Позитивний вплив високих температур у деяких випадках перебільшено, а в деяких - не те щоб доведено
Корисний ефект для психічного та фізичного здоров'я від відвідування сауни - справа відома і широко розрекламована. Спектр приємних бонусів тягнеться від небаченого розслаблення до захисту від серцевих хвороб і навіть збільшення тривалості життя. Щоправда, всі проведені дослідження поки зуміли виявити лише можливість цього взаємозв'язку, але не довели наявність причинно-наслідкового зв'язку, повідомляє IFLScience.
Ось що говорить наука у відповідь на найпоширеніші і дещо поспішні висновки.
Заяви про те, що це працює, засновані на двох фінських дослідженнях, для учасників яких ходити в сауну - все одно що чистити зуби. В обох випадках вчені дійшли висновку, що часте відвідування сауни може потенційно знизити ризик розвитку деменції та хвороби Альцгеймера.
Судячи з результатів, цей ризик розвитку знизився на 66% у тих, хто відвідував сауну 4-7 разів на тиждень в порівнянні з тими, хто ходив туди раз на тиждень.
Точного пояснення цього немає, але вчені вважають, що це може бути пов'язано зі зниженням артеріального тиску, покращенням кровообігу, зниженням запалення або активацією захисних білків теплового шоку.
Щоправда, в одному з цих досліджень, де люди спостерігалися протягом 20 років, анкету про свої походи в сауну вони заповнювали лише одного разу, а за такий термін звички могли змінитись навіть у фінів.
З іншого боку, обидва дослідження були спостережливими, клінічні випробування не проводилися, отже, потрібні нові дослідження, які б підтвердили цей потенційний зв'язок.
Довгостроковий вплив саун на серцево-судинну систему оцінювали також два дослідження. Одне, що спостерігало за двома тисячами фінських чоловіків протягом майже 21 року, виявило, що чим частіше і довше вони бували в сауні, тим менш ймовірними були раптова серцева смерть, смертельні серцево-судинні захворювання та смертність від усіх причин.
Друге дослідження за участю 1628 чоловіків та жінок, які спостерігалися протягом 15 років, виявило, що відвідування сауни від чотирьох до семи разів на тиждень давало 62% зниження ризику інсульту в порівнянні з тими, хто парився один раз на тиждень.
І все б добре, але потрібні клінічні випробування, які б з'ясували механізм цього взаємозв'язку та його вагомі докази.
Згідно з результатами глобального опитування про сауни, їхній позитивний вплив на душевне здоров'я є незаперечним. Понад 80% опитаних повідомили про покращення сну, а психологічний добробут тих, хто парився від 5 до 15 разів на місяць, виявився значно вищим, ніж в учасників, які рідко ходили до сауни.
З іншого боку, найчастіше люди цілеспрямовано йшли туди, щоб зняти стрес та розслабитися, а така конкретна мета не може впливати на душевне здоров'я загалом.
Хоча сауна може бути корисною для серцево-судинної системи, людям із нестабільною стенокардією, недавнім інфарктом чи тяжкою серцевою недостатністю краще уникати її чи консультуватися з лікарем перед відвідуванням.
З іншого боку, ті, хто має нестабільний артеріальний тиск - гіпертонію чи гіпотонію - повинні бути обережними, оскільки висока температура може спричинити різкі зміни тиску.
Неприємно сауна може вплинути і на чоловіків: через три місяці після гарячих сеансів двічі на тиждень кількість та рухливість сперматозоїдів значно знижуються. Зазвичай ефекти високої температури на сперматозоїди недовговічні, тож вони можуть відновитися протягом декількох днів після відвідування сауни. Однак для чоловіків, які вже мають проблеми з якістю сперми, регулярне та тривале відвідування сауни може погіршити ситуацію.
Ще один серйозний ризик - зневоднення та перегрів. Високі температури викликають рясне потовиділення, що може призвести до зневоднення, і це небезпечно для людей, які не п'ють достатньо води перед та після відвідин сауни.
А тривале перебування може призвести до перегріву тіла, спричинивши запаморочення, слабкість, нудоту та у крайніх випадках тепловий удар. Для людей із хронічними захворюваннями такі наслідки особливо небезпечні.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал щоб не пропустити важливі новини. Підписатися на канал у Viber можна тут.