Потріпав NASA нерви: репортаж про приземлення Одіссея на Місяць

Читать на русском

Диспетчерам довелося мати справу з технічною проблемою, яка ледь не зупинила місію, ще до початку спуску.

Читать на русском
Космос, NASA, Місяць, місія, супутник
У середу "Одіссей" успішно вийшов на орбіту навколо Місяця, а в четвер приземлився на поверхню земного супутника.

Диспетчерам довелося мати справу з технічною проблемою, яка ледь не зупинила місію, ще до початку спуску.

Американська компанія Intuitive Machines увійшла в історію, ставши першою комерційною компанією, яка на замовлення NASA відправила космічний апарат з корисними вантажами агентства на Місяць. "Одіссей" висадився біля південного полюса Місяця. Контролерам знадобилося кілька хвилин, щоб встановити, що апарат приземлився, але врешті-решт був отриманий сигнал. Співробітники компанії гучно зраділи й заплескали в долоні, бо попередньо всі дуже нервували. Адже це був важливий момент не лише для комерційного використання космосу, але й для космічної програми США в цілому, повідомляє BBC.

"Що ми можемо підтвердити, без сумніву, так це те, що наше обладнання знаходиться на поверхні Місяця і ми ведемо передачу", - оголосило керівництво польоту .

Історична місія 

Intuitive Machines перервала півстолітню відсутність США на Місяці, з часів місії "Аполлон" 1972 року. Американське космічне агентство NASA придбало на "Одіссеї" місце для шести наукових приладів, тож керівництво агентства привітало компанію з вдалою місією, назвавши її "тріумфом".

"США повернулися на Місяць. Сьогодні, вперше в історії людства, американська комерційна компанія запустила і очолила політ на Місяць. І сьогодні - день, який демонструє силу і перспективність комерційного партнерства NASA", - повідомили там.

Приземлення і його труднощі

Диспетчерам довелося мати справу з технічною проблемою, яка ледь не зупинила місію, ще до початку спуску. Далекомірні лазери "Одіссея", які мали обчислювати висоту та швидкість корабля, не спрацювали належним чином. На щастя, на борту було кілька експериментальних лазерів від NASA, й інженери змогли під'єднати їх до навігаційних комп'ютерів.

"Одіссей" приземлився о 23:23 за Гринвічем. Спочатку від робота не було жодного сигналу. Час ішой, так минуло декілька хвилин, але врешті-решт зв'язок з'явився, хоча і слабкий. Це викликало певні занепокоєння щодо статусу спускового апарату. Та вже за кілька годин Intuitive Machines повідомила, що "Одіссей" стоїть вертикально і надсилає дані, в тому числі фотографії. 

Співробітники компанії, які працювали над апаратом, неймовірно зраділи, і їх можна зрозуміти.
Співробітники компанії, які працювали над апаратом, неймовірно зраділи, і їх можна зрозуміти!

Куди сів і що робитиме на Місяці космічний апарат 

Заплановане місце посадки - кратерна місцевість поруч з гірським комплексом висотою 5 км, відомим під назвою Малаперт. Це найпівденніша точка Місяця, яку коли-небудь відвідував космічний апарат, на 80 градусах південної широти. Вона входить до короткого списку місць, куди NASA прагне відправити астронавтів наприкінці цього десятиліття в рамках програми "Артеміда".

У цьому регіоні є кілька глибоких кратерів, які ніколи не бачать сонячного світла - вони постійно перебувають у тіні - і вчені вважають, що всередині них може бути замерзла вода.

"Лід дійсно важливий, тому що якщо ми зможемо скористатися перевагами льоду на поверхні Місяця, то це означає, що нам доведеться брати з собою менше матеріалів. Ми зможемо використовувати його для перетворення води в енергію, яка може бути використана на Місяці. Крім того, ми зможемо використовувати цей лід, щоб перетворити його на воду - придатну для пиття - і видобувати з нього кисень і водень для палива і дихання астронавтів. Тож це дійсно допоможе нам у дослідженнях", - пояснили задачі місії в NASA.

Ключовим дослідженням буде вивчення поведінки місячного пилу, який, на думку астронавтів "Аполлона", був серйозною проблемою, оскільки дряпав і засмічував їхнє обладнання. Вчені агентства хочуть краще зрозуміти, якою є траекторія пилу на поверхні Місяця.

"Одіссей" вивчатиме на поверхні земного супутника поведінку пилу, який заважав астронавтам міссії "Аполлон".
"Одіссей" вивчатиме на поверхні земного супутника поведінку пилу, який заважав астронавтам міссії "Аполлон".

До всього, шість комерційних вантажів на борту "Одіссея" включають студентську камеру з Аеронавігаційного університету, яку апарат мав би розгорнути, коли перебував на висоті 30 метрів над поверхнею Місяця. Ця система була розроблена для того, щоб робити селфі-зображення, коли робот спускався на поверхню Місяця.

Американський художник Джефф Кунс також прикріпив збоку посадкового модуля створений ним арт-об'єкт: коробку, яка містить 125 маленьких кульок з нержавіючої сталі, що зображують різні фази Місяця.

Лише кілька інших країн успішно висаджували космічні апарати на поверхню Місяця - серед них Японія, Китая, Індія та СРСР. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.