Як зустрічати китайський Новий рік: святкування та традиції - головне не мити голову

Читать на русском

У 2024 році святкування починається 10 лютого, символом нового року стане зелений деревʼяний дракон.

Читать на русском
Дракон та ліхтарики
Важливе значення має не тільки саме свято, але й підготовка до нього

У 2024 році святкування починається 10 лютого, символом нового року стане зелений деревʼяний дракон.

У той час, коли більшість країн світ зустрічає новий рік в ніч з 31 грудня на 1 січня, мешканці країн Східної Азії все ще готуються до головного свята року. Китайський новий рік (Чунь Цзе), який ми часто називаємо новим роком за китайським календарем, не має фіксованої дати. Його вираховують за спеціальним календарем, що вказує на різні фази місяця. У 2024 році святкування починається 10 лютого, символом нового року стане зелений деревʼяний дракон.

Новий рік за місячним календарем в Китаї ще називають "нянь", що в перекладі з китайської означає "рік". Свято має близько 4 000 років та підкріплене стародавніми легендами. Вважається, що у давнину в Китаї мешкало чудовисько під назвою Нянь (новорічний звір). Протягом року воно знаходилося на морських глибинах, а напередодні нового року прямував до людських поселень, пожирав худобу, запаси їжі, вбивав мешканців сіл та міст. Люди у страхові залишали свої домівки та ховалися в горах.

Одного разу до поселення прийшов невідомий дідусь, який пообіцяв його мешканцям знищити невгамовне чудовисько. Він пофарбував двері будинку у червоний колір, а всередині запалив вогонь. Так виявилось, що звір боїться вогню та усього, що має червоний колір. Також страхітливе чудовисько не переносить гучного шуму. З того часу напередодні китайського нового року у Східній Азії існує традиція - наклеювати на вхідних дверях червоні таблички з написами, запалювати свічки та святкувати якомога гучніше, не вкладаючись спати аж до ранку.

Святкування Нового року в Китаї пов’язане не тільки з боротьбою зі злими силами. Свято часто символізує закінчення зими та настання весни, тому його ще називають Чуньцзе, що в перекладі звучить як "Свято весни". І це не дивно. Святкування нового року триває 2 тижні та закінчується в середині або кінці останнього місяця зими. В цей час земля та все на ній оживає, сповнюється нової енергії. В народі існує повір’я: чим раніше відбудеться Свято весни, тим теплішим та врожайним буде наступний рік. 

Як святкувати Китайський Новий рік

Китайці традиційно прикрашають будинки у червоне - парними побажаннями, дарують конверти Хунбао (традиційні червоні конверти з грошима) діткам та запускають феєрверки. Також прийнято робити приношення предкам та запалювати ліхтарики. У період святкування китайці ходять у гості один до одного, їдять солодкі пиріжки, а до свята роблять генеральне прибирання у будинку.

Обов'язковою стравою на новорічному столі є риба, адже вона символізує достаток. Також їдять і китайські пельмені - цзяоцзи. Не обходиться вечеря і без тофу. Ще на Новий рік проводять багато ярмарків, де можна побачити феєрверки та різноманітні танці - Дракона та Лева, почути давні пісні та побачити театральні вистави часів Китайської імперії. А традиція запуску червоних ліхтарів створена не для краси, а з метою відлякування злих духів, які бажають оселитися у новому році в кожному будинку.

Також традиційний атрибут свята - мандарини, вони символізують фінансове благополуччя. Приходячи в будинок, прийнято дарувати господарям по два помаранчеві фрукти - парне число знаменує зв'язок і гармонію в сім'ї, а у відповідь гість теж отримує пару цитрусів.

Вважається, що якщо дотримуватися новорічних традицій, то можна залучити в своє життя добробут, достаток і гармонію. Самі китайці досить серйозно ставляться до традицій і вірять у прикмети.

Що не можна робити на Новий рік у Китаї:

  • Не можна стригтися і підстригати нігті. Краще навіть не мити голову - щоб не відрізати і не змити багатство в новому році.
  • Не слід виносити сміття на свято - можна винести з дому щастя.
  • Не можна одягати на китайський Новий рік одяг білого та синього кольору - вони можуть спричинити лихо.

Можливо ви пропустили...

Як для вас пройде рік карми. В чому це буде виражатися?

Ми часто чули, що 2024 рік вважається роком карми, де за все доведеться відповідати. Як астрологиня Анна Карпєєва висловлює свою думку на цю тему, чи поділяє вона таке твердження, чи пропонує новий погляд, — ви дізнаєтеся у нашому захопливому відео. Не пропустіть ці цікаві роздуми!

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.