Для життя і роботи на Місяці найважливіша енергія. Пізніше його перенесуть і на Марс
Для життя і роботи на Місяці найважливіша енергія. Для майбутньої програми NASA "Артеміда" забезпечення енергією місячних баз є головним пріоритетом. Тож, план NASA з розміщення ядерного реактора на Місяці все ближче до реальності. Агентство створило проект Fission Surface Power Project, ідея якого полягає в розробці невеликого ядерного реактора для виробництва електроенергії на поверхні земного супуптника, пише Sciencealert. Він щойно завершив свою початкову фазу, що розпочалася у 2022 році.
Остання складалася з трьох контрактів на суму 5 мільйонів доларів кожен - на розробку проєктів реакторів поділу. Агентство обрало компанії:
Кожна з них отримала 12-місячний контракт на першу фазу для подальшої розробки попередніх проектів.
"Існувало велике розмаїття підходів; всі вони були дуже унікальними. Ми навмисно не ставили перед розробниками забагато вимог, бо хотіли, щоб вони мислили нестандартно", - пояснила керівниця проекту.
Перед кожним партнером стояло завдання запропонувати проект реактора і систем для перетворення енергії, відведення тепла, а також управління і розподілу електроенергії. Партнери мусили надати кошторис витрат на свої системи і плани розвитку. Кінцевою метою було створення системи, яка могла б підтримувати місячні бази протягом десятиліття без втручання людини. Проекти також слугували б основою для планування і створення подібних систем на Марсі.
Ядерна енергетика є найбільш вірогідним способом забезпечення довгострокових потреб в енергії. Енергетичні системи визначають різницю між успіхом і невдачею в будь-якій місії. Для Місяця і Марса - це різниця між життям і смертю.
"Місячна ніч є складною з технічної точки зору, тому наявність джерела енергії,що працює незалежно від Сонця, є сприятливим для довгострокових досліджень і наукових зусиль на Місяці", - пояснили в NASA.
Життя і робота на Місяці пов'язані з багатьма викликами. Безпечна, чиста енергія допомагає подолати багато небезпек, з якими зіткнуться дослідники Місяця. Сонячна енергія є надійним джерелом живлення для підтримки роботи. Але щонайменше половину часу протягом місячної ночі сонячні електромережі перебуватимуть у темряві. Це не означає, що сонячна енергія не буде використовуватися. Але важливо мати ще одне джерело енергії. Ось де реактори поділу стануть в нагоді.
NASA та інші агентства можуть розмістити ядерні реактори в місцях, які проводять свій час в частковій або повній тіні. У багатьох випадках в тих же регіонах існують природні резервуари льоду. Перевага ядерних реакторів полягає в тому, що вони можуть працювати повний робочий день, незалежно від сонячного світла. Це великий плюс для енергетичних потреб протягом 14-денної місячної ночі.
На Місяці будуть використовуватися виключно генератори ядерного розщеплення. В NASA планують об'єднати енергію Сонця та ядерного реактора задля забезпечення електроенергією житлових приміщень і наукових лабораторій. Так, очікується, що ядерний реактор дозволить дослідникам Місяця зосередитися на своїх наукових завданнях.
Специфікація проекту реактора передбачає, що він буде важити менше шести метричних тонн і вироблятиме 40 кіловат енергії. Цього достатньо, щоб продемонструвати можливості системи і забезпечити енергією житло, електромережі та наукові експерименти. Якщо розмістити такий самий реактор на Землі, його потужності вистачило б для забезпечення електроенергією 33 будинки.
NASA розпочинає роботу над другою фазою тендеру у 2025 році. Після цього агентство очікує поставку системи для використання на Місяці на початку 2030-х років. В майбутньому, випробувавши реактор на Місяці, агентство перепроектує реактор ядерного поділу для використання на Марсі.
Чи наражають на небезпеку цивільне населення України виготовленням дронів
Ярослав Олійник наголошує, що Україна ретельно врахувала ризики, розробляючи план щодо мільйона дронів. У відео ви дізнаєтеся, де планується виготовлення, які заходи передбачається вжити, та чому це неможливо реалізувати в торговельних центрах.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.