Навіть порушення роботи серця можуть бути помітними на шкірі - поради медиків
Шкіра становить близько 15% всієї маси нашого тіла - це найбільший і найпомітніший орган людського тіла. Не думайте про шкіру лише з естетичної точки зору - думайте про неї як про "дзеркало" вашого здоров'я. Будучи найпомітнішим з наших органів, шкіра також дає нам можливість зазирнути в тканини тіла, які вона захищає.
Порушення роботи кишківника, крові, гормонального фону і навіть серця можуть спочатку проявлятися на шкірі у вигляді висипу різного характеру, пише ScienceAlert. Крім того, шкіра яскраво сигналізує про ураження кліщами та можливі подальші інфекційні захворювання, що спричиняють деякі з них. На що варто звернути увагу?
Деякі висипання мають барвисту назву: пурпура - є одним з таких прикладів. Назва цього висипу походить від молюска, який використовувався для виготовлення пурпурного барвника.
Пурпура - це висип з дрібних фіолетових або червоних крапок. Причиною є скупчення крові в більш глибокому шарі шкіри (дермі). Якщо натиснути на них пальцем, а ще краще - боком склянки, вони не зникатимуть.
Пурпура сигналізує про проблеми зі стінками крихітних кровоносних судин, які живлять шкіру, або з кров'ю в них. Це може бути наслідком дефіциту тромбоцитів, крихітних клітинних фрагментів, які дозволяють крові згортатися - можливо, через відмову кісткового мозку або аутоімунний стан, коли організм атакує власні клітини.
У гіршому випадку пурпура може сигналізувати про небезпечний для життя стан, коли інфекція потрапляє в кровотік - можливо, з легень, нирок або навіть зі шкіри.
Шкірні висипання також можуть набувати впізнаваних форм. Павутинні невуси - це проблема шкірних артеріол - невеликих артерій, які постачають кров до шкіри. Артеріоли відкриваються і закриваються, щоб контролювати втрату тепла з поверхні тіла. Але іноді вони можуть застрягти у відкритому стані - і тоді з'являється павутиноподібний візерунок.
Відкрита артеріола схожа на павука з дрібних капілярів, що розходяться на всі боки. Притисніть його кінчиком пальця - і все це зникне, оскільки ваш дотик тимчасово зупинить кровотік.
Часто вони є доброякісними і не пов'язані з якимось конкретним захворюванням, особливо, якщо у вас їх небагато. Однак більше трьох свідчать про підвищений рівень гормону естрогену в крові, часто через захворювання печінки або гормональні зміни, що відбуваються під час вагітності. Лікуйте основну причину, і з часом павутинки зникнуть самі. Хоча вони можуть зберігатися або з'являтися знову.
Зміни у складках шкіри - зазвичай навколо пахв або шиї - особливо якщо вона стає потовщеною і оксамитовою на дотик - можуть свідчити про стан, відомий як негритянський акантоз (acanthosis nigricans). Цей "чорний оксамитовий" вигляд шкіри частіше спостерігається у темношкірих людей.
Зазвичай цей стан пов'язаний з порушенням обміну речовин, а саме з діабетом 2 типу та синдромом полікістозних яєчників. Якщо будь-яке з цих захворювань успішно вилікувати, висип може зникнути. У рідкісних випадках він також може бути ознакою раку шлунка, на що слід звернути увагу пацієнтам з кількома ключовими ознаками метаболічних захворювань (ожиріння і високий кров'яний тиск).
Серцеві клапани відіграють важливу роль у правильному спрямуванні руху крові до серця та запобіганні зворотному току. Клапан між камерами з лівого боку серця (мітральний клапан - названий так через свою схожість з єпископським капелюхом або митрою) іноді може звужуватися, що призводить до погіршення роботи серця. Природною реакцією організму є збереження основного об'єму крові, з перекриттям току крові до шкіри.
Внаслідок цього може з'явитися пурпурно-червоний висип, високо над щоками та переніссям, схожий на розправлені крила метелика. Медики називають його мітральною фасцією. Висип, залежно від ступеня ураження серця та магістральних судин, може зберігатися, незважаючи на лікування.
Мігруюча еритема, висип, названий так за свою здатність швидко поширюватися по шкірі, є характерною ознакою хвороби Лайма, потенційно важкого бактеріального захворювання. Цей висип утворює класичний візерунок мішені, схожий на яблучко на дошці для гри в дартс.
Будьте пильними протягом декількох тижнів після укусу, щоб перевірити, чи не з'являється цей висип. Особливо, якщо ви помітили червону шишку, якої раніше не було, або якщо вам довелося видалити кліща з-під шкіри. Ви також повинні стежити за іншими супутніми симптомами хвороби Лайма - такими як коливання температури, болі в м'язах і суглобах та головний біль.
Захворювання лікується антибіотиками, які можуть запобігти довготривалим ускладненням, включаючи симптоми хронічної втоми.
Важливо прислухатися до своєї шкіри. Вона постійно розмовляє з вами, і будь-які зміни в її текстурі, кольорі або поява нових відмітин чи візерунків можуть свідчити про те, що під її поверхнею щось відбувається.
Ми часто чули, що 2024 рік вважається роком карми, де за все доведеться відповідати. Як астрологиня Анна Карпєєва висловлює свою думку на цю тему, чи поділяє вона таке твердження, чи пропонує новий погляд, — ви дізнаєтеся у нашому захопливому відео. Не пропустіть ці цікаві роздуми!
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.