Оголошено переможців головного призу конкурсу Vesuvius Challenge, і їхня робота виявила більше, ніж очікувалося раніше
Три дослідники використовували штучний інтелект для прочитання сувої, що пролежав під попелом Везувію протягом 2000 років. Група зуміла розшифрувати чотири уривки завдовжки щонайменше 140 символів, що становить близько 5% документів. Тим не менш, враховуючи давність знайденого матеріалу, отримане має велику цінність.
Конкурс Vesuvius Challenge був організований Натом Фрідманом, колишнім генеральним директором GitHub та командою вчених. Організатори закликали людей із різною академічною освітою розробити нові методи читання стародавніх сувоїв, знайдених у піричних останках Геркуланума, Італія, пише IFLScience.
Вдалося це зробити команді із трьох студентів: Юсефу Надеру із Німеччини, Люку Фаритору зі США та Юліану Шиллігеру зі Швейцарії. Вони змогли використати комп'ютерну томографію та штучний інтелект для відновлення тексту.
У жовтні Фаритор зміг розпізнати у сувої слово "фіолетовий", завдяки чому виграв приз за "перші літери" у розмірі 40 тисяч доларів. У листопаді вони з Надером вирішили поєднати свої зусилля. За кілька днів до дедлайну конкурсу до них приєднався Шиллігер, який розробив алгоритм автоматичного розгортання КТ-зображень.
"Ми представили ці матеріали групі перевірки, і їх зустріли з загальним подивом. Весь січень ми ретельно переглядали всі матеріали. Наша команда видатних папірологів працювала день і ніч, переглядаючи 15 стовпців тексту в анонімних матеріалах, тоді як технічна група перевіряла та відтворювала представлений код та методи", - написали Фрідман та його колеги.
На даний момент дослідникам, які вивчали перший сувій, вдалося прочитати близько 5 відсотків його тексту. А попередня транскрипція свідчить, що це цілком оригінальний текст, а чи не дублікат іншого твору. Ймовірно, текст на сувої належить давньогрецькому філософу Філодему. У ньому йдеться про джерела людського задоволення, зокрема музику та їжу, а також від чого вона залежить.
"Як і у випадку з їжею, ми не відразу віримо, що те, чого мало, абсолютно приємніше того, чого багато. Однак чи легше нам природним чином обходитися без того, що є удосталь?" - написано в тексті.
Здається, це питання було поставлене в кінці тексту, що дозволяє припустити, що відповіді можуть зберігатися в інших сувої тієї ж колекції. Цього року дослідники ставлять за мету прочитати 85% сувої та закласти основи для розшифрування інших. Вони повинні повністю автоматизувати процес відстеження поверхні папірусу всередині кожного сувої та покращити виявлення чорнила на найбільш пошкоджених частинах.
Що зараз Україні необхідніше: літаки чи ракети для ППО?
Останні ракетні обстріли росією українських міст показали бажання агресора повернутися до знищення енергетичної інфраструктури. Авіаексперт Анатолій Храпчинський розповідає про те, що саме зараз найбільш необхідне для України - ракети ППО чи пришвидшення поставок літаків F-16.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.