному в коханні. Науковці назвали це послання також "любовним листом до Землі". 

Свого часу Саган і Друян одружилися і були разом до його смерті у 1996 році. Їхньою спільною роботою став документальний серіал "Космос", який досі вважається віхою в науковій комунікації. Друян також долучився до написання книги Сагана "Блідо-блакитна точка". Остання включає знамениті роздуми науковця над фотографією Землі, зробленою "Вояджером-1", про нашу спільну людську сутність.

Нині Енн Друян 74 роки, вона мешкає у США та має двох синів. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.